Open Huizen Route 13 Van nieuwsgierig naar hoteldebotel woensdag 23 maart 2011 Mark Faasse, voorzitter van NVM Zeeland: „Het leuke is dat de Open Huizen Route ook mensen trekt die denken: 'dat huis zou ik wel eens van binnen willen zien', foto Willem Mieras Dat ene huis dat een paar straten verderop te koop staat, hoe zou dat er toch van bin nen uitzien? Wat voor een keuken zou erin zitten en wat voor een badkamer zouden die mensen hebben? Die nieuwsgierigheid kan tijdens de landelijke Open Huizen Route op zaterdag 26 maart bevredigd worden. Maar pas op. Je zou wel eens verliefd kunnen wor den op dat ene huis. En voor je het weet zit je bij de notaris een koopovereenkomst te tekenen. door Dennis Rijsbergen Door heel Zeeland zijn komende zaterdag een paar honderd wo ningen te bezichtigen. De Open Huizen Route is vooral ideaal voor mensen die een woning ver van hun huidige woonplaats zoeken. „Ie mand die voor zijn werk vanuit de Rand stad of Brabant in Zeeland moet gaan wo nen, kan tijdens de Open Huizen Route in één dag tien huizen bekijken", vertelt makelaar Mark Faasse, voorzitter van NVM Zeeland. De Open Huizen Route heeft echter nog een belangrijke doel groep: mensen die eigenlijk nog niet we ten dat ze gaan verhuizen. „Het leuke is dat de Open Huizen Route ook mensen trekt-die denken: 'dat huis zou ik best wel eens een keertje van binnen willen zien', maar het niet de moeite vinden om een afspraak met een makelaar te maken. Mensen die spontaan over de vloer ko men, terwijl ze in eerste instantie niet echt van plan zijn een huis te kopen", ver telt Faasse. En laten nou juist die nieuws gierigen soms helemaal hoteldebotel ra ken op een woning. „Ik heb het zelf vaak genoeg zien gebeuren. En dan ging het niet altijd om de minste huizen hoor." Het is de tiende keer dat de Open Huizen Route in Zeeland wordt gehouden, telt Faasse in zijn hoofd terug. „En het derde jaar dat we de route twee keer per jaar houden." In al die jaren heeft de Open Huizen Route zich wel bewezen, zegt Faasse. „Soms krijgt de verkoper wel een man of tien over de vloer. Ik denk dat een pand gemiddeld drie bezoekers trekt." Zit een verkoper eigenlijk wel te wach ten op een 'polonaise' aan belangstel lenden? „Een verkoper is altijd vrij om wel of niet mee te doen", stelt Faasse. „Er zijn inderdaad mensen die daar niet op zitten te wachten. Anderen vinden het juist fijn dat er in één keer een aantal po tentiële kopers langskomt. Wat de verko per zich wel moet realiseren, is dat er tij dens de Open Huizen Route geen make laar aanwezig is. Daarom krijgt de verko per een instructie van ons. Je moet name lijk wel goed het huis laten zien en pro moten, maar je moet het ook weer niet overdrijven. En het moeilijkste: je moet open kunnen staan voor kritische vra gen." En probeer als verkoper vooral ge breken niet te verbergen, stelt Faasse. Speel gewoon open kaart. „Kortom, je moet positief zijn over je eigen huis, maar toch wel in zekere mate objectief zijn." En dan heeft Faasse ook nog een paar tips voor kopers in spe die tijdens de Open Huizen Route een paar woningen willen gaan bekijken. „Probeer een goed algemeen beeld van een woning te krij gen. Veel mensen letten te veel op details. Zet vooraf drie, vier punten op papier die heel erg belangrijk voor je zijn in een nieuwe woning. Vind je een zonnige tuin erg belangrijk, let dan bijvoorbeeld niet al leen op de ligging, maar ook of er hoge bomen bij de buren staan." Nog een be langrijk advies: beperk een bezichtiging niet alleen tot het huis zelf „Neem eens de tijd om afstand te nemen, om aan de overkant van de straat te gaan staan en de woning goed in je op te nemen. En maak zeker even een rondje door de buurt. Te veel mensen kopen een huis vanwege de binnenkant, maar de wijk waarin het huis staat is ook erg belangrijk voor het woonplezier." Komende zaterdag trekken honderden mensen langs huizen met een te koopbord in de tuin. Faase weet nu al dat de Open Huizen Route voor een klei ne opleving in de huizenverkoop zorgt. Zelfs al voor de start van de route. Men sen die al hun blik hebben laten vallen op een bepaalde woning hakken name lijk nog even snél de knoop door, bang als ze zijn dat iemand anders tijdens de Open Huizen Route voor die woning valt. „En je ziet dat enkele dagen tot we ken na de Open Huizen Route meer hui zen verkocht worden. Dus ja, de Open Huizen Route is zeer waardevol." Een boost in de huizenverkoop kun nen de Zeeuwse makelaars sowieso wel gebruiken, want Faasse constateert dat de huizenmarkt nog steeds kwakkelt. „Het is de laatste twee jaar steeds moeilij ker geworden om een woning te financie ren. De kosten van bijvoorbeeld energie zijn flink gestegen, waardoor het deel van het inkomen dat je voor de hypotheek kunt gebruiken, kleiner is geworden. Bo vendien zijn de normen om een hypo theek af te sluiten veel strenger gewor den. Ook voor de komende twee jaar voorzie ik dat het moeilijk is voor starters om een woning te kopen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 69