Wettelijke schuldsanering als laatste strohalm geld werk 31 'Moet ik naar de notaris om mijn erfenis te verdelen?' G€LDKW€STI€S Bij wettelijke schuldsanering is de schuldenaar na drie jaar schulden vrij. Dat klinkt aantrekkelijk, maar wettelijke schuldsanering is een moeilijke weg. Het is daarom beter om er in een eerdere fase uit te komen. Uit onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) blijkt dat in 2010 ruim een kwart meer schuldsaneringen wer den uitgesproken door de rechter dan in 2009. Het ging in 2010 om ruim 11.000 schuldsaneringen. Vooral het aantal particu lieren dat zijn toevlucht moest nemen tot de wettelijke schuldsanering liep in 2010 ste vig op. In het vierde kwartaal was dit ruim 50 procent hoger dan een jaar eerder. „Dat is een resultaat van de economische crisis die in 2008 uitbrak. Die gevolgen merk je an derhalf tot twee jaar later", verklaart Han von den Hoff, manager WSNP (Wet Schuldsanering Natuurlijke Personen) bij - de Raad voor de Rechtsbijstand. Wettelijke schuldsanering is een laatste red middel. Hier gaat veelal een heel proces aan vooraf Wie diep in de schulden zit, doet er Veel schuldeisers nemen genoegen met schuldsanering, want van een kale kip valt niet veel te plukken donderdag 24 maart 2011 Aanmaningen die in de prullenbak belanden en een saldo dat altijd ne gatiefis. Het zijn signalen dat ie mand diep in de schulden zit. Soms is professionele hulp de enige uit weg. Hoe? door Irene van den Berg illustratie Ruben L. Oppenheimer verstandig aan contact op te nemen met een kredietbank, maatschappelijk werk of de sociale dienst. Maar let op: in veel ge meenten zijn wachtlijsten voor schuldhulp verlening. Is iemand eenmaal aan de beurt, dan maakt een schuldhulpverlener een lijst met alle schuldeisers en wordt de hoogte van de schulden geïnventariseerd. Tevens berekent hij hoeveel de schuldenaar kan aflossen en van welk bedrag hij moet rondkomen: het vrij te laten bedrag. Het uitgangspunt is 95 procent van de bijstandsnorm. Werkt ie mand minimaal achttien uur per week, dan wordt dit bedrag verhoogd naar too procent van de bijstandsnorm. Inkomsten boven het vrij te laten bedrag moeten worden ge bruikt om schulden af te lossen. Op basis van deze aflossingscapaciteit treft de schuldhulpverlener een betalingsregeling met de schuldeisers. Dat kan hij doen op twee manieren: via bemiddeling of sane ring. Bij bemiddeling wordt via betalingsre gelingen geprobeerd de volledige schuld te rug te betalen aan schuldeisers. Bij (minne lijke) schuldsanering wordt een voorstel ge daan aan de schuldeisers, waarbij ze niet hun volledige bedrag terugkrijgen. Veel schuldeisers nemen hier genoegen mee on der het motto: van een kale kip valt niet te plukken. De schuldenaar leent een bedrag van de kredietbank, waarmee hij zijn schul den aflost. Deze lening moet hij uiteraard wel terugbetalen. Voordeel van een schulds anering is dat hij nog maar met één schuld eiser te maken te maken heeft. Gaan één of meerdere schuldeisers niet ak koord, dan is de wettelijke schuldsanering het laatste station. Een gang naar de rechter is dan nodig. De rechter kan schuldeisers verplichten om mee te werken. De schulde naar krijgt een eigen bewindvoerder, die in komsten incasseert en schuldeisers betaalt. Het bewind is streng. Voor wie werkloos is, geldt een sollicitatieplicht. Houdt de schul denaar zich aan de regels, dan is hij na drie jaar schuldenvrij. Op dit punt heeft het CBS wel goed nieuws. Het percentage schuldsa