201 zeeland Van de kleine kruidenier tot de 'Schietpartij had niet mogen gebeuren' \S^Eleos ATC Scheldestromen Met 231 per uur door aquaduct ATC Scheidestromen werkt echt!! dinsdag 22 maart 2011 Arbeidstrainingscentrum 4421 BG Kapelle Tel.: 0113-3410 95 www.atcscheldestromen.nl door Annemarie Zevenbergen WESTKAPELLE - President in balling schap John Wattilete van de RMS toont zich tevreden met het Mea Culpa van zowel Veers burgemees ter Rob van der Zwaag als van ge deputeerde Harry van Waveren over het schietincident in 1956 in het Moluks kamp in Westkapelle. Geen directe verontschuldigingen, maar woorden als 'beschamende schietpartij', 'zwarte bladzijde in de geschiedenis' en 'iets dat nooit had mogen gebeuren' zijn voor Wattilete al veel waard. „Het sterkt mij in onze strijd, ook al worden ze nu pas gesproken. Maar ik vind het goed en dapper dat ze gezegd zijn. Wat hier gebeurd is, mag niet vergeten worden." De herinneringen aan de schietpartij op last van de toenmalige burge meester Tydeman, waarbij negen Molukkers gewond raakten, ko men gistermiddag ter sprake bij de onthulling van het Moluks monu ment op de Westkapelse Zeedijk. Aan de voet van de dijk lag halver wege de vorige eeuw het Moluks opvangkamp. De plechtigheid kenmerkt zich door tegenstrijdige emoties. Naast verdriet ook blijdschap. Er worden tranen weggepinkt en bekenden omhelzen elkaar innig. Talloze le den van de Molukse gemeenschap uit het hele land wonen de bijeen komst bij. Die begint in de laatste overgebleven stenen barak. Het is er donker en koud. Onder de gas ten veel oud-kampbewoners, man nen en vrouwen die er als kind woonden. Een van hen is me vrouw Pelpina Sahureka, die met een aangrijpend relaas haar herin neringen aan de dagen in Westka pelle tekende. Een fragiele verschij ning maar nog steeds uiterst strijd baar en politiek erg actief „Het le ven in het kamp heeft mij ge maakt tot de persoon die ik nu ben", verwoordt zij de gevoelens van veel van haar lotgenoten. Van uit de koude barak trekt het gezel schap naar de dijk, waar in de war me voorjaarszon het monument wordt onthuld. Karla Peijs vraagt een minuut stilte voor 'idealen en herinneringen'. In het Polderhuis wordt daarna een dubbelexpositie geopend over de historie van Mo lukkers in Zeeland. kwamen er echter niet uit. Dat bleef in Tholen niet onopgemerkt. Die gemeente hapte razendsnel toe om het grote bedrijf (er wer ken 175 mensen) binnen te halen. „De gemeente heeft het gepres teerd om binnen drie maanden het bestemmingsplan te verande ren", vertelt Koopman. „Werkelijk uniek. Zo snel heb ik het nog nooit gezien. Dat gaf mij het ge voel dat we echt welkom waren op Tholen." De directeur geeft toe dat hij wel even een drempel over moest. Want hoewel hij zelf van het ei land komt, twijfelde hij ofTholen nou wel de gedroomde vestigings plaats voor Hemi was. „Ik heb het op de man af gevraagd aan een aantal klanten", stelt hij. „Die za gen het probleem niet. 'Als jullie goede producten blijven leveren, maakt het mij niet uit waar je zit', hoorde ik steeds." Achterafis Koopman uitermate te vreden dat hij met zijn personeels leden de brug over is gegaan. Met name de bereikbaarheid is volgens hem dik in orde. „Je zit in een mum van tijd op de nieuwe A4", zegt hij. „Daarmee heeft Tholen echt goud in handen." Met de verhuizing naar Tholen-stad keerde het bedrijf in feite terug naar zijn 'geboortegrond'. Hemi werd in 1968 opgezet in Oud-Vossemeer door Jan Koopman, de vader van de huidige directeur. Lange tijd was het een bescheiden onderne ming, die