buitenland 19 EU en Navo staan te kijk in Libië Stroomkabels voor koelsystemen bevestigd aan kernreactoren Japan Oppositie Jemen: Saleh te laat akkoord met plan Kaddafi zit op grote voorraad goud Koetsjma verdachte in moordzaak Syrië pakt activist Loay Hussein op Duitse incestpleger krijgt voor jaren cel Trafalgar Square tijdelijk Tahrirplein woensdag 23 maart 2011 Zawiya Tripoli Yafran Misurata Sirte Benghazi •Tobruk ALGERIJE Bin Jawad Ras Lanuf Ajdabiya Brega door-Carel Goseling DEN HAAG - Wekenlang liet de in ternationale gemeenschap de op standelingen in Libië aan hun lot over. Pas toen het leger van Muammar Kaddafi de tegenaanval inzette en voor de poorten van de hoofdstad van bevrijd Libië, Ben ghazi, verscheen, werd er actie on dernomen. Pas maandag werd dui delijk wie eigenlijk de leiding had over de operatie: de VS. Tegelijk werd vanuit Washington de niet mis te verstane boodschap afgegeven dat de Amerikanen van die verantwoordelijkheid afwil len. En wel zo snel mogelijk. De regering-Obama heeft geen zin bij een nieuwe, langdurige oorlog be trokken te raken. Het heeft de handen vol aan Afghanistan en Irak. Het probleem is alleen dat niemand het roer wil overnemen. De EU liet bij monde van 'minis- ter van Buitenlandse Zaken' Ca therine Ashton vorige week we ten zich te beperken tot humani taire hulp. Ze repte met geen woord over de sinds 2007 bestaan de EU 'rapid reaction force', noch over de achttien EU-battlegroups met elk 1500 militairen; destijds in het leven geroepen omdat de unie een eigen militaire macht wilde opbouwen naast de Navo. Dat Ashton alleen een humanitai re rol voor de EU zag, moest de verdeeldheid tussen de EU-lidsta- ten verbloemen. Terwijl in de ene Europese hoofd stad een militair ingrijpen onont koombaar werd geacht, werd in een andere regeringszetel juist elk ingrijpen afgewezen. Dezelfde verdeeldheid speelt ook binnen de Navo. Turkije, Duits land en Bulgarije willen niet mili tair betrokken raken bij Libië. Te gelijkertijd zijn de Navo-lidstaten Verenigde Staten, Canada, Frank rijk, Groot-Brittannië, Italië, Span je, België en Denemarken actief bij en boven Libië. Washington wil dat de Navo de leidinggevende instantie wordt, maar dat is gezien de huidige si- TRIPOLI - Muammar Kaddafi kan de strijd financieel nog lang volhou den. In Tripoli heeft hij de beschikking over minstens 144 ton goud, met een waarde van ruim 6,5 miljard dollar, stelden financiële experts gisteren in The Financial Times. De voorraad die tot de 25 grootste goudreserves ter wereld behoort, is genoeg om een klein leger van huurlingen maanden of misschien wel jaren te betalen. tuatie ondenkbaar. Bovendien wil len, de Arabische landen dat niet en ligt ook Frankrijk, initiator van het eerste uur, dwars. Duitsland heeft zelfs nog geen toestemming gegeven voor de inzet van Awacs- spionagevliegtuigen die daar zijn gestationeerd. Italië daarentegen heeft juist weer gedreigd de toe stemming voor het gebruik van luchtmacht- en marinebases ten behoeve van de operatie-Libië in te trekken als de Navo het voor touw niet neemt. De Navo besloot gisteren dan maar om het door de Verenigde Naties afgekondigde wapenembar go tegen Libië op zee en in de lucht te gaan afdwingen. Zo moet voorkomen worden dat wapens of huurlingen Libië nog inkomen. Handhaving van dat wapenembar go heeft in de praktijk niet veel om het lijf: schepen varen al niet meer naar de Libische havens en vliegen kan ook niet langer door de no fly-zone. KIEV Oekraïne begint een strafrechtelijk onderzoek naar mogelijke betrok kenheid van oud-president Leonid Koetsjma (72) bij de moord op jour nalist Georgi Gongadze in 2000. Volgens plaatsvervangend procu reur-generaal Renat Koezmin wordt Koetsjma verdacht van 'be trokkenheid bij illegale activitei ten', waaronder de moord op Gon gadze. Justitie heeft de bewegings vrijheid van de ex-president be perkt. Hij mag Oekraïne niet uit DAMASCUS De Syrische autoriteiten hebben de schrijver en prominente mensen rechtenactivist Loay Hussein (51) gearresteerd. Hij is een bekende op positiefiguur in Syrië, waar de afge lopen week honderden