mensen straks echt in de val' zeeland 13 Rampenplannen toetsen op incident in Japan Directie: alle hens aan dek om het ADRZ zo gezond mogelijk te krijgen Onvoorstelbaar commentaar Vlaketunnel is voor Pasen weer helemaal open BOVAG Caravan Occasion Dagen Actie! meer 'Tijdens een storm en een watersnood zou ik niet zo snel met een bus geëvacueerde mensen over de Zeelandbrug willen rijden' Ike Teuling, Greenpeace De Tweede Kamer houdt 21 april een debat over kernenergie. Aanvankelijk zou de Kamer daar volgende week over praten tijdens een algemeen overleg over energie. Maar de Kamer wil het niet alleen hebben over de voorwaarden voor de bouw van een tweede kerncentrale, maar ook over de lessen die kunnen worden geleerd uit de ramp met de kerncentrales in Japan. Daarvoor is het nu nog te vroeg en daarom besloot de Kamer gisteren op een later tijdstip een apart debat te wijden aan kernenergie. woensdag 23 maart 2011 Greenpeace wijst op een Zeeuws veilig heidsprobleem. Bij een nucleair ongeluk is het bijzonder lastig om de be woners van Midden-Zeeland te evacueren. Er zijn te weinig vei lige uitvalswegen. Het dichtbe volkte deel van de provincie zit dan in de val. De rampenplan nen besteden hier te weinig aandacht aan. In Nederland zal zich niet zo snel een zeer zware aardbeving voordoen. De kans dat onze kust getroffen wordt door een tsunami, is ook heel klein. Maar Japan herinnert ons wel aan de geweldige kracht van wa ter en aan het grote stralingsge vaar bij een ongeluk met een kerncentrale. Fukushima leert, dat zelfs de zwartste scenario's worden overtroffen. Dat is ook de aanbeveling van het RIVM: denk aan het onvoorstelbare. Gelukkig lijken de betrokken Zeeuwse burgemeesters daar toe bereid. Dat is het begin van de noodzakelijke grondige her overweging van de Zeeuwse rampenplannen. Natuurlijk gaan de autoritei ten in Zeeland lessen trek ken uit de gang van zaken rond de kerncentrale in Fuku shima. Maar de stelling van Green peace dat de noodscenario's voor een ernstig incident in Borssele of Doel volkomen onvoldoende zijn, is bestuurders van Veiligheidsregio Zeeland (VRZ) te lichtvaardig. „Ik deel de bezorgdheid, maar niet de aannames van Greenpeace", zegt VRZ-vicevoorzitter en burge meester van Terneuzen Jan Lo- nink. En Jaap Gelok, portefeuille houder nucleair binnen de VRZ en burgemeester van Borsele: „Je kunt niet alles wat in Japan is voor gevallen één op één van toepas sing verklaren op onze situatie." Gelok wijst op het door Green peace gesignaleerde verschil tussen de evacuatiezone in Fukushima (20 km) en Borssele (5 km). „Die kun je niet met elkaar vergelijken. In het geval van Japan gaat het om het gebied waaruit de bevolking uiteindelijk is geëvacueerd. De eva cuatie waarvan sprake is in ons rampenplan, is het gebied waaruit mensen moeten vertrekken als zich een gevaarlijke situatie in de kerncentrale voordoet, nog voor dat radioactieve stoffen zijn ont snapt. Preventief dus. Als de cala miteit vervolgens uit de hand loopt en grote hoeveelheden radio actief materiaal ontsnappen, kun je in een veel groter evacuaties uit voeren. Wat mij betreft tot 250 ki lometer ver." Gelok en Lonink verzekeren dat de rampenplannen in Zeeland te gen het licht zullen worden gehou den in het besef dat de centrale in Japan een veel groter onheil trof dan waarmee bij ontwerp en bouw rekening was gehouden: een aardbeving met een kracht van 9 op de schaal van Richter in plaats van 8 en een tsunami van 14 me ter hoog in plaats van de 5,7 meter. schore - Als de werkzaamheden aan de Vlaketunnel in het huidige tempo doorgaan kan de tunnel op donderdag 21 april opengesteld worden. Dat is de donderdag voor het paasweekeinde. Rijkswater staat heeft altijd gezegd dat de tun nel voor dat weekeinde weer volle dig toegankelijk moest zijn. Na 21 april moeten nog enkele resteren de werkzaamheden worden afge rond. Dat zijn het verstevigen van de tunnelwanden, repareren van de voegen tussen de tunnelelemen ten en het aanbrengen van de top laag asfalt. Vanavond is de tunnel vanaf 20.00 uur dicht. 'Noodplan centrale Borsele niet toereikend' www.pzc.nl 19 t/m 27 maart (zondagen gesloten) 10.00 tot 17.00 uur. KA#EERCENTRUM MECHIEISEN GASVUL-S TANKSTATION Bij aankoop van een gebruikte caravan: geen rijklaarmaakkosten 18 maanden uitgesteld betalen Tot 36 maanden garantie Gildeweg 35. VLISSINGEN T 0118-44 0100 I www.kampeercentrummechielsen.nl Openingstijden: ma. t/m vr. 09.00 - 18.00 uur, za. 09.00 - 17.00 uur, vrijdag koopavond tot 21.00 uur in de maanden mei t/m augustus. DB1VA6 door Nadia Berkelder goes - Drastische maatregelen zijn nodig om het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis weer financieel gezond te maken. In vergelijking met ande re ziekenhuizen maakt het Zeeuw se ziekenhuis meer kosten. Boven dien krijgt het ziekenhuis, net als alle andere ziekenhuizen in Neder land minder geld van het Rijk. Dit jaar moet acht miljoen euro worden bezuinigd: 5,6 miljoen eu ro op personeelskosten; 1,6 mil joen euro op de inkoop; 0,5 mil joen euro op medicatie en 0,4 mil joen op overige posten. Van de me disch specialisten wordt een hoge re bijdrage verwacht van een 0,5 miljoen euro. „We hebben alle hens aan dek nodig om het zieken huis gezond te krijgen", zegt be stuursvoorzitter Huijbert van Eek. Het Admiraal De Ruyter Zieken huis geeft in verhouding meer geld uit dan andere ziekenhuizen in Nederland. Dat blijkt uit een on derzoek. Om de kosten te druk ken, is het ADRZ een samenwer king aangegaan met de MCgroep, een commerciële ziekenhuisorgani satie die onder meer eigenaar is van de IJsselmeerziekenhuizen. Van Eek ontkent dat het gat in de begroting is opgelopen tot veer tien miljoen, zoals de vakbonden vorige week nog meldden. „En we gaan ook niet failliet. Alleen als we niks doen, dan wel, maar we zijn juist bezig om maatregelen te tref fen. Het is lastig, maar we moeten het ook niet zwaarder maken dan het is." Volgens Van Eek zijn er nog geen concrete plannen voor de aankoop van grond voor de bouw van een nieuw ziekenhuis in Middelburg. De komende tijd wordt nog ge werkt aan een betere verdeling van de zorg tussen Vlissingen en Goes. Te veel zorg wordt nu nog in Goes geleverd. De SP heeft giste ren Kamervragen gesteld over de Zeeuwse ziekenhuiskwestie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3