zeeland 3 5 EyBöi ONDER Softdrugs zijn zaak van harde criminelen specialisten in, hulpjes werken voor appel en een ei Statenlid procedeert om stukken te mogen zien Daar komen leuke weekenden van... commentaar Dure sigaretten Gall Goll donderdag 24 maart 2011 De politie maakt een wietkwekerij in Kruiningen onschadelijk. foto Willem Mieras Softdrugs-hard crime. Zo luidt de titel van een rapport uit augustus 2010 van de Raad van Hoofdcommissarissen over de georganiseerde hennepteelt. Daar in wordt klip en klaar gesteld dat de hennepteelt uitgegroeid is tot een keiharde criminele wereld met extreme winsten, geweld en liqui daties. Volgens de top van de Nederland se politie blijkt dat de vele (relatief kleine) kwekerijen onderdeel uit maken van een gespreid risico voor criminele organisaties. „Geza menlijk vormen al die kleine kwe kerijen een netwerk met vaak bo venregionale of zelfs internationa le dwarsverbanden. De les die in middels overduidelijk behoort te zijn is: geen enkele kwekerij staat op zichzelf." Verder blijkt uit het onderzoek dat tachtig procent van de mensen die veroordeeld worden voor hennep teelt in herhaling valt. „Wat dat betreft resulteert het en kel ruimen van een kwekerij nage noeg zeker in de inrichting van een nieuwe." „Wat dat betreft resulteert het enkel ruimen van een kwekerij nagenoeg zeker in de i nrichting van een nieuwe." Raad van Hoofdcommissarissen in het rapport Softdrugs - Hard crime hennepkwekerijen zijn dit jaar tot dusver in Zeeland opgerold. In de 2e helft van 2010 waren dat er 43. De Kankerbestrijding en Stivoro gooien de knuppel in het hoen derhok: een pakje si garetten mag van deze organisa ties best een tientje kosten. Dat zal voor een schokeffect zorgen en rokers hopelijk helpen om te stoppen. Zo'n sterke prikkel is welkom, want Nederland doet relatief weinig om rokers te ontmoedi gen. Naar Europese maatstaven is de huidige Nederlandse prijs van zo'n vijf euro per pakje aan de bescheiden kant. Tien euro voor een pakje heeft niets meer te maken met een re delijke economische waarde. Het draait puur om het uitban nen van zeer ongezond gedrag. De Stichting Rokers Belangen merkt op dat iedereen recht heeft op een eigen leefstijl, ook op een ongezonde. Individuele vrijheid is inderdaad een groot goed. Maar de overheid mag het brede belang van de volks gezondheid zwaar laten wegen. In dit geval heiligt het doel het onsympathieke middel. zuiden van Bulgarije wordt ook Turks gesproken." Hij ziet ook dat na drie of vier oog sten een hennepplantage vaak leeg wordt gehaald om elders opnieuw te beginnen. Voor het werk schake len de telers specialisten in: elektri ciens, mensen die de kweekbak- - ken timmeren, loodgieters, pan denzoekers, etc. „Iedereen heeft zijn eigen specialiteit." En de kwe kers zorgen ook steeds meer voor spreiding van de risico's. De kwe kerijen zijn gemiddeld kleiner dan een aantal jaren terug en het dro gen en verpakken van de rijpe top pen vindt niet meer daar plaats waar er gekweekt wordt. Hoewel Timmerman wel consta teert dat vanuit Brabant belangstel ling is voor het opzetten van kwe kerijen in Zeeland merkt hij niet dat met die import ook het geweld toeneemt. Zover hij kan zien gaat het in Zeeland nog steeds vrij rus tig aan toe. Echte dwang om een woning of schuur beschikbaar te stellen voor de kweek van hennep, is hem niet bekend. Incidentele gevallen inza MIDDELBURG - Het college van gede puteerde Staten weigert statenle den inzage in stukken over de Zeeuwse ziekenhuiskwestie. Johan Robesin (Partij voor Zeeland) laat het er niet bij zitten. Hij doet een beroep op de Wet Openbaarheid van Bestuur (WOB). Robesin had het dagelijks provin ciebestuur gevraagd om inzage in het hele ziekenhuisdossier rond de fusie van het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis. Dat krijgt hij niet, laat het college schriftelijk weten. „Sommige stukken of rapporten zijn niet in ons bezit; andere lenen zich niet voor openbaarmaking." En dat is op zijn zachtst ke uitingen van geweld binnen de telerswereld klinken hem echter niet vreemdin de oren. Tegenover de rechtbanken wordt desondanks bijna elke keer een dramatisch ver haal verteld over dwang, over gro te druk van een onbekend iemand die op de achtergrond aan de touwtjes trekt. Als Timmerman ad vocaat zou zijn, zou hij ook zijn dient instrueren een dramatisch verhaal op te hangen. „Rechtban ken dienen nu eenmaal rekening te houden met persoonlijke om standigheden van een verdachte." merkwaardig. Robesin: „Statenle den hebben recht op die informa tie. Om af te dwingen dat ze ons al le stukken die er zijn, laten zien, begin ik een WOB-procedure." „De houding van het college is niet normaal. Ze hadden me ook kunnen uitnodigen op de abdij om de stukken daar in te zien. Ik vermoed dat het stukken zijn over de financiële rol die de provincie heeft gespeeld in de tijd van Vier- hout. Onze indruk is dat het pro vinciebestuur de motivator was achter de fusie, dat het college al les heeft laten gebeuren. Om te controleren of dat echt zo is, wil len we graag die stukken inzien." Hij wijst naar een omvangrijke stu die onder Belgische henneptelers waaruit blijkt dat 'verdachten don dersgoed weten waar ze mee bezig zijn'. „Geld is de motivatie." Dat er in Zeeland minder wordt geteeld, ziet hij ook uit een onder zoek naar hennephandelaren uit Hulst. Die haalden hun hennep zelfs uit het noorden van Neder land om door te verkopen aan Bel gische tussenhandelaren. Die ver kochten op hun beurt het spul weer door aan dealers uit Hulst. „Zo was de cirkel weer rond." IN ZEELAND Een rondleiding door de Timmer fabriek van de Schelde? Zie www.pzc.nl/video EN VERDER De nieuwe uitagenda's voor de komende week zijn te vinden op: www.pzc.nl/cultuur STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto Van 100 prachtige wijnen onder de 5 euro, daar komen leuke weekenden van. En niet alleen deze week of deze maand, onze 100 wijnen vind je altijd in ons assortiment. Wit, rood en rosé. Uit verschillende landen en voor elk moment. Ontdek onze 100 wijnen onder de 5 euro op www.gall.nl of bezoek een Gall Gall bij jou in de buurt. Prettig weekend. Gall Gall. Geniet, maar drink met mate.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3