Bemiddelaar aan de slag in Baarland Museum heeft alles om i8 Dowgeld voor de Klomp oaI RECHTER Ontbinding contract nog te vroeg Het Fruitteeltmuseum in Kapelle bestaat dit jaar 15 jaar. Net als voorgaande jaren staan er weer tal van evenementen, tochten, cursussen en workshops op het programma. durea Smit Schoenmode woensdag 23 maart 2011 door Frank van Cooten middelburg - Een door de recht bank aangestelde bemiddelaar pro beert het conflict rond het dorps huis in Baarland op te lossen. Rechter E. van der Lende-Mulder Smit vond het gisteren tijdens een kort geding in Middelburg tussen de beheerstichting en beheerder Cees Katsman nog te vroeg een vonnis uit te spreken. Zij vond het gerezen conflict nog niet zwaarwe gend genoeg het contract met de beheerder op dit moment te ont binden. „Als een van de partijen in het gelijk wordt gesteld, wordt het nog moeilijker in gesprek te ko men." Het bestuur van de beheerstich ting wil het contract opzeggen om dat er volgens het bestuur door een reeks van incidenten een on werkbare situatie is ontstaan. „Een situatie waarvan een groot aantal verenigingen de dupe is", zei voor zitter Max La Grand van de stich ting gisteren tijdens de zitting. „De spanning in ons dorp is in middels zo groot geworden dat mensen elkaar niet meer groeten." De stichting ziet een bemiddelaar niet zitten omdat een eerdere be middelingspoging van de gemeen te Borsele op niets is uitgelopen. De rechter vindt de gemeente ech ter niet neutraal genoeg. Advocaat Jos de Kerf zei namens zijn cliënt Katsman wel een po ging te willen doen via een bemid delaar maar daar toch weinig heil in te zien omdat de andere partij niet wil. „Soms moet je iets doen, ook al wil je dat niet", reageerde rechter Van der Lende-Mulder Smit. „U moet toch met elkaar in overleg. U kunt wel nee schudden en halsstar rig doen maar dat verandert mijn standpunt niet." La Grand zei nog wel dat met na me de jubilerende Oranjevereni ging en de jeugdsoos met hun acti viteiten in de knel komen omdat ze die niet in het dorpshuis willen houden zo lang de beheerder er nog zit. Volgens de rechter hoeft de bemid delingspoging echter geen maan den te duren. Binnen twee weken is een eerste afspraak. „Ik ver wacht van u dat u oprecht poogt het conflict op te lossen." door Mieke van der Jagt terneuzen - In de eerste editie van een lokaal donatieprojecten- programma van chemiereus Dow in Terneuzen, heeft soos De Klomp uit Ovezande hoge ogen ge gooid. De Klomp krijgt 15.000 eu ro. Dow Benelux BV is dit jaar begon nen de banden met het maatschap pelijk veld wat verder aan te halen door een ton beschikbaar te stel len voor culturele en sociale projec ten in de directe omgeving: Zee land. Maar liefst honderd vereni- JUBILEUMJAAR door Mieke van der Jagt Musea zijn al lang geen tentoonstellingen van verzamelingen meer. Je kunt geen museum meer binnenlopen, of je moet kop telefoons opzetten, op knopjes drukken of virtuele ervaringen op doen. Het Fruitteeltmuseum in Ka pelle heeft al vijftien jaar geen knopjes, koptelefoons of virtuele zaken nodig om meerdere zintui gen te prikkelen. De aard van het museum laat toe dat de ouderwet se tentoonstelling gecombineerd wordt met ruiken, proeven en dóen. Om een doe-museum te zijn, hoeft het Fruitteeltmuseum zich niet in elekronische bochten te wringen. De gelegenheden doen zich voor met de regelmaat van de seizoenen. Vijftien jaar geleden begon het Fruitteeltmuseum in een oude school aan de Biezelingseweg als een verzameling oude werktuigen, zoals die vroeger in de fruitteelt werden gebruikt. Enthousiaste fruittelers stelden spullen ter be schikking en in