neringen eindigend met een schone lei, is sinds 2005 continu gestegen. In 2oro was 81 procent van de schuldenaren aan het einde van het traject schuldenvrij. Opvallend aan het CBS-onderzoek zijn de regionale verschillen. Waar in Utrecht in 2oro gemiddeld 49 van de 100.000 inwoners werden toegelaten tot de wettelijke schuldsa nering, waren dat er in Flevoland maar liefst 251. Von den Hoff: „Regionaal zijn er grote verschillen in de organisatie van de schuld hulpverlening. Ik vermoed dan ook dat dit verschil te maken heeft met de snelheid en effectiviteit van het traject voorafgaand aan de wettelijke schuldsanering in de betreffen de regio. Ik weet dat Utrecht haar zaken goed op orde heeft." Meer informatie over de Wet Schuldsanering Na tuurlijke Personen op www.wsnp.rvr.org Zie voor de Vereniging voor schuldhulpverlening en voor sociaal bankieren www.nwk.eu Ook het Nationaal instituut Budgetvoorlichting geeft informatie over omgaan met schulden. Zie daarvoor www.nibud.nl reageren? geld@wegener.nl "I Wij zijn bezig ons huis te verkopen om daar- na te verhuizen naar een huurhuis. Ik heb een AOW en een klein pensioen. De overwaarde van het huis wil ik gebruiken als aanvulling om mijn pensioen. Heb ik in deze situatie recht op huurtoeslag? Waarschijnlijk niet. Voor de huurtoeslag geldt niet alleen een grens aan uw huur en inkomen, maar ook aan uw vermogen. Om met dat laatste te beginnen: voor een 65-plusser met een inkomen lager dan 13.978 euro is de grens 48.011 euro. Bij een hoger vermogen is er geen recht op huurtoeslag. Voor een 65-plusser met een inkomen tus sen 13.978 euro en 19.445 euro ligt de grens op 34.336 euro. Voor alle anderen ligt de grens op 20.661 euro. Waarschijnlijk zijn de bedragen lager dan de overwaarde, dus kpmt u niet in aanmerking voor huurtoeslag. Mijn man gaat binnenkort met pensioen. Ik werk nu parttime, maar wil dan stoppen met werken. Kom ik in aanmerking voor aan- rechtsubsidie. En hoe vraag ik dat aan? Aanrechtsubsidie is geen echte subsidie, maar een populaire benaming van de alge mene heffingskorting. Deze algemene hef fingskorting is 1.987 euro (als u jonger bent dan 65) of 925 euro (65 en ouder). Dit be drag wordt afgetrokken van de verschuldig de inkomstenbelasting. Iedere belastingplich tige heeft recht op deze korting. U heeft de ze korting dus nu ook al. 3 Ik wil de verdeling van mijn nalatenschap vastleggen. Moet ik daarvoor naar de nota ris om een testament op te laten maken, of kan ik het zelf op papier zetten? Het is mogelijk zelf uw wensen op papier te zetten. Dat heet een codicil, maar er zijn strenge voorwaarden aan gesteld. Geld nala ten kan bijvoorbeeld niet. Een codicil vol doet prima voor meubelen, sierraden en kle ding. Ook kunt u uw wensen voor uw begra fenis erin zetten. Beschrijf de goederen die u wilt nalaten stuk voor stuk. Zo nauwkeurig mogelijk. Schrijf het codicil volledig met de hand, zet de datum erop en onderteken het. Het voordeel van een codicil is dat u het ge makkelijk kunt wijzigen. U verscheurt het oude en schrijft een nieuwe codicil. Owww.geldenrecht.nl/steleenvraag Heeft u ook een vraag? Wellicht kunnen wij u verder helpen. U gaat naar www.geldenrecht.nl/steleenvraag er typt uw vraag in. De deskundigen v Plus Magazine, waarmee deze redact<e samenwerkt, nemen vragen met epu a' gemene strekking in behandeling. I krijgt hierover bericht. Een selectie de vragen en antwoorden wordte - ceerd in deze rubriek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 31