Land- en Zeezicht wil weer band met 'Samenwerking mosselsector HISTORISCHE SCHUUR 'Evenementenboeren' zinnen op nieuwe activiteiten, waaronder een indoor schaatsbaan Evenementenlocatie Geluk bij een ongeluk inzake olielekkage Redders Neeltje Jans halen 13 sportvissers op dinsdag 22 maart 2011 gaas» door Claudia Sondervan Studenten van de Univer siteit van Wageningen onderzoeken hoe boeren hof en evenementenzaal Land- en Zeezicht in Kamperland een connectie kan krijgen met het water van het Veer- se Meer. Nu vormt de dijk langs het havenkanaal aan de Felixweg een barrière en heeft de gerestau reerde, monumentale landbouw- schuur bij het akkerbouwbedrijf enkel landzicht. De broers Simon en Arie de Ko ning, exploitanten van de schuur, willen de band met het Veerse Meer herstellen. De Soelekerkepol- der, waar de schuur sinds 1823 in staat, was immers ooit bekend als het Veerse Gat. Een groep interna tionale studenten van de Wage- ningse masteropleiding Leisure, tourism and environment (recrea tie, toerisme en omgeving) gaat met de opdracht aan de stoei en le veren voor de zomervakantie zijn ideeën. „Misschien kunnen we gasten aan laten komen met een schip, wel licht van de bruine vloot", sugge reert Simon de Koning. Voor de historische schepen is een eigen aanlegsteiger gereserveerd in de vernieuwing van de Kamperland- se haven, de komende jaren. Land- en Zeezicht is, na een klein jaar bestaan als evenementenloca tie, een naam die in snel tempo re putatie krijgt. Dat is opmerkelijk: bij de opening van de gerestau- Land- en Zeezicht is met 760 vrij in te richten vierkante meters één van de grootste evenementenlo- caties in Zeeland, na de Zeeland- hallen in Goes. M Woensdag 13 april is de schuur pu bliek toegankelijk tijdens de Maat schappelijke Veiling Noord-Beve- land, een netwerkbijeenkomst voor bedrijven en maatschappelij ke organisaties, zoals verenigingen. De website veranderde onlangs van naam om ongelukkige verwis selingen met een gelijknamig res.- taurant te Friesland en een Texels vakantiedorp te vermijden: www.boerderijlandenzeezicht.nl De landbouwschuur heeft speciale kwaliteiten voor evenementen: een twaalf meter hoge kap met zware balken, een mendeur waar een oplegger door kan en een bewaard gebleven muur waaraan de ruiven fraaie dragers zijn voor buffetten. foto Willem Mieras VLAKE - Het Zeeuwse Landschap kan eerder beginnen met de herin richting van een perceel grond aan de Kamperweg in de Yerseke Moer. Total heeft schone grond no dig om de afgegraven vuile grond op een perceel bij Vlake aan te vul len. De olielekkage door een kapot te leiding van Total vervuilde eind vorig jaar sloten en grond. Inmiddels is 20.000 kubieke meter grond afgegraven en afgevoerd. Naar verwachting is eind deze maand alle vieze grond weg. Wat Total nog moet doen, is het inspec teren van oude drainageresten op oliesporen en het herstel van de slootaansluiting op het kanaal. door Melita Lanting BRUINISSE - De mosselkwekers moeten gaan samenwerken en spe cialiseren om de toekomst aan te kunnen. Dat zei voorzitter Wout van den Berg van de vereniging Al gemeen Vissersbelang Bruinisse tij dens de jaarvergadering. „Nu nog wordt met veel kunst- en vliegwerk de oogst van consump tie en mzi gecombineerd. Bij de volgende stap is dit voor velen niet meer te combineren. Om mee te kunnen zul je moeten samenwer ken en specialiseren", vindt Van den Berg. De mosselsector moet in stappen omschakelen van de traditionele mosselzaadvisserij op de bodem naar zaad invangen met installa ties die in het water hangen, de zo geheten mzi's. Deze manier van zaadvisserij is duurzamer, maar ar beidsintensief en duur. De mos selkwekers hebben nu twintig pro cent van de bodemzaadvisserij in geleverd. Volgend jaar moet de volgende stap genomen worden, maar Van den Berg wil daar wel voorwaar den aan verbinden. Een daarvan is mosseltransporten van de Oosterschelde naar de Wad denzee (de zuid-noord genoemd) mogelijk maken. Mosselzaad dat in mzi's in de Oosterschelde is ge vangen, moet in de ogen van de kwekers vervoerd kunnen worden naar de Waddenzee om opge kweekt te worden tot consumptie mosselen. In de Waddenzee zijn mosselen in twee jaar geschikt voor consumptie, terwijl ze er in de Oosterschelde een jaar langer over doen. Het transport kan nu nog niet plaatsvinden omdat met name natuurbeschermers daar te gen zijn. Het probleem is dat met het mos selzaad ook exoten mee kunnen reizen. Dat zijn organismen en die ren die van oorsprong niet in de Waddenzee thuishoren. „Maar inmiddels heeft Gimaris (een internationaal onderzoeksbu reau, red.) een protocol ontwik keld waarmee schelpdieren veilig van de Britse eilanden in de Oos terschelde kunnen worden geïm porteerd. Dit protocol zal de basis zijn om de zuid-noord lijn moge lijk te maken." NEELTJE JANS - De Koopmansdank van reddingstation Neeltje Jans is zondag rond 14.45 uur een sport visboot te hulp geschoten. Het ging om de Nautilus, die vanuit Stellendam met dertien mensen aan boord aan het vissen was op de Noordzee, 21 mijl west vanaf het reddingstation bij de Ooster- scheldekering. De Nautilus had motorproblemen en lekkage aan de schroefas. De problemen waren niet ter plekke oplosbaar. De red dingsploeg heeft daarom de sport vissers overgenomen aan boord en teruggebracht naar de binnenha ven van de Roompotsluis, de Nau tilus achter zich aan slepend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 20