warme en koude bedden G JZEL zeeland 121 Doorsteek De Poel III wordt in mei aangelegd lijstenmakerij Oudste herberg Leveranciers via de dienstingang De bom was bedoeld voor een ander pand Q Q Op de A58 al zien waar nog plaats is donderdag 24 maart 2011 gg "1 Woonhuis 't Zwaantje op de hoek Stoofweg/Kromme Reke in Renesse is het derde pand op deze locatie met deze naam. Aan het eind van de 19e eeuw stond hier al een etablissement dat 't Zwaantje heette. Volgens overlevering was dat de oudste herberg van het dorp. dachten we ongeveer tien jaar over te doen, maar we zijn inmiddels 25 jaar bezig." Dick en Lida reno veerden het hele pand en brachten daarbij alle authentieke details weer aan. Het stel woont in het derde Zwaantje. Lida: „Het eerste pand met die naam was een her berg die hier in de 19e eeuw stond." Uit het boek 'Renesse in oude ansichten' van Henk Blom blijkt dat dit Zwaantje in 1906 niet meer in gebruik was als herberg. Eigenaar Lee Dorreman sloopte het bouwvallige pand, dat bescha digd zou zijn door brand en her bouwde het op dezelfde locatie. Dat Zwaantje ging verloren toen het tijdens de Tweede Wereldoor log 'per ongeluk' werd gebombar deerd door de Engelsen. Na de oor log kocht de weduwe van de burge meester van Serooskerke, K.L. de Oude-Linders de grond en liet er in 1950 het derde Zwaantje bou wen. Dat werd later door haar erf genamen verkocht aan politieman Erik Kroon. In 1986 werden Lida en Dick van Oosten de eigenaren. Dankzij hun inspanningen is het pand weer in originele staat. Op de plek waar ooit een herberg stond wordt tegenwoordig nog steeds lekker gegeten. Lida: „Ik houd van koken. Ik maak graag lek ker eten voor vrienden en familie." 't Zwaantje. „Die naam is een begrip in Renesse. Het is hier niet nodig om je adres te noemen wanneer je in 't Zwaantje woont." foto Ronald den Dekker K. de Oude-Linders, op wier initiatief in 1950 een nieuw pand werd gebouwd met huisnaam 't Zwaantje, was een deftige dame. Aan de zijkant liet ze een aparte toegangsdeur maken voor leveranciers. Het luik daarachter, waardoor de dienstbode de boodschappen aanpakte, komt nog steeds uit in de keuken. Als voormalig burgemeesters vrouw was zij een deftige da me. Mevrouw K.J de Oude-Lin ders, in wier opdracht in 1950 het derde Zwaantje werd gebouwd, liet niet alleen een gemetselde zwaan aanbrengen in de voorge vel, maar het pand ook voorzien van een dienstingang voor leveran ciers. Die deur zit nog steeds aan de linkerzijde in de voorgevel. Indertijd bevond zich daarachter een halletje van ongeveer anderhal ve vierkante meter. Daar zat in de rechtermuur een luik met daar naast een bel. Wanneer de bakker of de slager levensmiddelen kwam bezorgen lieten ze die rinkelen, waarna de dienstbode het luik opende om de boodschappen aan te nemen. In de keuken kon zij de ze boodschappen rechtstreeks op het aanrecht zetten omdat het luik daarboven zat. Dat zit er nog steeds, Lida van Oosten kookt in een moderne keuken met een oud luik boven het aanrecht. De bom, waarmee in de Twee de Wereldoorlog het tweede Zwaantje op de hoek Kromme Reke/Stoofweg in Renesse werd verwoest, was bedoeld voor een ander pand. Lida van Oosten: „De Engelsen gooiden hem op Huize Grol, hier aan de overkant van de Stoofweg. Dat was indertijd een dependance van het ziekenhuis in Noordgouwe. De geallieerden wis ten kennelijk dat er Duitse militai ren werden verpleegd." Maar de bom die zij als gevolg daarvan uit wierpen trof niet Huize Grol maar 't Zwaantje. Daarbij vielen twee dodelijke slachtoffers. Toen zij na aankoop van het derde Zwaantje in 1986 de tuin opnieuw aanleg den, vonden Lida en Dick van Oos ten nog de resten van het bombar dement. „Er kwam veel puin en ander materiaal tevoorschijn, waar onder een oude brievenbus." VOORJAARSPRESENTATIE Styling Marion Leenpoel De nieuwste stoffen wandbekleding en kussens Designers guild, Osborne a Little - Ralph Lauren Elitis - Prades etc. Vrijdag 25 maart Designers guild specialist Zaterdag 26 maart - Kunstenares Trix van Hoof 10.00 TOT 18.00 UUR TEVENS KUNSTEXPOSITIE Damplein 3 - middelburg door Luc Oggel goes - Goes begint half mei met de aanleg van de doorsteek van be drijventerrein Poel III naar Poel II. Die moet een einde maken aan een hoop ergernis bij automobilis ten, die in de avondspits vanaf de Poel ill (Dirk Dronkersweg) de rond dat tijdstip zeer drukke uit valsweg Anthony Fokkerstraat op proberen te komen. Linksaf slaan richting het Nansenplein is dan bijna onmogelijk. Als alles volgens plan verloopt, is dat leed na de zomer geleden. Via de doorsteek, die vanaf de Dirk Dronkersweg over het stoomtrein- spoor zal aansluiten op de Li- vingstoneweg, kan verkeer sneller naar de Nansenbaan en het Nan senplein. De Stoomtrein Goes-Bor- sele moet nog een overgang ma ken. De doorsteek is de laatste klus binnen de opknapbeurt voor het in de jaren zestig aangelegde De Poel III, het kleinste en voorheen ook minst fraaie Goese bedrijven terrein. Inmiddels is het rioolstel sel aangepakt en zijn de straatklin kers vervangen door asfalt. Ook zijn er nieuwe lichtmasten ge plaatst. Het totale project kost ruim een miljoen euro. De provin cie draagt iets minder dan de helft, vierenhalve ton, bij. middelburg - De komende weken worden op ruim 80 plaatsen in en om Middelburg borden geplaatst en weggehaald om automobilisten de weg naar een vrije parkeer plaats te wijzen. Het gaat om sim pele borden maar ook om digitale panelen waarop staat of er wel of geen ruimte op een bepaalde par keergelegenheid is. Het nieuwe sys teem is een gevolg van de nieuwe N57. De gemeente wil dat bezoe kers een keus maken tussen de oos telijke (N57) of westelijke (Schroe- weg) invalsweg. Op de A58 staat al aan welke kant plaats is. DE SPECIALIST IN LIJSTEN Biezeiingsestraat 102a Telefoon 0113-342383 info@lijstenmakerijgijzel.nl 4421 BV Kapelle Fax 0113-340044 www.lijstenmakerijgijzel.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 51