zeeland 123 Schelde was niet nodig PvZ geeft stemmen aan OSF in Eerste Kamer brieven woensdag 23 maart 2011 Aj; .V f ^^O,. -'• Vx f Noodzakelijke slachtoffers: er mag een vraagteken worden gezet achter het woord noodzakelijke. Hans Sakkers over de strijd om de Westerschelde Hans Sakkers Radio- en teiefoonbunker Toorenvliedt in Middelburg, waar een Enigma-codeermachine was gestationeerd. Met die versleutelmachine stuur den Hitiers strijdkrachten geco deerde berichten door de ether. Zonder dat de Nazi's het wisten werden al hun boodschappen - duizenden per dag - door de Engel se inlichtingendienst gedecodeerd en naar het geallieerde opperbevel doorgestuurd. Hans Sakkers (1958) heeft in de Na tional Archives in Kew bij Londen alle Enigma-berichten van 28 au gustus tot 10 november 1944 beke ken. In totaal zo'n 30.000 beeldjes op film. Sakkers: „Er is nog nooit een leger geweest, dat zo goed geïnformeerd was over zijn tegen stander." Dat geldt zeker voor Montgomery. Die wist precies hoe zeer de Duitse strijdkrachten rond de Schelde waren verzwakt. Maar hij deed niets met de Enigma-be richten. Alleen toen de Duitsers op 7 september aankondigden 25.000 militairen met materieel over de Westerschelde te willen te rugtrekken, werd er actie onderno men. Het catastrofale bombarde ment op Breskens op 11 september was daarvan een direct gevolg, meent Sakkers. Montgomery wilde vooral succes sen van Engelse troepen. Daarom keek hij naar Arnhem en liet de toegang van Antwerpen onge moeid. Een open Westerschelde SoPlus-kandidaat Kees de Lange neemt zijn plaats in. Robesin was eerst tamelijk argwa nend over deze opzet. Hij vreesde dat 50PU1S niet de onafhankelijke partijen aan een zetel wilde hel pen, maar zich op deze manier met de stemmen der onafhankelij- ken in feite van twee soPlus verte genwoordigers wilde verzekeren. Robesin: „Maar ik ben er nu van overtuigd dat De Lange zich echt namens ons gaat opstellen. Niet links, niet rechts, maar onafhanke lijk." Voor de onafhankelijke par tijen is behoud van de senaatszetel van groot belang, omdat ze de Tweede Kamer in willen. zou vooral voordelig zijn geweest voor de Amerikaanse troepen, die dan des te sneller naar Berlijn had den kunnen oprukken. De gevol gen zijn bekend. Rond de Schelde speelde zich van september tot no vember 1944 de hevigste strijd na D-Day af, met ruim 1500 burger slachtoffers. Een noodzakelijk of fer voor de vrijheid, werd er ge zegd. Sakkers: „Het woord noodza kelijk mag nu voor het eerst van een vraagteken worden voorzien." Hans Sakkers: Enigma en de strijd om de Westerschelde - Uitegeverij Aspekt, 431 pag., €22,95. Presentatie vandaag in het Polderhuis Westkapelle. LAMMETJES AAIEN Bekijk de video over een kaasboerde rij waar bezoekers volgende maand lammetjes mogen aaien. EN VERDER Kijk ook naar de video over de ont hulling van het Molukse monument in Westkapelle STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Koopvaardij Het is weer vreemd geregeld in Ne derland. Aan de ene kant staat de wet wapens aan boord van een Ne derlands schip niet toe, aan de an dere kant krijgen de rederijen Vroon en Heerema wel een escorte mee omdat het langzaam varende transporten zijn. De rest van de koopvaardijschepen zijn, als er geen fregatten in de buurt varen, echter ook niet meer dan 'sitting ducks', dus zeer kwetsbaar. De piraten daarentegen zijn wel goed bewapend. In de glorietijden van de VOC waren ook de koop vaardijschepen zwaar bewapend en heeft menig zeeman zich met succes kunnen verweren. Waarom dan geen (ex)mariniers aan boord en een marine, onze trots, die har der op mag treden tegen het zee schuim? Het is toch belachelijk dat sommige rederijen onder een ande re vlag willen gaan varen omdat ze dan wél huurlingen aan boord kun nen nemen. Michiel de Ruyter draait zich nog om in zijn graf Wim van Cilst Boogerdlaan 23, Kortgene Kerncentrale Borssele Jammer voor Zeeland, maar de eva luatie van de kernramp in Japan zal voor de provincie negatief uit vallen. Meer kerncentrales zullen niet gebouwd worden in Borssele. Parken bestaande uit meerdere kerncentraleblokken leveren bij een storing in één of meerdere blokken, een te hoog risico op. Dit leren we van de Japanse ramp. Kerncentrales moeten geventileerd worden. Als door een storing radio activiteit uit één centrale, in een park van meerdere, ontsnapt, dan wordt dit door de ventilatiesyste men van de andere centrales naar binnen