81 buitenland 'Complot ex-fegertop Indonesië' Kabinet wil embargo handhaven Katsav: van president tot verkrachter Aanvallen en strijd STUDIE AL-JAZEERA Doel is val president BURGEROORLOG IN LIBIË De Navo besloot eindelijk zijn verantwoordelijkheid te nemen in de Libische crisis. Nederland zal deelnemen aan het blokkeren van de Libische kust tegen wapenleveranties. Officier eist zes jaar celstraf tegen Demjanjuk Bompakketten woensdag 23 maart 2011 '^'v»vïw:.i.'\ Navo zal schepen controleren op illegale wapenleveranties aan Kaddafi. Vandaag waarschijnlijk debat in Tweede Kamer. Duitsland trekt schepen en mi litairen terug uit Navo-ver- band op Middellandse Zee. den haag - Het kabinet zal de Tweede Kamer vandaag informe ren over de Nederlandse deelname aan het handhaven van het wa penembargo tegen Libië. Dat ge beurt middels een zogeheten Arti kel too-brief Hoewel de regering officieel geen toestemming nodig heeft voor het sturen van militai ren, vindt mogelijk vandaag nog een debat plaats. In de Tweede Ka mer bestaat brede steun voor een bijdrage aan de militaire actie in Li bië. Nederland heeft zich na het aanne men van de VN-resolutie tegen Li bië, afgelopen donderdag, afwach tend opgesteld, tot frustratie van oppositiepartijen PvdA en Christenunie. Waar landen als Noorwegen, Denemarken en Bel gië vrijdag meteen gevechtsvlieg tuigen ter beschikking stelden aan de 'internationale coalitie', bleef het kabinet vasthouden aan een of ficieel Navo-verzoek. Dat bleef uit, omdat de lidstaten het lange tijd niet eens werden over de rol die de verdragsorganisatie zou moeten spelen in de strijd tegen het regi me van Muammar Kaddafi. De Navo besloot gisteren dat de verdragsorganisatie het door de VN ingestelde wapenembargo zal controleren. Nederland wil daar aan deelnemen met Fi6's, een tankvliegtuig en dë mijnenjager 'Haarlem'. Tweehonderd militai ren zullen aan de actie deelnemen. De Navo had gisteravond ook al een plan gereed om toe te zien op naleving van het vliegverbod bo ven Libië, dat nu nog door een in ternationale coalitie wordt afge dwongen. Verder wil de Navo een bijdrage leveren aan humanitaire operaties in Libië. Frankrijk en de VS werden het gis teravond eens over de wijze waar op de commandostructuren van de Navo kunnen worden gebruikt voor het steunen van de internatio nale coalitie die in Libië opereert. Dat maakte het kantoor van de Franse president Nicolas Sarkozy bekend. De verklaring meldde niet hoe de coalitie gebruik daarvan zou moeten maken. Duitsland trok gisteren na het Navo-besluit zijn militairen en mi litaire middelen terug uit de Navo-operatie in het de Middel landse Zeegebied. Een woordvoer der van het Duitse ministerie van Defensie stelde gisteravond dat de Navo bij het controleren van het wapenembargo in noodgevallen mogelijk wapens moet gaan ge bruiken. Duitsland wil niet aan zo'n gewapende actie meedoen. Zes Noorse gevechtsvliegtuigen on derweg naar de militaire actie in Libië, zijn maandag onderweg al wel door een Nederlands tank vliegtuig van brandstof voorzien. Dat gebeurde boven Duitsland, meldde de luchtmacht gisteren. benghazi - De internationale coalitie heeft gisteravond op nieuw militaire doelen in Li bië gebombardeerd. De Libi sche luchtafweer in de hoofd stad Tripoli kwam in actie en explosies klonken bij de stad. Gisteravond was nog onduide lijk wat de doelen waren. In de nacht van maandag op dinsdag bestookte de coalitie onder meer een marinehaven bij Tripoli, luchtafweer- en ra darinstallaties bij Sirte en doe len in midden-Libië. Westerse vliegtuigen raakten gisteren in gevecht met een Libisch toe stel. De afloop van het luchtge vecht is niet gemeld. Ook verongelukte een Ameri kaanse Fis-straaljager. De twee bemanningsleden kon den zich met hun schietstoe len redden. Zij werden opge vangen door opstandelingen en in veiligheid gebracht. Groepen rebellen en troepen van dictator Kaddafi verkeer den gisteren in het oosten van Libië aan het front bij Ajda- biya in een patstelling. Hevige gevechten werden gemeld uit de westelijke steden Misurata en Yafran. Oud-generaals zouden radica le organisaties steunen om president te ondermijnen. Militairen volgens zender ook betrokken bij verspreiden ge ruchten over corruptie. Belangrijke ex-militair wil een 'vreedzame revolutie'. JAKARTA - Een aantal belangrijke oud-generaals uit het leger van In donesië is uit op de val van presi dent Susilo Bambang Yudhoyono. Zij steunen radicaal-islamitische organisaties die terreur zaaien en daarmee de positie van het staats hoofd ondermijnen. Dat stelde de nieuwszender al-Jazeera gisteren op basis van eigen onderzoek. De afgezwaaide topmilitairen vin den Yudhoyono zwak en te hervor mingsgezind. Ze zouden achter ge ruchten zitten over corruptieschan dalen waarbij de president betrok ken zou zijn. Generaals, gepensio neerd of niet, beschikken in Indo nesië vaak over enorme financiële middelen. Het leger controleert grote delen van de economie. Tyasno Sudarto, een van de oud-generaals die af willen van Yudhoyono, zegt in de reportage dat