sport 129 aantal spelers Magyaren Het is hoog tijd voor een standvastig beleid in Hoek 'Hij heeft geen verstand van voetbal' woensdag 23 maart 2011 W 'Josimar Pattinama is heel negatief. Ik snap ook niet waarom ze hem nog willen houden bij Hoek' Gaby Demanet over de aanvaller door Barry van der Hooft TORHOUT - Na een korte nacht maakt hij een montere indruk. Ga by Demanet weet hoe het werkt in de voetbalwereld, vertelt hij kort na twee lesuren gevuld met rugby. „Ik heb dit al vaker meege maakt", zegt Demanet. „Het werd ook steeds moeilijker om iedereen bij Hoek gemotiveerd te houden." Zijn ontslag bij Hoek kwam maan dagavond toch nog enigszins als een verrassing. Demanet had ge woon de training verzorgd, stapte op de parkeerplaats in zijn auto en zag toen wat berichten op zijn tele foon staan. „Ik moest meteen naar de bestuurskamer komen. Daar kreeg ik te horen dat ik ontslagen was. De club wil graag een schokef fect creëren. Dat kan ik wel begrij pen. Als het de club kan helpen, heb ik daar geen problemen mee. Het gaat om Hoek en niet om de trainer." Demanet weet dat de resultaten hem niet hebben geholpen. Van de 23 gespeelde competitieduels won hij er slechts vier. „Met een beetje meer geluk had Hoek er nu heel anders voorgestaan, daar ben ik van overtuigd. We zijn twee keer kansloos geweest, in de uit wedstrijden tegen Rijnsburgse Boys en IJsselmeervogels. In de overige wedstrijden kregen we bijna altijd minimaal drie of vier goede kansen. We hebben ze te vaak niet benut. Soms sta je dan als trainer machteloos, zeker als de tegenstander ze wél maakt." Het is vooral een gevolg van een gebrek aan kwaliteit binnen de se lectie geweest, zegt Demanet. „On ze verdediging en middenveld zijn topklassewaardig. Maar voorin had den we te weinig kwaliteit. Stijn Mahieu kreeg dezelfde kansen als vorig seizoen. Toen maakte hij ze wel, dit jaar niet. Josimar Pattina ma scoort te weinig, Regilio Pinas en Hoessein Bouzambou toonden altijd veel goede wil, maar komen tekort op dit niveau." Tijdens de winterstop kreeg de Belg met Kim van Brabander, Sam Devinck en Cédric Roussel drie nieuwe landgenoten in zijn schoot geworpen. Van Brabander heeft als enige laten zien mee te kun nen. Roussel kon - mede door een blessure - nog geen indruk maken, Devinck speelt in het tweede. „We zijn de afgelopen maanden blijven zoeken naar oplossingen. Het be stuur zag ook dat ze een trainer hadden die deed wat hij kon. Maar als de resultaten niet verbeteren, weet je dat dit kan gebeuren." De mentaliteit van een aantal spe lers is hem flink tegen gevallen. „Ik kreeg ook het idee dat ik door een aantal gasten achter mijn rug zwart werd gemaakt. Een paar jon gens hebben echt de verkeerde mentaliteit. Ik wil daarbij één naam noemen. Die van Pattinama. Hij is heel negatief Ik snap ook niet waarom ze hem nog willen houden. Als spits moet je willen werken, constant in beweging zijn. Het is allemaal iets te hoog gegre pen voor hem." Dat zijn voormalige assistent Ruud Pennings het nu overneemt en in de resterende wedstrijden eindverantwoordelijke is, vindt De manet in zekere zin opmerkelijk. „Ik heb een goede verstandhou ding met Ruud. Eigenlijk wil ik er ook geen commentaar op geven, dat hij het overneemt. Maar het geeft me wel een beetje een vreemd gevoel." Toch hoopt hij diep van binnen dat Pennings nog een stunt uit kan halen. „Want dat gun ik de club. Ik ben altijd met veel plezier naar Hoek gereden. Het is jammer dat het op deze manier eindigt." en ontketenen een revolte tegen het stalinistische bewind. De Rus sen grijpen meedogenloos in en slaan de opstand neer. De grootste virtuozen van het wonderteam vluchten naar het buitenland. Pus kas begint bij Real Madrid aan een tweede weergaloze carrière, Kocsis en Czibor tekenen bij Barcelona. Maar niet alleen dat luidt het defi nitieve einde van de gloriejaren in. Popovics: „Na een trip van de Hongaarse jeugdselectie bleven achttien van de 26 spelers in het buitenland achter. Weet je wat dat betekent voor een land? Elke dag worden middelmatige voetballers geboren, een Messi maar één keer in de tien jaar. Het is nooit meer goed gekomen." Bijna alle Magische Magyaren zijn inmiddels gestorven. En ook het Hongaarse voetbal is dood, zucht Popovics, die in Roosendaal zijn tweede thuis heeft gevonden. Het nationale team haalde in 1986 Zoals bijna ieder jaar, is ook dit seizoen een trainer ont slagen bij Hoek. Gaby Dema net is bedankt voor bewe zen diensten, Ruud Pen nings neemt het roer over. Duidelijk is wel dat het be stuur van Hoek al eerder in had moeten grijpen. Zie je Jörg daar zitten?" Jos van Nieuwstadt wees zaterdagmiddag in Gene- muiden naar de keeper, die met het hoofd gebogen in de laadruimte van de spelersbus zat. „Zo zaten wij tijdens de rust alle maal in de kleedkamer, inclusief de trainer. We