gevoerd. Hierdoor wordt de kans groot dat de andere centra les onnodig afschakelen. Dit kan ongewenste neveneffecten hebben zoals de Japanse ramp aantoont. Gelukkig voor Zeeland is de Zeeuwse kerncentrale solitair. Een onverhoopte storing zal duide lijk detecteerbaar zijn, goed be heersbaar blijven en de bereikbaar heid valt te handhaven. J.W. Minderhout Vredehoflaan 326, Vlissingen Motormuizen Als lentebloemen verschijnen ze weer op de boulevards, zodra het ook maar even warmer wordt. De neurotische motormuizen die met een overmaat aan decibellen een ar geloze wandelaar zijn promenade proberen te verknallen. Er worden door hen snelheden ontwikkeld die in kilometers per uur ver hun eigen intelligentie-quotiënt overstij gen. Deze kunnen slechts worden uitgelegd als regelrechte moordaan slagen met voorbedachte rade op overstekende kinderen of volbela- den kelners, onderweg naar de ter rassen aan de waterkant. Een nog zieliger versie vormen de scooter tjescoureurs. Die lijken er heilig van overtuigd dat ze met het ma ken van een wheely het paradijs kunnen verwerven, inclusief die beloofde twee-enzeventig maag den. Het is nog maar de vraag of er nog psychiatrische inrichtingen te vinden zijn, die de uitdaging aan durven om te trachten al deze lum mels weer op het rechte rustige pad te krijgen. De Vlissingse dien ders in elk geval niet; die hebben andere prioriteiten. Lex Hoogstrate Boulevard Bankert 264, Vlissingen Libië 'Wereld klaar voor aanval'be doeld wordt: de Navo klaar voor aanval op Libië. Om alle militaire aanvallen tegen burgers te kunnen voorkomen. De internationale ge meenschap eist neerleggen van wa pens om burgers te beschermen. De no-fly zone is ingesteld. De Na- vo-bondgenoten zijn verontwaar digd over de repressie tegen de Libi sche bevolking, maar menen ze dat echt? Wanneer nu dan ook een no-fly-zone boven de Gaza? Eventueel gevolgd door een militai re (Navo) interventie ter bescher ming van de Palestijnse burgers te gen de militaire aanvallen door het Israëlische leger? In 2009 nog wer den enkele duizenden Palestijnse burgers gedood door de Israëlische militaire agressie en nog steeds gaan er aanvallen door. De waar heid is dat Europa en de VS geen onafhankelijke regeringen willen zien ontstaan met een onafhanke lijke politiek over onontbeerlijke grondstoffen. Luk Brusselaers Hoefkensdijk 11Kuitaart Libië 2 De wereld valt aan! Dat staat er met grote kop in de zaterdagkrant. Laat ik denken: we gaan Japan hel pen? Nee, de miljarden dollars gaan in de vorm van wapentuig naar Libië! Blijkbaar gaat een even tuele olieschaarste ons meer aan het hart dan de 450.000 mensen in Japan die dakloos geworden zijn. Ronny Baute Diamantsingel 30, Terneuzen Te braaf Wij Zeeuws-Vlamingen zijn veel te braaf We pikken alles maar. Ik ben helemaal geen rebel maar dit gaat te ver. Eerst de Hedwigepolder, dan Waterdunen en ook de tarie ven van de tunnel verhogen. En wij maar slikken. Op 1 februari 1953 heb ik samen met een hele groep Zeeuws-Vlamingen bij de Griete op het talud van de zeedijk gestaan terwijl we de dijk onder oiis voeten voelden schudden en het water over de dijk gutste, heb ben we heel de dag palen in het ta lud geslagen en met zandzakken ge probeerd het water tegen te hou den, wat God zij dank gelukt is. Was op dat moment de dijk door gebroken, dan waren we allemaal verdronken, 20, 25 man. Nu willen ze de dijk doorsteken. En waarom? L. de Blaey Visartstraat 14, Sluiskil 63 jaar Kan iemand mij vertellen waarop onze kersverse 'moeder' van 63 trots zou kunnen zijn? Ze heeft he lemaal niets gepresteerd. Er is niets van haarzelf bij. Ze heeft het alle maal gekregen. Ze doet me denken aan een verwend rijk meisje dat coüte que coüte een dure barbie pop wil. Verwerpelijk egoïsme. Joost Manni Voorborch 42, Middelburg MIDDELBURG - De Partij voor Zee land stemt in met de bijzondere constructie om de onafhankelijke provinciale partijen toch aan een vertegenwoordiging in de Eerste Kamer te helpen. soPlus, dat stem men voor een senaatszetel over heeft, verschaft de Onafhankelijke Senaats Fractie (OSF) steun en ga randeert zelfstandigheid. De twee Statenleden van de PvZ, lohan Robesin en Francois Babijn, hebben laten weten akkoord te gaan met dit plan. De aanvankelijk beoogde OSF-lijsttrekker, het hui dige Eerste Kamerlid voor deze partij Hendrik ten Hoeve, zakt naar de tweede plaats en

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 23