'Op Walcheren zitten 21 zeeland RIVM twijfelt over aanpak bestrijding Lammetjesaaien brengt geld in het laatje bij geiten- en schapenboeren Spookhuis PZC 1 woensdag De krant 8 weken voor 24 euro! De noodplannen voor de kerncentrales in het Zeeuwse Borssele en het Belgische Doel zijn niet toereikend, zegt milieuorganisatie Greenpeace. Hl 1 SBH BmbhéHMHBH Vluchten kan (haast) woensdag 23 maart 2011 door Ernst Jan Rozendaal Ik heb de afgelopen weken met belangstelling het nieuws gevolgd over het spookhuis in Sas van Gent. De verslaggeving van de PZC was zeer adequaat, maar de verhalen gaan nog meer leven als je op google de trefwoorden spookhuis sas van gent intypL Dan verschijnt een reeks aan video's, die in eer ste instantie vooral hilarisch zijn. Omwonenden vertellen hoe mo biele telefoons spontaan muziek afspeelden, hoe niet bestaande deuren keihard dichtsloegen en dat de nacht soms werd ver scheurd door afgrijselijk gegil. Op foto's van spokenjagers zijn met rode viltstift onverklaarbare vlekken omcirkeld. Het mooiste vond ik een video van de NOS waarin de verslaggeef ster en een spokenjager 's nachts het huis bezoeken. Ze zeggen een meisje met vlechten te zien rond dwalen - op de video zie je niets - en de cameraman merkt op dat zijn beeld onscherp en weer scherp wordt in het ritme van een hartslag. Gewoonlijk lach ik om zulke ver halen, maar vorige week gingen wij de sloop van het huis filmen. Eerst liep de computer waarop we de video wilden monteren om onverklaarbare redenen vast. Toen we die weer aan de praat kregen, speelde hij de filmbeel den spontaan op veel te hoge snel heid af. Nou wil ik best erkennen dat het videovak voor kranten- journalisten soms abracadabra is, maar dit was echt creepy. De spoken waren boos, had onze verslaggeefster ter plekke al te ho ren gekregen. Zij waren niet de enigen. Johan Vlemmix, Brabants recreatieondememer en carnavals- icoon, reageerde in de PZC-video met een welgemeende vloek. Net voor hij de financiering rond had, ging het huis dat hij had willen ombouwen tot een ghost hotel, te gen de vlakte. Sinds ik dat filmpje zag, slaap ik slecht Kwade Zeeuws-Vlaamse geestesverschijnïngen kan ik nog wel aan, maar het idee dat Vlem mix nu in Zeeland rondspookt op zoek naar een ander huis om tot geestig hotel om te toveren doet me de haren te berge rijzen. COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115-64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388.000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal ina28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74.95 per kwartaal <na28) ik neem een proefabonnement van 8 weken voor 24,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P8) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening Til/1 De PZC gaat zorgvuldig om met persoo is gegevens. In het colofon l/elt u nadere informatie aan KERNRAMP door Nadia Berkelder en Ben Jansen Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Het scenario is gruwe- lijk: een watersnood door een heftige storm, gevolgd door een kernramp. Waar kunnen Zeeuwen naar toe als dat gebeurt? Nergens heen, zegt actie groep Greenpeace, want er zijn niet genoeg uitvalswegen om alle mensen af te voeren. Volgens de milieuorganisatie zijn de rampenbestrijdingsplannen voor de kerncentrales in Doel en Borssele volstrekt ontoereikend: het plan voor Borssele voorziet in een evacuatie van alle mensen binnen een straal van vijf kilo meter. Dat is te beperkt, vindt Greenpeace, zeker gelet op de ge beurtenissen in Japan. Daar is ie dereen binnen een straal van twintig kilometer van de radioacti viteit lekkende kernreactoren geë vacueerd. In België wordt een eva cuatiezone van tien kilometer aan gehouden. Als - net als in Japan - besloten wordt tot evacuatie van alle aan wezigen binnen een straal van twintig kilometer, moeten ook de inwoners van Vlissingen, Middel burg en Goes hun huis verlaten. Al die mensen, ruim 180.000, moeten de provincie uit via vier toegangswegen, waarvan er twee - de A58 en de Westerscheldetun- nel - dichtbij de centrale liggen. „De snelweg ligt op acht kilome