22 zeeland Kabinet dreigt met ingrijpen Vrijwilligers in Celstraf geëist voor Sponsorloop VOOr hulp bij cocaïnesmokkel Beursvloer Zeeland kiest BEDRIJVEN Veiligheid moet snel op orde Toch misschien vissen met fuiken SAMENWERKING SAMENZEELAND EN BEURSVLOER Het publiek heeft gekozen voor het Zon- 7 nebloem Event. Jacomien Burgs: „Ik ben zo blij voor de vrijwilligers." De Zonnebloem wint donderdag 24 maart 2011 door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Gemeenten en provin cies moeten als de wiedeweerga de veiligheid bij risicovolle bedrij ven zoals Thermphos en Dow Be nelux op orde brengen. Doen ze dat niet, dan grijpt het kabinet in. Dat zei staatssecretaris Joop Atsma (Milieu, CDA) gisteren in de Twee de Kamer. Die maakt zich ernstige zorgen over de veiligheid bij risi covolle bedrijven en drong aan op maatregelen. Uit onderzoek bleek vorige week dat de veiligheid bij 71 risicovollebedrijven niet optimaal is. Welke bedrijven dat zijn, wil Atsma niet bekend maken. De Kamer had geen goed woord over voor de wijze waarop Zee land is omgesprongen met Therm phos. „Niet alleen de inspectie, maar ook de provincie Zeeland was op inspectievakantie", scherts te Paulus Jansen (SP). „Zeeland heeft niets gedaan met de kritiek van de VROM-inspectie", betoog de Esther Ouwehand (Partij voor de Dieren). „Thermphos en Moer dijk zetten opnieuw aan het den ken hoe we moeten omgaan met bedrijven en gevaarlijke stoffen", zei Stientje van Veldhoven (D66). „Wat gaat het kabinet doen om het gemarchandeer met veiligheid van burgers te stoppen?", vroeg WD'er René Leegte. „Veiligheid is geen linkse of rechtse hobby", me moreerde Diederik Samsom (PvdA), „maar een maatschappe lijk vraagstuk. Thermphos is van groot belang voor de werkgelegen heid, maar het misdraagt zich wel. Je zag het dilemma waarmee de GroenLinks gedeputeerde econo mie - verantwoordelijk voor ver gunningverlening - worstelde." Staatssecretaris Atsma deelt de zorg van de Kamer volledig. Voor juli laat hij de Kamer weten hoe de veiligheid bij risicovolle bedrij ven wordt verbeterd. Ook wil hij dat zogenoemde regio nale uitvoeringsdiensten (RUD) worden opgericht. Die nemen het grootste deel van het vergunning traject uit handen van gemeenten en provincies. Door specialismen te bundelen moet de veiligheid ver beteren. „Als provincies en ge meenten niet snel aan de slag gaan, kom ik met wettelijke maat regelen." De gemeenten, provincie en het waterschap in Zeeland hebben de ze week besloten om per 1 januari een RUD op te richten. DEN HAAG - Recreatievissen met fuiken in onder andere de Ooster- schelde wordt misschien toch weer toegestaan. Onder druk van de Tweede Kamer gaat staatssecretaris Henk Bleker (Visserij) bekijken of dat toch mo gelijk is. Begin februari schreef Ble ker de Kamer nog dat hij het re creatievissen met fuiken verbiedt. Het zou in strijd zijn met het aal- beheerplan. Bleker wil ook nadenken over een financiële regeling voor met name garnalenvissers. Er lijkt namelijk VIDEO De renovatie van Nieuw Middelburg vordert gestaag. Video op www.pzc.nl/video EN VERDER Wie is het skelet in de Koorkerk in Middelburg? zie www.pzc.nl STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto een akkoord op handen tussen na- tuur- en visserij-organisaties en de overheid over bescherming van de kuststrook van de Noordzee en Na- tura 2000 gebieden (onder andere Vlakte van de Raan). Komt er een akkoord dan zou een kwart van de garnalenvloot gesaneerd moeten worden. De vissers willen alleen te kenen als de overheid met geld over de brug komt. Er zou 30 mil joen nodig zijn. Het CDA heeft voorgesteld