Kamer komt op voor vissers Bloedige strijd om de 221 zeeland Je fndernemer Maximum snelheid in 30 km zones wint aan gezag m NIEUW BOEK OVER BEVRIJDING ZEELAND De Slag om de Schelde in 1944 had snel kunnen verlopen. Montgomery wist dat. Maar hij ging voor eigen glorie en faalde. Wat kunt u in de komende Ondernemer verwachten woensdag 23 maart 2011 immsssmims door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De Tweede Kamer wil het vissen met fuiken onder voor waarden toestaan. CDA, WD en PvdA willen vandaag van staatsse cretaris Henk Bleker (Visserij, CDA) horen hoe hij de vissers tege moet kan komen. Bleker schreef de Kamer begin fe bruari dat hij het recreatievissen met fuiken verbiedt. De staatsse cretaris negeerde daarmee het ad vies van een commissie onder lei ding van de Groninger gedeputeer de Douwe Hollenga. Die stelde ook het vissen met staandwant toe te staan; iets dat Bleker wel overnam. Hollenga gaf wel aan dat bij het vissen met fuiken voortaan de mi nimale maaswijdte zes centimeter moet zijn. Dit om te voorkomen dat paling wordt gevangen. Maar Bleker sloeg het advies in de wind. Want, zo schreef hij, het is de commissie niet gevraagd. Bo vendien is vissen met fuiken in strijd met het aalbeheerplan. Tientallen Zeeuwse hobbyvissers wachten het debat van vandaag met spanning af Onder hen Hans C oKvtlv 3o I I«.vi I IKüKinOv ren. Hij vist al enkele tientallen ja ren met fuiken op de Oosterschel- de tussen Kattendijke en Wemel- middelburg - De maximum snel heid in de Zeeuwse dertig-kilome terzones wordt steeds beter geres pecteerd. Uit de kwartaalrappor tages van het Meldpunt Verkeers- onveilige Situaties Zeeland blijkt dat de gemiddelde snelheid in die zones vorig jaar net boven de 36 ki lometer per uur lag. Het meldpunt baseert zich op me tingen van de provinciale afdeling van Veilig Verkeer Nederland. Uit gezonderd in het laatste kwartaal van 2010 daalde ook het aantal ge dragsmeldingen over een te hoge snelheid in dertig-kilometerzones vergeleken met 2009. De uitkom sten van metingen op vier verschil lende plaatsen in diezelfde maan den geven evenwel aan dat de snel heid nauwelijks te hoog is. „Hier uit blijkt dat de burger de snelheid vaak harder ervaart dan deze in werkelijkheid ligt", zo staat in de vierde kwartaalrapportage 2010. Opvallend is dat de drie plekken waar het hardst werd gereden, alle in het oosten van Zeeuws-Vlaande- Montgomery dinge. „Ik heb er twee fuiken staan, 's Ochtends bij laag water loop ik er heen en kijk wat er in zit. Om de drie a vier weken haal ik ze weg om ze schoon te maken. Want dan zit er veel alg aan. Dan zet ik twee schone fuiken neer." Scherp stelt geen 'spectaculaire hoeveelheden' te vangen. „Soms zit er weken niets in. Wat ik vang is schol, zeebaars, kleine kabel jauw en een verdwaalde kreeft. Vroeger ving ik veel tong, maar dat is tegenwoordig minder. Ik eet de vis zelf op. Soms geef ik wel eens wat aan mijn buurman." Scherp snapt niet dat staatssecreta ris Bleker 'zijn hobby heeft afge pakt'. „Bleker schrijft de Tweede Kamer dat het niet meer mag om dat de mazen in onze netten te klein zijn. Daardoor zouden we pa ling vangen en dat is in strijd met Europese regels. Maar de commis sie Hollenga heeft juist voorgesteld de mazen wijder te maken. Dat is een goed voorstel. De netten zijn aan te passen, dus dat is het pro bleem niet. Ik zou er heel goed mee kunnen leven. En dan kan ik, samen met heel veel andere Zeeuwen, mijn hobby blijven uit- mooier dan om 's ochtends vroeg bij laag water de natuur in te gaan?" De Enigma-codeermachine, die door de Duitse strijd krachten werd gebruikt. door Jan van Damme De hoogst gemeten snelheid was 46,3 kilometer per uur in de Gra venstraat in Clinge. De vermoedens waren al sterk, maar nu weten we het zeker: Montgo mery ging in 1944 voor eigen (Engels) succes en heeft zo dood en verderf in Zeeland ge zaaid. Hans Sakkers - Zeeuws oor logsschrijver van naam - presen teert vandaag zijn 24ste boek over de Tweede Wereldoorlog: Enigma en de strijd om de Wester- schelde. Montgomery, zo luidt de conclusie, kon de toegang naar Antwerpen snel in handen krij gen. Maar hij weigerde. Het draait allemaal om het gealli eerde offensief in West-Europa in 1944. De landing op 6 juni 1944 in Normandië is het spectaculaire startschot. Na aanvangsperikelen volgt er een verrassend snel offen sief) dat op 4 september resulteert in de inname van de onbeschadig de haveninstallaties van Antwer pen. Over wat er daarna gebeurt zijn al boeken vol geschreven. Op perbevelhebber Montgomery kiest met Operatie Market Garden voor een snelle doorstoot naar het Ruhrgebied, het industriële hart van Duitsland. De luchtlandingen bij Arnhem mislukken en de gealli eerde opmars stokt. Natuurlijk, achterafis het makke lijk praten. Al die collega-militai ren, strategen en politici die Mont gomery in uitputtende beschou wingen tot de slechtste strateeg van de Westerse wereld kroonden, hebben gelijk. Maar je zal maar voor de keuze staan, en helemaal voor ogen hebben hoe Nazi-Duits- land in no-time op de knieën ge dwongen kan worden. Het bijzondere van het nieuwe boek van Hans Sakkers is, dat hij voor het eerst laat zien hoe goed de geallieerde bevelhebbers op de hoogte waren van hun Duitse te genstrevers. Al in het begin van de oorlog kraakten de Engelsen de Duitse codeermachine Enigma. Datum Thema 16 april Maintenance 21 mei Arbeidsmarkt 18 juni BOG/Bouw Meer informatie? deOndernemer West-Brabant T 076-53122 55 Eteamwestbrabant@bndestem-pzc.nl deOndernemer Zeeland T 0118-434 070 E teamzeeland@bndestem-pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 42