221 eland We hebben het water 'Hulp voor ziekenhuis' Middelburgse gekroond tot Miss Maxi 2011 VOEDSELARM In het Nederlandse oppervlaktewater zitten te weinig voedingsstoffen, waardoor het karakter van gezond water ontbreekt. brieven te gast dinsdag 22 maart 2011 Hoeveel leven zit er in het Oosterscheldewater? Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Ziekenhuis Spoedoverleg bij het Admiraal de Ruyter ziekenhuis over de finan ciële noodsituatie. Na 7 jaar onrust in de ziekenzorg komt nu de ont knoping. De heren Simons, Zomer en Vierhout hebben hun waanbeel den in rook zien opgaan: eerst één academisch ziekenhuis voor heel Zeeland, voorts een fusie tussen de ziekenhuizen in Vlissingen en Goes en nu na het overhevelen van de gezonde financiën en ele mentaire afdelingen van Vlissingen naar Goes: een onhoudbare zorgsi- tuatie op beide locaties. De bal ligt bij de overheden (krant 18-03). Maar die gemeentelijke en provin ciale besturen hebben al die jaren zitten slapen. Ze wassen hun han den in onschuld en blijven volhou den dat ze zich er niet mee kun nen bemoeien. Wat een onzin: steek er geld in en stel voorwaar den. De fusie moet ongedaan wor- Het ziekenhuisdossier sleept zich voor. Tel kens weer doen zich on verwachte ontwikkelin gen en tegenslagen voor die het voortbestaan van een goede zie kenhuisvoorziening benoorden de Schelde in gevaar brengen. Het Admiraal de Ruijterziekenhuis krijgt de eindjes niet aan elkaar ge knoopt, het Rijk laat het afweten, evenals de markt. Maar het Zeeuws belang eist dat er nu snel een eind aan de misère komt. En welke instantie is in de eerste plaats aangewezen om het Zeeuws belang te dienen en veilig te stel len? Daarvoor hebben wij een pro vinciaal bestuur. Wat kan de pro vincie eraan doen? Gedeputeerde Van Heukelom meldde eerder dat hij geen instrumenten heeft om de situatie te verbeteren, laat staan in te grijpen om de zaak funda menteel aan te pakken. Dat klonk ontmoedigend. Maar in het recen te verkiezingsdebat sloeg hij een andere toon aan. Het lijdzaam toe zien zat hem behoorlijk hoog, zo liet hij de toehoorders weten. Wel nu, dat biedt hoop. In alle verkie zingsprogramma's wordt aange kondigd dat het ziekenhuispro bleem moet worden opgelost. Daar bestaat een grote mate van eenstemmigheid over. Men is nu druk doende besprekingen te voe ren over de taak en samenstelling van een nieuw college van Gede puteerde Staten. Aangenomen mag worden dat Van Heukelom er weer bij is en dat hij over dit slepende zieken huisdossier nu zwaar de trom zal roeren voor een oplossing. En ook van de overige partijen mag dit worden verwacht. Laten zij het zie kenhuis maar tot centraal punt van beleid maken. Ongewone tij den vragen ongewone oplossin den gemaakt, wat uit Vlissingen is weggehaald moet terug en laat de provincie zitting nemen in de raad van toezicht. Ton Overbeek Churchilllaan 1060, Terneuzen Spookstad Bij het lezen van de titel 'Vlissin gen spookstad' dacht ik aan oud-wethouder Kees de Keijzer en zijn woorden 'Vlissingers wees trots op je stad' en ik zou daar aan toe willen voegen: en vecht en werk daarvoor. De directeur van de bibliotheek doet het voorko men of het sluiten van de biblio theek in Vlissingen en Oost-Sou burg al een feit is en hij daar over beslist. Dit is echt een besluit van de gemeenteraad die dit pas in april behandelt. Dus Vlissingers, spreek raadsleden aan en laat je stem horen als dit behandeld wordt en kom naar de vergadering, die voor alle burgers toegankelijk is. Laat zien dat in Vlissingen men sen wonen die vechten voor het be houd van hun bibliotheek en niet akkoord gaan met afbraak van so ciaal-culturele activiteiten waar vooral ouderen, kinderen en mini ma de dupe van zijn. Atie van Dijk Waddenzeestraat 14, Oost-Souburg gen. In vroeger jaren was het heel gewoon dat overheden zelf bedrij ven stichtten om een noodzakelij ke publieke voorziening tot stand te brengen. Men denke aan de ge meentelijke en provinciale water en elektriciteitsbedrijven, vervoer bedrijven en onderwijsinstellin gen. Nu is het wel zo dat de liefde voor dergelijke overheidsbedrijven is verdwenen in de marktgerichte privatiseringsgolven van de laatste decennia, maar duidelijk is inmid dels dat de markt niet alleen zalig makend is. Juist waar een direct publiek be lang in het geding is kan en moet van de overheid worden verwacht dat zij inspringt. En ook als het om een ziekenhuisvoorziening gaat zijn er precedenten in de ge schiedenis aan te wijzen. Niets in de provinciewet staat het nieuwe provinciaal bestuur in de weg om zelfstandig op te treden en in te grijpen in de actuele ziekenhuissi tuatie. Hoe? Daarvoor bestaan