'Nou Eddie, om eerlijk te zijn: dat kan ik niet.' donderdag 24 maart 2011 Echtgenoot Eddie Fisher vraagt Elizabeth Taylor de geruchten over haar relatie met Richard Burton te ontkennen grote soap den in Cat On A Hot Tin Roof (1958) naast Paul Newman kwam Taylors liefdesleven weer in de schijnwerpers te staan toen ze een romance begon met zanger Eddie Fisher, een goede vriend van haar overleden man Mike Todd. Fisher was echter nog getrouwd met actrice Debby Reynolds, bekend geworden door Singing In The Rain. De roddelpers kon er geen genoeg van krijgen. Elizabeth won het pleit: Eddie ging scheiden en trouwde met haar. Het huwelijk, dat een kleine vijfjaar stand hield, werd achteraf door Elizabeth beoor deeld als 'de grootste vergissing van mijn le ven'. Hoewel Liz Taylor al enkele malen als beste actrice was genomineerd, bleef ze bij de jaar lijkse uitreiking van de Academy Awards tel kens met lege handen achter. Dat verander de in 1961, toen ze de felbegeerde Oscar ont ving voor haar rol als call girl in de film But- terfield 8. Liz (die overigens een grote hekel aan die verkorting van haar naam had) zat toen midden in de opnamen voor de film Cleopatra, waarin zij de hoofdrol vertolkte en waarvoor zij een honorarium van een miljoen dollar toucheerde. Het was tijdens deze bijna drie jaar durende opnamen dat Elizabeth - in Rome - haar la tere vijfde echtgenoot ontmoette: de Britse acteur Richard Burton, die in z'n rol als Mar- - cus Antonius haar tegenspeler was. Tussen de toen 38-jarige Richard Burton en de inmiddels 31-jarige Liz Taylor bruiste een chemie die voor iedereen zichtbaar was. Ze waren op alle vlakken aan elkaar gewaagd: humor, drank, roekeloosheid, intelligentie. Het tweetal trouwde in 1964 nadat Eddie Fisher op een uiterst pijnlijke manier als echtgenoot was afgevoerd. Hij belde Taylor tijdens een persconferentie op met de vraag of ze de geruchten over haar relatie met Bur ton wilde ontkennen. Taylor antwoordde: „Nou Eddie, om eerlijk te zijn: dat kan ik niet." In totaal speelde het beroemde filmechtpaar samen in tien films, maar daarvan is nu al leen Who's Afraid Of Virginia Woof. (1966) nog het vermelden waard. Elizabeth kreeg er haar tweede Oscar als beste actrice voor. Van de overige titels is misschien nog The Taming Of The Shrew (naar De Getemde Feeks van Shakespeare) bekend, maar vooral omdat het echtpaar daarin zo levensecht ru ziet. In 1974 kwam er een einde aan het hu welijk, waarbij Liz zei: 'Misschien hielden we wel te veel van elkaar'. Tot verbazing van miljoenen trouwden ze een jaar later opnieuw. „We zitten aan elkaar vast als kip- penveren aan pek", verklaarde Taylor hun tweede poging. Toen die na bijna tien maan den ook strandde, zei Elizabeth dat ze nog wel naast Burton begraven wilde worden. Eind 1976 ondertekende Taylor wederom een huwelijksakte, dit keer met de Republi keinse senator John Warner. Toen ook dit huwelijk op de klippen liep, na zes jaar, gaf ze als oorzaak op: „Er was in zijn leven geen Elizabeth Taylor door de jaren heen: van het begin van haar carrière als actrice in de jaren vijftig tot haar inzet voor het aidsonderzoek in 1992. enkele ruimte voor mij." Tot 1991 bleef het voor Liz, die in de jaren tachtig nog in enke le tamelijk onbeduidende films speelde, op relationeel gebied vrij rustig. Maar toen was er in de herfst van 1991 huwelijk nummer acht. Taylor was inmiddels 59 en haar nieu we echtgenoot, bouwvakker Larry Fortens- ky, 39. Ze had hem ontmoet in de Betty Fordkliniek waar ze beiden voor alcoholis me werden behandeld, en Liz niet voor het eerst. De bruiloft werd groots gevierd op het landgoed Neverland van vriend Michael Jackson. Maar Fortensky kreeg er op den duur genoeg van om als een veredelde schoothond op te treden. Eind 1996 ging het paar uit elkaar. Nadat in oktober 1985 haar biseksuele vriend en medeacteur Rock Hudson aan aids was overleden begon Taylor geld in te zamelen voor aidsonderzoek. Ze belegde ve le liefdadigheidsdiners. In het jaar 2000 be dacht de Britse koningin haar naamgenoot Elizabeth met de titel Dame Commander of the British Empire. De afgelopen jaren verplaatste Liz zich voor al per rolstoel. Ze had hartproblemen, leed aan de ziekte van Parkinson en begon te de menteren. In 2008 reisde ze nog wel naar haar geboor teland Engeland, naar eigen zeggen om af scheid te nemen van haar familieleden daar omdat ze voelde dat ze niet zo lang meer te leven had. Ze had daarna nog ruim twee jaar voor de boeg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11