mensen de monstreerden voor meer vrijheid en tegen corruptie. Hussein zat van 1984 tot 1991 ook al vast voor zijn activiteiten voor de communisti sche partij in Syrië. De VN willen een onafhankelijk onderzoek naar overheidsgeweld in Syrië. KOBLENZ Eert gerechtshof in het Duitse Ko blenz heeft de 48-jarige Detlef S. gisteren schuldig bevonden aan het seksueel misbruiken van zijn dochter en zijn stiefkinderen. Bij zijn stiefdochter verwekte de r,un acht kirtderen. S. werd veroordeeld tot veertien jaar en zes maanden gevangenisstraf, maar de rechter zei dat hij aansluitend moet wor den opgesloten, omdat het gevaar op herhaling te groot is. LONDEN Britse activisten willen komend weekeinde Trafalgar Square in het centrum van Londen 24 uur lang bezet houden om te protesteren te gen bezuinigingen in de publieke sector. De organisatoren hebben 'Trafalgar' voor de gelegenheid om gedoopt tot het Tahrirplein. Dag blad The Guardian meldde gisteren dat er meer dan tweehonderddui zend mensen worden verwacht bij het protest, dat zaterdag begint TOKIO - Technici hebben gisteren stroomkabels kunnen bevestigen aan de zes reactoren van de Japan se kerncentrale Fukushima I, die bij de aardbeving en tsunami zwaar beschadigd raakte. In de con trolekamer van reactor 3 is de elek triciteitsvoorziening deels her steld, het licht werkt weer. De kerncentrale heeft zes reacto ren, die alle in de problemen kwa men toen de koelsystemen uitvie len. Hulpverleners kunnen nu weer werken in de controlekamer. Reactor nummer 3 is een grote bron van zorgen, omdat die pluto nium en uranium bevat. Verder hopen medewerkers van Fukushi ma 1 dat als de elektriciteit weer werkt, koelsystemen weer op gang kunnen worden gekregen. Voorlopig lekt Fukushima I nog al tijd radioactiviteit. „De vraag is waar de straling vandaan komt", al dus een medewerker van het Inter nationaal Atoomenergie Agent schap. De atoomwaakhond van de VN liet verder weten bezorgd te zijn over de weinige informatie die het van Japan krijgt over de si tuatie bij de centrale. „We hebben al enige tijd geen informatie gekre gen over reactor 1", aldus een woordvoerder. Ook ontbreekt in formatie over de temperatuur in de bassins met gebruikte splijtstof bij de reactors 1,3 en 4. Verder liet het agentschap weten dat de pro blemen nog 'zeer ernstig' zijn. Minuscule hoeveelheden van ra dioactieve deeltjes uit Japan heb ben IJsland bereikt, als eerste land in Europa. Ze zijn ontdekt door een monitoringsysteem van de VN. Het systeem Ctbto heeft 63 meetstations over de hele wereld om verboden atoomproeven op te sporen. „Het gaat om extreem klei ne hoeveelheden", zei een mede werker vanuit het hoofdkantoor in Wenen. „Het heeft niets te maken met gezondheidsrisico's." Frankrijk verwacht vandaag de eer ste Japanse deeltjes te meten. SANAA - De oppositie in Jemen heeft gisteren een voorstel verwor pen van president Ali Abdullah Sa leh om eind dit jaar af te treden. Saleh waarschuwde tegelijk voor een bloedige burgeroorlog als hij door een coup wordt afgezet. Het aanbod van de president om voor parlementsverkiezingen in ja nuari 2012 zijn functie neer te leg gen en een overgangsregering aan te stellen, stelde de oppositie be gin deze maand zelf voor. Toen deed Saleh, die al 32 jaar regeert, het af als 'vaag en tegenstrijdig'. Volgens de oppositie is het nu te laat voor het plan. „Hij heeft één optie en dat is nu vertrekken, nu direct, zonder vertraging, zonder voorwaarden", zei woordvoerder Mohammed Qathan van de geza menlijke oppositie. De leider van de oppositie, Yassin Noman, zei dat Saleh een veilig en waardig le ven in Jemen mag leiden als hij on middellijk de handdoek in de ring gooit. De president moet volgens hem vermijden dat er een strijd om de macht losbarst die tot opde ling van het arme land kan leien. „Hij moet niet de stijl van Kaddafi volgen door het land te verwoes ten en de mensen te doden. Na de ze lange regeerperiode moet hij zeggen: dank mijn volk, ik veiiaut jullie vreedzaam", aldus Noman. Een F16 op vliegbasis Eindhoven. foto Marcel van Hoorn/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9