meerdere mogelijkheden. Van een eenvoudige garantstelling om zach te leningen aan te trekken, via het direct injecteren van provinciaal geld, tot het geheel overnemen van het ziekenhuis als een provin ciale tak van dienst In die aanpak zijn mogelijk ook de zorgverzeke raars geïnteresseeerd. Ingrijpend? Ja, maar er moet ingegrepen wor den om niet geheel aangewezen te zijn op ziekenhuisvoorzieningen buiten Zeeland. Dat is wat er dreigt, een gestage afbrokkeling van de voorziening; eerst naar kwantiteit en dan naar kwaliteit. Is dat een vreemde gedachte, het provinciaal bestuur als eigenaar van een ziekenhuis? Waarom? Zijn wij daarmee niet allemaal een beetje eigenaar van ons zieken huis? door Reroé Schuier Dat er iets loos is met het water van de Oosterschelde be gint zo langzamer hand tot steeds meer mensen door te dringen. Een voorbeeld daarvan is de proef met natuurlijk sluisbeheer die Rijkswaterstaat in 2009 en 2010 hield. Het beheer van de Bergse- diepsluis en de Krammersluizen is tijdelijk aangepast, zodat er tijdens laagwater extra, zoet en voedsel rijk water uit het Volkerak-Zoom meer in de Oosterschelde is ge stroomd. De proef was mede ingegeven door de schelpdierensector die be hoefte had aan extra voedingstof fen in het water voor de schelpdie rencultures in de Oosterschelde. Het klinkt Maarten van Hoorn niet vreemd in de oren. Hij is op richter en directeur van het onder zoeksbureau Science in Water in Abcoude. Van Hoorn stelt zich op het standpunt dat de biologische productiviteit van meer dan 90 procent van het Nederlandse op pervlaktewater de afgelopen decen nia sterk verminderd is. Het water is wel schoon, maar de natuur waarden zijn achteruit gegaan en de biodiversiteit is laag. Er is vrij wel geen visproductie, wat alles te maken heeft met de voedingstoe stand van het water. De ervaringen met de proef met natuurlijk sluisbeheer zijn positief. Al ging het om een kleinschalige proef en waren de (positieve) effec ten slechts op beperkte schaal te merken. Van Hoorn denkt ook aan een proef Hij zou graag in de Ooster schelde een proef doen met mosse len die extra voedsel toegediend krijgen. Hij wil op die manier aan tonen dat de balans in het Ooster scheldewater naar de verkeerde kant is doorgeslagen, als het gaat om de waterkwaliteit en de aanwe zigheid van voedsel. Maar de proef heeft ook nog een ander aspect. Mosselen gebruiken namelijk CO2 uit het water om de schelpen te la- VIDEO Maandag 21 maart: de lente is begon nen met stralend weer en een warme zon. video op www.pzc.nl EN VERDER Middelburgse bloemiste Mirjam Gabriëlse is gekroond tot Miss Maxi Nederland 2011. www.pzc.nl STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto ten groeien. Zo kan een mossel- bank dienen als opslag voor CO2. Van Hoorn: „Het was ons al duide lijk dat het water ziek is. We zijn enorm doorgeslagen met de zuive ring van het water. Zo is erg veel aandacht uitgegaan naar de defos- fatering. Er is veel te veel in detail gekeken wat er wel en .wat er niet in het water moet zitten. Maar een goede ecologische kwaliteit van het water hebben we uit het oog pup una r. vt gs psH HEEMSTEDE - De Middelburgse bloemiste Mirjam Gabriëlse is zon dag in Heemstede uit twaalf kandi daten gekroond tot Miss Maxi Ne derland 2011. Gabriëlse wordt dit jaar het ge zicht van volslank Nederland en de plus-size modewereld. De bloembindster, die in Middelburg een eigen zaak heeft (Esperance), kreeg als eerste prijs een scooter mee naar huis. Haar overwinning inspireerde de Middelburgse stadsdichter Henri Looymans tot het gedicht 'Ik ben Mirjam': Dan ben ik allerzachtst bij haar Wanneer van kleur en geur omhuld verloren." De onderzoeker wijst er op dat er veel te weinig organische voedingsstoffen in het water zit ten. Die zijn er allemaal uitgezui verd. Vroeger kwamen die stoffen min of meer vanzelf in het water terecht. Een voorbeeld daarvan zijn de in middels verdwenen suikerbietenin dustrie en de vlasindustrie. Het was heel gebruikelijk dat die hun afvalstoffen in het water loosden. Haar wortels in een stil tumult Ontgroeien tot een groots gebaar Als ik mag nemen wat zij biedt Een tak, een blad, een bloem ver richt Haar vormen mag tot een gedicht Dan klinkt zij geurend als een Lied Dus wie wil weten wie ik ben Volstaat wat aan mijn hand ontluikt Het groen dat mij om rozen ruikt Verbeeld, om wat ik in mij ken Ik ben gewas in deze gaarde Vrouw, en kind van moeder aarde Wie zich wil inschrijven voor Miss Maxi Nederland 2012 kan dat van af nu doen via www.missmaxi- nederland.nl door Henk Licher, planoloog en cultuurwetenschapper

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 38