Demanet baalt van mentaliteit Eeuwig heimwee naar de magische 28 Petacchi wint nu wel rit in Catalonië Schakers beginnen uitstekend aan EK Willemse verruilt Bru voor Kloetinge Platini herkozen als voorzitter Uefa Schaars vervangt Maduro bij Oranje ONTSLAG Gaby Demanet blijft een gentleman. De Belg reageert rustig op zijn ontslag bij Hoek, maar heeft nog wel een boodschap: „Sommige spelers moeten maar eens in de spiegel kijken." woensdag 23 maart 2011 Alles over de Zeeuwse Voetbal Awards op www.pzc.nl/sport BANYOLES Alessandro Petacchi heeft gisteren zijn eerste etappezege in de Ronde van Catalonië behaald. De Italiaan won de sprint in de tweede rit over 169,3 kilometer van Santa Col oma de Farners naar Banyoles. Joh nny Hoogerland (Yerseke) werd 97e. Tom Dumoulin heeft gisteren in de Ronde van Normandië de leider strui overgenomen van de Zweed Tobias Ludvigsson. De Nederlan der werd tweede in de etappe van Colombelles naar Forges Les Eaux. De Deen Thomas Kvist won de rit. AIX-LES-BAINS De Nederlandse schakers zijn uit stekend begonnen aan het EK (indi vidueel) in Aix-les-Bains. Nationaal kampioen Jan Smefets startte met een zege op Dmitri Rozhko. Ook Ivan Sokolov (tegen Stanciu Alexandru-Ovidiu), Er win L'Ami (tegen Herve Lefebvre) en Dimitri Reindermann (tegen Matthias Blue- baum) begonnen het toernooi met een overwinning. Het EK is sterk bezet met onder meer tien grootmeesters met een rating van 2700+ en ruim 150 groot meesters in totaal. BRUINISSE Mats Willemse van zaterdag-eerste klasser Bruse Boys voetbalt vol gend seizoen bij zaterdag-hoofd klasser Kloetinge. Met zijn huidige ploeg strijdt de spits tegen degrada tie. Willemse zal bij Kloetinge veel an dere spelers uit Schouwen-Duive- land tegenkomen. Behalve zijn plaatsgenoot Michel Maaskant ma ken ook Comé Schilperoort, Jaco van der Schee en Ingmar Quist, allen afkomstig uit Zierikzee, deel uit van de selectie. PARIJS Michel Platini blijft ook de komen de vier jaar voorzitter van de Euro pese voetbalbond. De Fransman, die in 2007 de Zweed Lennart Jo hansson opvolgde, werd in Parijs unaniem herkozen. Vooral de klei nere voetballanden zijn daar blij mee. Platini ontpopte zich in zijn eerste ambtstermijn als een voor vechter voor een eerlijkere verde ling van het geld dat in het voetbal omgaat. Hij hamerde op financiële 'fair play' en voerde strengere ei sen in voor het licentiesysteem. KATWIJK Hedwiges Maduro heeft gisteren het trainingskamp van het Neder lands elftal verlaten. De speler van Valencia heeft teveel last van een enkelblessure, zo maakte de KNVB bekend. Bondscoach Bert van Mar wijk heeft AZ-middenvelder Stijn Schaars opgeroepen als zijn vervan ger. Oranje speelt vrijdag en volgen de week dinsdag EK-kwalifïcatie- wedstrijden tegen Hongarije. Eer der haakten Arjen Robben, Theo Janssen en Klaas-Jan Huntelaar af voor dit tweeluik. In de 23 duels onder zijn leiding gebruikte Gaby Demanet dit sei zoen in de topklasse 22 spelers. door Roel Wiche Een jaar of zeventien moet hij zijn geweest, achttien misschien. San- dor Popovics kijkt die dag naar de hemel bo ven Szombathelyi, een stadje bij de grens tussen Hongarije en Oos tenrijk, en weet dat er iets bijzon ders gaat gebeuren. Voor het eerst gaat Popovics, het grote talent van provincieclub Haladas, spelen te gen Ferenc Puskas, de maestro van Honved Boedapest en het Hon gaarse wonderteam dat de wereld in de jaren na de oorlog versteld doet staan. Maar voor het zover is, krijgt hij het ultieme bewijs dat Puskas in eigen land onsterfelijk is. „Onze grote vedette, Lajos Pap, had met de politie gevochten en was in de gevangenis gegooid. De hele week poogde de club hem vrij te krijgen, tevergeefs. Maar Pus kas wilde niet dat Honved ging winnen van een Haladas zonder Pap. Hij stapte naar de gevangenis en binnen een paar minuten was Pap een vrij man." Ruim een halve eeuw later kijkt Sandor Popovics (71), in i960 ge vlucht uit Hongarije en later trai ner van tal van Nederlandse clubs, met weemoed terug op de jaren van zijn jeugd. De jaren waarin het Hongaarse voetbal de wereld verovert, zoals de Hunnen ooit vanaf de poestavlakten het Ro meinse Rijk in een wurggreep na men. Van 1950 tot 1956 betoveren Puskas en co de stadions, met als hoogtepunt de legendarische wed strijd tegen Engeland (3-6). Op Wembley, the Home of Football, kijken 105.000 verbijsterde Britten toe hoe Hongarije voetbal van een andere planeet speelt. „Al deze fan tastische spelers kwamen als van Mars", stamelt een nog jonge Bob by Robson, aandachtig toeschou wer, later tegen de BBC. De Hongaren worden na de gala show omgedoopt tot de Magische Magyaren en vegen een jaar later de Engelsen opnieuw van de mat (7-1) in Boedapest. Op de tribunes beleeft Popovics, dan dromend van een grootste carrière, een ver rukkelijke middag. Hongarije speelt een revolutionair totaalvoet bal, waarin alle spelers als een car rousel rond het middenveld draaien. Pas vele jaren later, als hij zelf op een rijdende trein naar het vrije westen is gesprongen, denkt Popovics het geheim van het Gou den Elftal te hebben ontrafeld. „Ik kwam in de Duitse competitie te recht en daar moest ik elke mor gen om zes uur eerst de fabriek in. In Hongarije hadden sporters een heerlijk leven. Ik werkte voor de zedenpolitie, hoefde nooit te ko men en kreeg een cheque om alles te kopen. Door de corruptie kon al les geregeld worden. Wij waren staatsamateurs, maar leefden als profs. In het westen, daar voetbal- J den de amateurs. Ik heb me vaak afgevraagd: waren wij nu zo goed of was de rest zo slecht?" De statistieken zijn in ieder geval verbluffend. Hongarije speelt in de zes gouden jaren vijftig interlands. Ze winnen 43 keer, spelen zesmaal gelijk en verliezen slechts één keer, al is dat wel de Moeder aller Neder lagen: de finale van het WK 1954, tegen Duitsland. Het communisti sche regime, dat honderdduizen den burgers gevangen zet en twee duizend dissidenten executeert, ziet voetbal als het ideale instru ment om het volk aan zich te bin den. In Boedapest verrijst een ko lossale tempel voor 100.000 toe schouwers. Het clubvoetbal flo reert, mede door de uitstekende trainingsfaciliteiten en de ongeken de privileges voor de spelers. Totdat de bloedige herfst van 1956 alles voorgoed verandert. Studen ten gaan de straat in Boedapest op Diep van binnen hoopt Gaby Demanet dat Hoek alsnog behouden blijft voor de topklasse. „Dat gun ik de club. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 64