ter", zegt Ike Teuling van Green peace. „En de Westerscheldetun- nel op drie kilometer. Dan blijven de Oosterscheldekering en de Zee- landbrug over." „Het meest logische rampscenario voor Zeeland is een overstroming met een zware storm. Onder die omstandigheden zou ik niet zo snel met een bus geëvacueerde mensen over de Zeelandbrug wil len rijden. Mensen in Middelburg en Vlissingen zitten echt in de val bij een dergelijk scenario. Er zijn geen opties als je de steden wilt evacueren: je zou aan een veer boot kunnen denken, maar daar passen natuurlijk nooit genoeg mensen op." Niet alleen Greenpeace, maar ook de provincie twijfelt aan de moge lijkheid om mensen te evacueren bij een watersnood, blijkt uit in formatie op de website van de pro vincie. „Omdat steeds duidelijker wordt dat een grote evacuatie van heel Zeeland in dergelijke storm- omstandigheden niet tot de moge lijkheden behoord, wordt er uitge gaan van zelfredzaamheid van mensen", meldt de provincie. „Mensen moeten zich daarom be wust worden van de risico's en van de gevolgen." Geen zware stralingsonge vallen, gunstige internatio nale inspecties van de kerncentrale Borssele en andere nucleaire installaties en een hoog staand veiligheidsbesef bij het per soneel. Met de voorkoming van ernstige incidenten zit het wel snor, meent het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) in een eerder deze maand verschenen rapport. Of Nederland ook goed scoort in de bestrijding van een stralings- ramp en het herstel erna, is vol gens het RIVM onzeker. Het ont breekt op alle niveaus aan praktijk ervaring. Dat heb je nu eenmaal met problemen met een uiterst kleine kans van optreden, maar met zeer ernstige gevolgen in het geval ze zich toch voordoen. „Hoe Nederland uiteindelijk zal preste ren, zal de toekomst ons leren, als het onverhoopt ooit zo ver komt" Het RIVM beveelt aan internatio nale handboeken op dit gebied die de laatste jaren zijn verschenen, naar de Nederlandse situatie te ver talen. Verder moet meer dan tot nu toe rekening worden gehouden met een eventuele terroristische aan slag met radiologisch of nucleair materiaal. Opleidings-, trainings- en oefenprogramma's moeten wat dat betreft inspelen op de elemen ten die afwijken van de aanpak van gewone stralingsongevallen. door Ondine van der Vleuten MIDDELBURG - Tot grote opluchting van de Zeeuwse schapen- en gei tenhouders mogen deze lente - on der strenge voorwaarden - weer lammetjes geaaid worden. Het af gelopen jaar liep de branche door een verbod veel bezoekers en dus inkomsten mis. Mark Paauw, belangenbehartiger van de veehouderijsector bij de Zuidelijke Land- en Tuinbouwor ganisatie ZLTO: „Ik ken voorbeel den van schapenhouders die in het verleden jaarlijks zo'n 8000 be zoekers trokken met hun nevenac tiviteiten en na het verbod nog maar 2000." Het bezoekverbod voor publiek werd ingesteld na het uitbreken van de Cf-koorts. Be smettingsgevaar is er vooral in de lammertijd. Vandaar dat overal in het land de open dagen in de len te, met lammetjesaaien als grote publiekstrekker, geschrapt werden. In Zeeland zijn relatief veel (melk)schapenbedrijven met nevenactiviteiten zoals boerengolf, een boerderij winkel of activiteiten zoals kinderfeestjes. „Voor hen is het lammetjesaaien puur promo tie; het levert geld en naamsbe kendheid op. De open dagen zijn ook goed voor het imago van de branche." Jan de Korte van Kaas boerderij Mariekerke in Meliskerke kan dat volmondig bevestigen. „Er komt altijd massaal publiek op af" Kaasboerderij Mariekerke voldoet aan alle voorwaarden en kan op 23 april open dag houden. „De veesta pel moet tijdig en volledig gevacci neerd zijn. Vier weken vóór en twee weken na het aflammeren mogen de schapen en lammeren niet in contact komen met het pu bliek. Dat zijn de voorwaarden. Wij houden voor de zekerheid zelfs een termijn van vier weken na het aflammeren aan. Deze week lammert bij ons het laatste schaap af" In mei worden de maat regelen opnieuw bekeken. wegen afgesloten mogelijke evacuatieroute mogelijke evacuatieroute per boot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2