veelal kleine kruideniers winkels inrichtte. De grote winkel ketens waren er nog niet. Toen Rien Koopman begin jaren tachtig in het bedrijf kwam hadden de Blokkers en de Hema's wel het licht gezien. Hij besloot zich op de ze doelgroep te gaan richten. Daar mee werd de groei van het bedrijf ingezet. Hemi is vandaag de dag een grote speler op het gebied van de winkelinrichting, met aanspre kende klanten als Hema, V8cD, Blokker, Jumbo, C8cA, Intertoys en Praxis. Op het moment dat zo'n winkel een nieuwe formule wil - en dat is doorgaans eens in de vijfjaar - be gint bij het Thoolse bedrijf een tra ject dat soms wel een jaar kan du ren. „Onze ontwikkelingsafdeling gaat dan zo'n formule bedenken", legt Koopman uit. „Dan bouwen Directeur Rien Koopman is blij met Tholen als nieuwe vestigingslocatie, „je we hier zelfs een testwinkel, zodat de kla-nt kan kijken of het resultaat hem bevalt." Hemi bedenkt niet al leen de formule, maar levert ver volgens ook de complete inrich ting. Aardig wat materiaal komt kant en klaar uit China, maar in de enorme productiehal van Hemi wordt ook nog veel gemaakt. Koopman: „Het metaalwerk koop ik in, maar het houtwerk produce ren we zelf" Vorige week werd het nieuwe pand van Hemi officieel geopend in aanwezigheid van oud-premier Balkenende, zaterdag was er een - open dag voor het personeel en hun familieleden. „Et waren liefst veertienhonderd mensen", zegt Koopman. „Ik vind het mooi om te zien dat de medewerkers trots zijn op het bedrijf. Zo hoort het ook. Hemi is niet alleen van mij, het is van ons allemaal." Koopman zegt dat je als directeur wel moet investeren om het perso neel tevreden te houden. Hij be steedt naar eigen zeggen veel tijd aan het sociale aspect. Wat dat be tekent? „Nou, bijvoorbeeld dat je regelmatig een rondje door het be drijf loopt en een praatje maakt met de mensen," Ook maatschappelijk ondernemen door Rob Paardekam De achteloze klant heeft het waarschijnlijk niet in de gaten als hij door de Blokker of de V&D loopt, maar over het interieur van deze winkels is lang en goed nage dacht. Dat doen ze bij-het bedrijf Hemi, dat onlangs zijn deuren opende op bedrijventerrein Welge legen bij Tholen-s.tad. Dat 'zijn' onderneming ooit in Tholen terecht zou komen, had di recteur Rien Koopman een paar jaar geleden niet kunnen bevroe den. Na een brand in 2007, die het toen nog Halsterse bedrijf groten deels in de as legde, onderhandel de Hemi met de gemeente Bergen op Zoom over een verhuizing naar bedrijventerrein Noordland. Ze In de productiehal wordt de inrichting voor heel wat winkels gemaakt. In het gigantische magazijn heeft elke klant een eigen stelling. middelburg - De politie gaat optre den tegen het harde rijden over de nieuwe N57 en door het Dam poortaquaduct. Uit metingen van Rijkswaterstaat blijkt dat er korte tijd geleden zelfs met een snelheid van 231 kilome ter per uur door het Dampoort aquaduct onder het Kanaal door Walcheren is gereden. Maar ook andere snelheden werden de afge lopen tijd gemeten, die ver boven de maximaal toegestane snelheid van too km per uur liggen. De re- gistratieapparatuur van Rijkswater staat meet sinds enkele maanden. 'Made in..' is een bedrijven- rubriek waarin opmerkelij ke bedrijven uit de Bevelan- den en Tholen worden be licht. Vandaag: winkel inrichter Hemi in Tholen. Zit je thuis zonder werk en vind je het moeilijk om weer aan de slag te gaan? Arbeidstrainingscentrum Scheldestromen blijkt echt te werken! Kijk voor praktijkverhalen op onze website:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 52