hij voorstander is van een 'vreedzame revolutie'. Volgens al-Jazeera is nu voor het eerst aan getoond dat radicale organisaties steun krijgen van machtige perso nen, iets wat veel Indonesiërs al ja ren vermoedden. Geweldsinciden ten met een religieus karakter zou den worden gebruikt voor een ge vaarlijk politiek spel. Indonesië werd in de afgelopen ja ren vaak opgeschrikt door aanval len van moslimextremisten op on der anderen christenen en leden van de gematigde Ahmadiyya-be- weging. Ook was het land enkele keren het toneel van aanslagen münchen - Het Openbaar Ministe rie in de Duitse stad München heeft gisteren zes jaar celstraf geëist tegen de vermeende oorlogs misdadiger John Demjanjuk (90). Volgens de openbare aanklager be staat er geen enkele twijfel dat Demjanjuk als bewaker van het na zi-vernietigingskamp Sobibor in Polen betrokken was bij de moord op vele duizenden Joden tijdens de Tweede Wereldoorlog. Officier van justitie Hans-Joachim Lutz zei ervan overtuigd te zijn dat Demjanjuk als kampbewaker men sen persoonlijk de gaskamer heeft ingedreven. Hij handelde uit haat tegen Joden, meent de aanklager. door terreurorganisaties die zich beroepen op het islamitische ge loof Honderden mensen vonden de dood door aanslagen op Bali en in de hoofdstad Jakarta. Al-Jazeera liet een document zien dat op internet is gepubliceerd en dat een lijst bevat van bewindslie den in een toekomstige islamiti sche regering. Sudarto zou daarin minister van Veiligheid moeten worden. Sudarto staat al langer bekend als een criticus van de regering van Yudhoyono. De oud-generaal en enkele andere voormalige topmili tairen werden eind vorig jaar ook al beschuldigd van samenwerking met zeker zeven organisaties van extremistische moslims. „Wij werken samen om elkaar ken nis bij te brengen", aldus Sudarto. „Onze invalshoek is anders. Zij vechten in naam van de islam, wij gebruiken nationale politiek. Maar we hebben een doel: verandering. We willen ons land redden, niet vernietigen. De revolutie moet vreedzaam verlopen, niet anarchis tisch of bloederig." Indonesië is de laatste dagen opge schrikt door de bezorging van bompakketen op verschillende adressen. Een aantal daarvan bevat ten geen explosief. Vier van de verdachte pakketten kwamen op adressen in Jakarta te recht, onder meer bij een radiosta tion en bij de narcoticabrigade, één bij een gevangenis op Bali. Van de pakketjes ontploften er twee. Hierbij raakten in totaal vier mensen ernstig gewond. De bommen en nep-bommen wer den volgens de politie steeds op dezelfde wijze bezorgd. jeruzalem - Moshe Katsav (65) viel eigenlijk nooit echt op in het openbare leven van Israël. En toch maakte hij een glanzende carrière met het presidentschap als hoogte punt. Die loopbaan eindigt met ze ven jaar celstraf. De vader van vijfkindeien stond te boek als een kleurloze bureau craat, maar ook als een sympa thiek man. Hij was bijna nooit ver wikkeld in controverses en ver zoende liever dan dat hij verdeeld heid zaaide. Maar hij was ook ambitieus en vasthoudend. Moshe Katsav was de jongste burgemeester ooit van het land en de eerste president die uit de rechtse Likudpartij afkom stig was. Katsav werd in december 1945 in Iran geboren als oudste van acht kinderen. In 1951 emigreerde hij met zijn ouders naar Israël en groeide daar op in een tenten kamp, dat later de stad Kiryat Malachi zou worden. Hij studeer de economie en geschiedenis en schreef voor de krant Yediot Aharonot. Katsav werd in 1969 als 24-jarige student gekozen tot burgemeester van Kiryat Malachi. Vanaf 1977 zat hij voor Likud in het parlement. Hij was een onopvallende minis ter van Arbeid en Sociale Zaken (1984-1988) en van Transport (1988-1992). In het eerste kabinet van Benja min Netanyahu (1996-1999) was hij vicepremier en minister van Toerisme. In 2000 deed Katsav een gooi naar het hoogste ambt, nadat president Ezer Weizman had moeten opstap pen na onthullingen over omko ping. Hij werd kansloos geacht te genover Shimon Peres. Slechts een kwart van de Israëliërs steunde hem en ook zijn eigen Likud liep niet erg warm voor hem. Toch werd Katsav president. Het land had na de flamboyante Weizman volgens analisten behoefte aan een weinig opvallende president, die het ambt zou depolitiseren. Zijn presidentschap verliep zonder grote controverses. Tot 2006. Toen kwam de zedenzaak aan het licht die gisteren leidde tot zijn veroor deling. Enkele medewerksters had den een klacht tegen hem inge diend wegens verkrachting en sek sueel misbruik. Hij zou zich daar aan schuldig hebben gemaakt, toen hij minister van Toerisme was en ook nog als president. Een jaar later trad hij onder druk» van de beschuldigingen af als presi dent. Hij schikte met justitie waar in hij deels schuld bekende in ruil' voor strafvermindering. Later ver wierp hij de schikking alsnog. Katsav zegt slachtoffer te zijn van een samenzwering en door te zul len vechten tot het bittere eind. zie onze website:buitenland Beeldën van oud-president Katsav in de rechtszaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8