stonden met 2-0 achter, maar het was één dooie boel." De woorden van de aanvoerder maakten duidelijk dat de chemie tussen Gaby Demanet en zijn spe lers wel verdwenen was. Die gelui den kende Benny Langeraert ook, maar de voorzitter wilde voordat er een besluit werd genomen eerst nog overleggen met zijn mede-be stuursleden. Dat het niet meer zo boterde tussen een deel van de spe lersgroep en de trainer was echter al veel langer duidelijk. Die signa- door Barry van der Hooft len werden echter lange tijd niet echt serieus genomen. Terwijl alge meen bekend is hoe het dan gaat in de voetballerij. Spelers luisteren maar half meer naar aanwijzingen van die trainer en schakelen vaak net even te laat om. Het is funest voor een team, dat met een trai nerswissel vaak een nieuwe prik kel krijgt. Dat is nu het geval bij Hoek, waar Ruud Pennings tot het eind van het seizoen de eindver antwoordelijke is. Rouwig is de Vlissinger daar niet om, want het hoofdtrainerschap van een top- of hoofdklasser heeft hij altijd geam bieerd. Hij mag nu proberen Hoek op het hoogste amateurniveau te houden. Of de dub nu topklasser blijft of niet; voor het bestuur moet het ontslag van Demanet het signaal zijn om eindelijk eens standvastig beleid voor de lange termijn te maken. De naam van Gérard de Nooijer is in dat verband al gevallen in Hoek. Hij zou volgend seizoen een kop pel kunnen vormen met Pennings en dat dan moeten combineren met zijn werk bij de JVOZ. Maar er zijn meer (Zeeuwse) trainers die wel bij Hoek aan de slag zou den kunnen. Alexander van Keu len, Michel Leonhart en Diederik Hiensch zijn in het bezit van de vereiste papieren en ook Kees Zwamborn zou een geschikte kan didaat zijn. De in Middelburg gebo ren Jasper de Muijnck heeft ook wel interesse. De trainer, die in Zwijndrecht woont, was eerder werkzaam bij onder meer Doto, Ter Leede en Quick Boys. Het belangrijkste is echter dat de club een trainer aanstelt die de Zeeuwse voetbalwereld kent. Ie mand die weet wat er rondloopt. België blijft een interessante markt voor Hoek, maar dan alleen om spelers met een toegevoegde waar de binnen te halen. Nu wordt nog te vaak naar namen (Cédric Roussel) gekeken. David Destorme, Pauclair Youda, Rieno van Oost; ze waren het afgelopen decennium allemaal op hun eigen manier belangrijk voor Hoek. Kop pel zulke spelers aan de beste voet ballers in Zeeland en Hoek kan weer een voortrekkersrol spelen. Dat is wat de club graag wil. Met goed voetbal publiek trekken en een rol van betekenis spelen. Als dat lukt, hoeft het de volgende trai ner eens een keer niet te ontslaan. Dat scheelt een hoop onrust en eu ro's. door Barry van der Hooft OOST-SOUBURG - Dat het niet boter de tussen Gaby Demanet en Josi mar Pattinama, was al lang duide lijk. Na zijn ontslag uitte de trai ner nogmaals kritiek op de aanval ler, die daar om moet lachen. „Hij kan van alles roepen, maar we staan toch niet voor niets laat ste", reageert Pattinama. „Die man heeft geen verstand van voetbal. Wij hebben genoeg kwaliteit in onze selectie, maar hij heeft daar heel weinig mee gedaan. Demanet stelde altijd zijn lieverdjes op en dat heeft 'm nu zijn kop gekost." Afgelopen maandag kwam het tij dens de training nog maar eens tot een verbaal conflict tussen De manet en Pattinama. „Ik had een akkefietje met Dwayne Dildick, wat duwen en trekken", zegt Patti nama. „Demanet wilde er iets van zeggen, maar ik zei: jij moet je mond houden. Ik heb hem ook meteen gezegd dat hij niet altijd en overal mijn naam moet noe men. Ik had het altijd gedaan bij hem." Pattinama zegt opgelucht te zijn dat Demanet weg is. „En ik ben echt niet de enige. Bij veel spelers zal het plezier snel terugkeren. Een aantal jongens ging de laatste tijd met tegenzin trainen." voor het laatst het WK. Veel clubs leiden een armoedig bestaan. Al leen Debreceni, de kraamkamer van Balazs Dzsudzsak (PSV), heeft door de deelname aan de Cham pions League wat geld in reserve. Popovics: „Vroeger werden de top wedstrijden op één middag in het grote stadion van Boedapest ge speeld. Elke keer 100.000 man. Af gelopen weekeinde zag ik op tv een wedstrijd in de Hongaarse li ga. Nog geen 350 man. Alles is ver pauperd. De structuur is rampza lig." Vrijdag gaat Popovics terug naar het grote stadion, om de inter land van Hongarije tegen Oranje te bezoeken in de arena die nu de naam van de in 2006 overleden Fe- renc Puskas draagt, als een hom mage aan de grootste tovenaar van de Magische Magyaren. Zoals in de gouden jaren vijftig zal het nooit meer worden. Popovics: „Wij zijn wereldkampioen nostal gie." „Wij waren staatsamateurs, maar leefden als profs. In het westen, daar voetbalden de amateurs", zegt Sandor Popo vics over de gouden jaren van het Hongaarse voetbal. foto Robert van den Berghe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 29