de tuinen werden zo veel mogelijk rassen appels, pe ren, pruimen en kleinfruit aange plant. Nu alles, vijftien jaar later, een zekere volwassenheid heeft be reikt, kan nagenoeg elke vraag over fruitteelt worden beant woord. Wil je weten hoe een antie ke appelsoort smaakte? Kom op de juiste tijd naar Kapelle en proef het zelf Locatiemanager Nelleke Volker ver telt dat het museum een van de weinig plaatsen is waar je kunt proeven hoe een rijpe appel smaakt. „Voor de veiling en voor de koelhuizen moeten appels te genwoordig worden geplukt voor dat ze echt rijp zijn. Anders kun je ze niet bewaren. Wij laten ze han- Altijd wat te doen Het Fruitteeltmuseum in Kapelle zet het hele jaar door allerlei activi teiten op de kalender. Bloesem- en fruittochten zijn er in het voor- en najaar. Er zijn cursussen snoeien, enten en oculeren. Elke eerste zaterdag van de maand is er een gratis rondleiding door het museum en door de tuin. Elk jaar is er een workshop natuur fotografie. Jaarlijks Weerkerende hoogtepun ten zijn de oude rassendag en de wisseltentoonstelling: dit jaar in de vorm van een quiltwedstrijd. gen tot ze helemaal rijp zijn. Dan zijn ze op hun lekkerst." Het succes van het museum - elk jaar zo'n 5000 bezoekers - is vol gens Adrie Eversdijk, vrijwilligster van het eerste uur, te danken aan het feit dat er zo veel te doen is. „We proberen zo breed mogelijk doelgroepen te benaderen." Dat kan volgens Volker alleen omdat er 45 vrijwilligers keihard werken om alles in orde te houden. Een hele nieuwe doelgroep is dit jaar gevonden met de wisselten toonstelling Fruitig geQuilt, die za terdag wordt geopend door de nieuwe burgemeester van Kapelle, Anton Stapelkamp. Het museum heeft quiltsters via handwerkkrant- jes opgeroepen quilts in te sturen met fruitteelt als onderwerp. „We stonden ervan te kijken hoe veel quilts er zijn ingezonden. Ze ko men overal vandaan, van Gronin gen tot België en natuurlijik ook uit Zeeland", zegt Volker. Een briefje naar de Zeeuwse scho len leverde twee mooie quilts op van De Meidoon uit Nisse en de Ds Kerstenschool uit Yerseke. Zaterdag tijdens de opening wordt de winnaar bekend die een pro fessionele jury heeft aangewezen. Het publiek mag het hele jaar een winnaar kiezen, want zo lang blij ven de quilts hangen. gingen en instellingen stuurden een project in. De meeste grote be dragen vielen in Zeeuws-Vlaande- ren waar veruit de meeste inzen dingen vandaan kwamen. Het grootste bedrag, 20.000 euro, ging naar de scouting in Axel. De Klomp krijgt, net als het speelbos in Clinge, 15.000 euro. De jury oordeelde dat soos De Klomp als poppodium en als orga nisator van festivals, een belangrij ke rol speelt in de Zeeuwse popsce- ne. Van het geld wil De Klomp een eigen professionele geluidsin stallatie aanschaffen. Julia en Fleur de Ruyter uit 's-Gravenpolder proeven in het Fruitteeltmuseum in 2009. archieffoto Ronald den Dekker MEEST CELEZEN 1. Wielrenner gewond bij aanrijding. 2. Bewoner Goes betrapt insluiper. 3. Uitbreiding Ostrea Lyceum. STELLING 'Het AZC in Goes kan best langer open blijven'. Geef uw mening op onze site: www.pzc.nl/bevelanden. STUUR TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto Dorpsstraat 104 - 4413 CE Krabbendijke Tel. 0113-501589 www.smitschoenmode.nl Vrijdag 25 maar Durea promotiedag in de winkel AutoTeam www.autoteam.nl Gemiddeld brandstofverbruik en C0,-uitstoot: liter/100 km: 11,0-3,5; kms/liter: 9,1 -28,6; CO, gr/km: 259-94. De 50/50 deal loopt von 1 jon. t/m 31 mrt. 2011 'Omdat ik veel sta, wil ik gewoon leuke schoenen met het allerbeste comfort'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 48