om het geld uit het Waddenfonds te halen. Bleker wil naar dat voorstel kijken. DEN HAAG - Tegen een 41-jarige ver dachte van smokkel van cocaïne vanuit Colombia naar Nederland is gisteren door het Openbaar Mi nisterie bij de Haagse rechtbank een gevangenisstraf van zeven maanden geëist. De man wordt er van verdachte dat hij samen met een medeverdachte uit Goes af spraken heeft gemaakt om de co caïne naar Nederland te halen. Zelf ontkende de uit Rotterdam af komstige man dat hij met cocaïne smokkel bezig is geweest. Hij zou slechts als chauffeur hebben gefun geerd voor de Goesenaar om spul len naar de Pasar Malam in Rotter dam te rijden. De verdachte, die diep in de schulden zat, zei dat hij dacht dat de Goesenaar rijk was en hem wel uit het financiële moeras wilde helpen. Hij zou niets van de cocaïnesmokkel hebben geweten. Tijdens de strafzaak is de man ge confronteerd met talloze afgeluis terde telefoongesprekken met de Goesenaar, die is veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar Tijdens een van de gesprekken zou de man 15 procent van de op brengst zijn beloofd als hij de co caïne, die verstopt zat in citroe nen, uit de vruchten zou verwijde ren. „Daar heb ik mij niet mee be moeid", reageerde de Rotterdam mer, die vroeger drugs gebruikte. De man zegt dat hij de strafzaak geestelijk niet aankan en onlangs een zelfmoordpoging heeft ge daan. Volgens zijn advocaat mr. M. Iwema is er geen snipper bewijs te gen de Rotterdammer. Hij pleitte voor vrijspraak omdat voorberei dingshandelingen, die geen mis drijf voorbereiden niet strafbaar zouden zijn. De rechtbank doet vrijdag 8 april uitspraak. Meld uw idee aan via www.DELTAZeelandFonds.nl door Edith Ramakers En de winnaar is... De vijf ge nomineerden voor de prijs van SamenZeeland hadden er allemaal vertrouwen in dat hun naam zou klinken. „Ik ben niet ge spannen, want ik weet dat ons idee het beste is", zei Gino Baart, die een 'college' duurzaamheid wil verbinden aan het Vestrockfesti- val. De anderen dachten vermoe delijk hetzelfde over hun idee. An- jolie Wisse gelooft in haar project Adopteer een talent, Anthony van den Berg in runningtherapie en Julia von Graevenitz in de ontmoe ting Op de Stoep tussen jong en oud. Maar Jacomien Burgs uit Ka- pelle kreeg de eer. Zij won de prijs met het Zonnebloem Event om vrijwilligers in het zonnetje te zet ten. De 'verliezers' gingen niet met lege handen naar huis. Zij werden verrast met 10.000 euro. Voor het project SamenZeeland werden door een vakjury vijf idee ën geselecteerd van de in totaal 140 inzendingen om de Zeeuwse samenleving leuker te maken. Daarna hebben van 1 tot 15 maart circa 3500 Zeeuwen gestemd op hun favoriete genomineerde. jacomien Burgs kreeg met haar- Event voor de vrijwilligers van De Zonnebloem de meeste stemmen en wint daarvoor 50.000 euro. Ze wil een groots evenement op zetten voor de vrijwilligers. Bekijk ook de video op www.pzc.nl en www.pzc.nl/samenzeeland Winnares Jacomien Burgs (rechts) en de andere vier genomineeerden tonen trots door Rutger Snijder Stichting Beursvloer Zeeland slaat een nieuwe weg in. Dit maakte de stichting gisteren bekend tijdens de vierde editie van Beursvloer Zeeland in het Abdijcomplex in Middelburg. Beursvloer Zeeland is een evenement waarbij maatschap pelijke organisaties en bedrijven el kaar ontmoeten, met elkaar in ge sprek gaan en kijken wat ze voor elkaar kunnen betekenen. De naam verandert in 'De Zeeuw se Uitdaging'. Verder gaat de stich ting proberen nog meer bruggen Thijs (12) loopt woensdag van Bruinisse naar Zierikzee. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 42