Wietteelt neemt af 21 zeeland Henneptelers schakelen ROC Zeeland wil meeliften met vooropleiding politieonderwijs Handig PZC donderdag WIETTEELT De Zeeuwse politie rolt minder hennepkwekerijen op. Dat leidt tot de voorzichtige conclusie dat telers hun heil elders zoeken. Want ze gaan wel door. Kwekerijen donderdag 24 maart 2011 door Willem van Dam Duizenden foto's staan er op mijn computer. Of beter: ergens op mijn computer hou den zich duizenden foto's schuil. Ze zouden zich in een mapje Af beeldingen moeten bevinden. Maar waar precies - zoek het maar uit Soms, als ik onverhoeds op de een of andere willekeurige toets van mijn toetsenbordje hamer, verschijnt er plots geheel onbe doeld een verzameling familie kiekjes op mijn scherm. 'Ach, kijk nou toch eens, weet je nog Jaren nadat de digitale fotografie haar intrede had gedaan, besloot ook ik De Stap te zetten. Ik breng geen rolletjes meer naar de foto- vakhandel om er handzame af- drukjes van te laten maken. Neen, ik schafte mij een moderne came ra aan die via een draadje mijn va kantiekiekjes naar mijn computer transporteert. Da's handig, hadden ze me ver teld. Sedertdien ben ik de weg volledig kwijt Waar zijn de trouwfoto's van mijn dochters en zoon gebleven; waar zijn toch de leuke foto's van onze kleinkinderen; waar zijn on ze vakantieplaatjes; waar vind ik onze hond Biggies? Ze moeten zich ergens in mijn computer ver stopt hebben. Maar waar? Dus kocht ik een modern - en vooral duur - computerprogram ma dat al mijn foto's op ordentelij ke wijze zou ordenen. Voor alle zekerheid kocht ik tegelijkertijd een ruim 250 pagina's tellend na slagwerkje, getiteld 'Foto's bewer ken voor senioren - een mens is ten slotte nooit te oud om te leren. Dagenlang ben ik nu al doende om te trachten enige ordening en verbetering aan te brengen in al die duizenden foto's die zich in mijn computer moeten bevinden. Lukt dat? Geenszins! Ik ben hope loos verdwaald geraakt in een doolhof vol begrippen als 'Gaussi- aans vervagen', 'Kloonstempel' en 'Stapelafbeeldingen'. Wanhopig zit ik op allerlei knopjes te druk ken en zie ik de ene na de andere foto voorgoed in cyberspace ver dampen. Had ik de oude Agfa Clack die ik ooit van mijn ouders cadeau kreeg, maar nooit wegge daan. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis ^n neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal ina28) ik neem een proefabonnement van 8 weken voor 24,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P8) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie aan. door Emile Calon De politie rolt in Zeeland minder hennepkweke rijen op dan een jaar ge leden. Dat duidt erop dat er minder hennepkwekerijen in de provincie zijn. Teamchef Toi- ne Timmerman (tactische recher che) en regionaal coördinator Kees Koens vermoeden dat de sluiting van coffeeshops zoals Checkpoint in Terneuzen en Miami en Sixty Two in Middelburg een rol speelt bij die teruggang. Timmerman: „Lokale telers kunnen hun oog sten moeilijker afzetten." Beide politiemannen menen ook dat de constante zoektocht van de politie naar kwekerijen zijn effect heeft. Ze zien bijvoorbeeld dat kwekers uitwijken naar België om dat ze vermoeden dat de pakkans daar nog wat kleiner is. Timmer man: „Er komen minder meldin gen binnen." Ze denken ook dat potentiële kwe kers wat langer nadenken omdat ze weten dat ze hun huurhuis kwijt kunnen raken, het energiebe drijf of de belastingdienst met een naheffing komt en de verzekering een veel hogere premie eist. De beide agenten benadrukken dat het oprollen van hennepkwe kerijen bij de politie een hogere prioriteit heeft dan in het verle den. Al enige tijd heeft elk regioteam ie mand die het oprollen van kweke rijen coördineert en er ook voor zorgt dat alle gegevens veilig wor den gesteld waarna ze vergeleken worden met die van andere kweke rijen. Timmerman: „Zodat