io elizabeth taylor Niet alleen door haar films, maar vooral door haar vele huwelijken werd Elizabeth Taylor beroemd. Ze overleefde alle schandalen dankzij haar humor en zelfspot. donderdag 24 maart 2011 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl Een leven als één door Aly Knol zie onze website:buiten!and Filmfragmenten en het leven van Elizabeth Taylor in foto's. Mijn moeder vertel de dat ik de eerste acht dagen na mijn geboorte mijn ogen niet open deed. Maar toen ik het deed, was het eerste wat ik zag een trouwring. Ik was verslaafd." Hu mor en zelfspot kon je Liz Taylor, die giste ren op 79-jarige leeftijd in Los Angeles over leed, niet ontzeggen. Het waren de wapens waarmee ze keer op keer alle publieke schandalen rond haar onstuimige liefdesle ven overleefde. Misschien was Taylor uiteindelijk, ondanks enkele glansrollen in een paar prachtfilms, wel beroemder om haar exorbitante levens stijl dan om haar Werkelijke acteerprestaties. Niet ten onrechte werd over haar gezegd dat ze 'meer ster dan actrice' was. Eigenlijk was haar leven één grote soap, waarin de vaak opzichtig met sieraden be hangen diva acht keer in het huwelijk trad, zo'n dertig operaties onderging, aan vet zucht leed en enkele malen voor drank- en medicijnverslaving werd behandeld. Maar ze had ook een heel serieuze kant, die met name de laatste decennia bepaalde: met grote overgave zette ze zich in voor het inzamelen van geld voor aidsonderzoek. Me de daardoor was zij in homokringen zeer populair. Voor haar humanitaire werk kreeg ze zelfs een speciale Oscar. Elizabeth Taylor werd op 27 februari 1932 in Londen geboren als dochter van een Ameri kaans echtpaar: vader was kunsthandelaar en moeder een gewezen actrice. In 1940 nam het gezin vanwege het toenemende oorlogsgevaar de wijk naar Californië. Zorgvuldig gecoacht door haar moeder maakte ze in 1942 op tienjarige leeftijd haar filmdebuut. Een jaar later brak ze al door met een grote rol in de 'hondenfilm' Lassie Come Home. Ze werd echter pas een interna tionaal bekende ster dankzij haar hoofdrol in de familiefilm National Velvet uit 1944, over een pubermeisje dat een paardenrace wint. Tijdens de opnamen maakte ze een val van haar paard, wat haar de rest van haar leven telkens terugkerende rugproble men opleverde. Als vroegrijpe tiener had ze diverse roman ces, met onder anderen de steenrijke film producent Howard Hughes, en op 18-jarige leeftijd trad ze in het huwelijk met hotelerf genaam Nicky Hilton. Dat duurde nog geen jaar omdat'Hiltons handen (en voeten) nog- 'Wij waren als broer en zus, niet mijn idee van een huwelijk' al los zaten. Volgens Taylor had hij zelfs 'een baby uit mijn buik geschopt'. In filmisch opzicht verliep haar leven heel wat beter. Na nog een aantal meisjesrollen, onder meer in een tweede Lassie-film, excel leerde ze in 1951 als bloedmooie volwassen vrouw in het met zes Oscars bedeelde film drama A Place In The Sun, naast Montgo mery Clift. Ze verdiende inmiddels als actri ce al 5000 dollar per werkweek. In 1952 liet Elizabeth zich weer een trouw ring om de vinger schuiven, dit keer door ac teur Michael Wilding. „Ik ben volwassen ge noeg om nog een tweede huwelijk te probe ren", zei ze. Toen ze in 1957 uit elkaar gin gen, met als nageslacht twee zoons, was haar commentaar: „Wij waren als broer en zus, niet mijn idee van een huwelijk." In 1956 zorgde Elizabeth opnieuw voor een kassucces wegens haar rol in Giant, naast Ja mes Dean en Rock Hudson. Ook de film Raintree County uit 1957, met opnieuw Montgomery Clift naast haar, trok lange tijd volle zalen. Het leverde Taylor, die in datzelf de jaar trouwde met producer Mike Todd, haar eerste Oscarnominatie voor beste actri ce op. „Dit huwelijk zal voor altijd duren", zei ze over haar echtverbintenis met Todd, maar na dertien maanden was het geluk al over. Todd kwam in maart 1958 om het le ven bij een vliegtuigongeluk, hetgeen Eliza beth - een half jaar eerder moeder gewor den van dochter Liza - tot jetset-weduwe nummer 1 maakte. Na haar sensuele optre-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10