we bij voorbeeld kunnen zien of de elek triciteit door dezelfde elektricien is aangelegd." Na het oprollen van een kwekerij doen specialisten van de forensi sche recherche onderzoek naar bruikbare sporen als DNA en vin gerafdrukken. Tevens wordt naar sporen gezocht waaruit afgelezen kan worden hoe lang een kwekerij operationeel was. Koens: „Dat is belangrijk in verband met de ont neming, want het Openbaar Minis terie wil alle illegaal verkregen win sten plukken." De teruggang is echter te merken in de dagelijkse politierapporten. De laatste maanden gaan er soms weken voorbij zonder dat de poli tie ook maar iets meldt over een opgerolde kwekerij. In de tweede helft van 2010 heeft de politie in Zeeland 43 hennep kwekerijen opgerold. Van januari tot en met maart dit jaar zijn dat er 15. Zet die tendens door, dan lijkt Zeeland ook dit jaar af te stevenen op een verdere afna me van het aantal kweekadressen. Huistelers worden ontmoedigd door strengere straffen. Zo kunnen woningeigenaren hun hypotheek kwijt raken, wanneer op zolder een kwekerij wordt aangetroffen. Ook in de huursector gelden hardere re- pressailles. Als Toine Timmerman ma kelaar zou zijn, zou hij niet zomaar een pand ver huren aan iemand die nauwelijks referenties kan geven. Hij is echter geen makelaar maar teamchef van de tactische recherche van de Zeeuwse politie. Medewerkers van hem treffen steeds vaker hennep kwekerijen aan in panden die zijn gehuurd zonder dat een makelaar echt moeite deed iets meer te we ten te komen over huurders. Ge vraagd naar zijn mening, zegt hij dat hij als makelaar anders zou handelen. „Ik zou doorvragen." Timmerman ziet rondom de hen nepteelt wel meer opvallende za ken die maar weinig aandacht krij gen. Bijvoorbeeld uitbuiting. Hij wijst op een kwekerij die in februa ri in Hulst werd ontdekt en waar bij ook vier Bulgaarse vrouwen werden aangehouden. Die worden niet rijk van het werk in de hen nepteelt, weet hij. „Die werken echt voor een appel en een ei. Dat is echt uitbuiting." Hij vermoedt dat die kwekerij van iemand is die de Turkse taal machtig is. „In het door Marcel Modde MIDDELBURG - Het ROC Zeeland moet zijn aspiraties om te begin nen met een vooropleiding van de politieacademie mogelijk nog even ophouden. Het onderwijs is er klaar voor, zegt teamleider Camiel Volmer, maar de politie Zeeland kan niet garanderen dat de noodza kelijke stageplaatsen komend schooljaar al beschikbaar zijn. Minister Ivo Opstelten (Veiligheid en Justitie) ondertekent vandaag op het ROC Zadkine in Rotterdam een landelijk 'onderwijsarrange- ment', dat doorstroming van mbo' ers naar de politieacademie moet bevorderen. ROC-leerlingen die de opleiding Handhaver, Toezicht en Veiligheid-plus volgen, mogen aan sluitend een jaar hoger instappen op de politieacademie. Zeven ROC's in het land beginnen in sep tember met deze nieuwe, doorlo pende leerlijn. Opstelten wil zo versneld het personeelsgat opvul len dat dreigt te ontstaan door ver grijzing bij de politie. Ook het ROC Zeeland staat in de startblokken, maar lijkt noodge dwongen pas op de plaats te moe ten maken. Het Zeeuwse korps heeft op korte termijn geen stage plekken beschikbaar. En die zijn voor de kwaliteit van de opleiding essentieel, zegt Volmer. Maar nog belangrijker vindt hij dat de prak tijkbegeleiding goed wordt gere geld. „We praten wél over leerlin gen van 16, 17 en 18 jaar." Volmer hoopt de komende twee maanden in overleg met de politie alsnog tot een oplossing te komen. In het gunstigste geval kan dan in septem ber met twintig plaatsen in Zee land worden begonnen. Het probleem bij de politie is dat door het inkrimpen van capaciteit en budget de afgelopen jaren de ruimte beperkt is, zegt woordvoer der Mirja Vis. „Maar we willen ze ker kijken wat we nu kunnen bete kenen voor elkaar."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2