^4^ wonen@wegeinier.nil 2 5 wonen neer in heuvels van mooi, maar prijzig Berkeley, Californië 551024-3650509 Zaterdag 19 maart 2011 Sober, simpel, tijdloos: Fins design is al meer dan een eeuw even bescheiden als duurzaam. De Finnen vieren het jubileum van de nationale trots, de glasfabriek van littala, en de honderdste geboortedag van de nationale designpionier: Kaj Franck. door Renske Schriemer Wat heb je nodig voor het maken van glas? Bergen zand en heel veel hout; om de ka chel op te stoken en het glas te smelten en te blazen. Vooral aan hout is in Finland geen gebrek. Dat is dan ook de reden voor de vestiging van glasfabrieken in de Finse bossen. Een heel oude is de nog steeds werkende fabriek van Nuutajarvi (hoort bij littala, red.), op ongeveer twee uren rijden van af de hoofdstad Helsinki. Hier ko men nog steeds de Iittala-vogels vandaan. De fabriek van littala, ge vestigd in de gelijknamige plaats, is ongetwijfeld ook de bekendste. Dat bedrijf bestaat dit jaar precies 130 jaar. Ooit werd alles hier met de mond geblazen. Tegenwoordig combineren ze het beste van twee werelden: machineproductie én een afdeling voor mondgeblazen glas. Dagelijks staan de glasblazers van littala op het podium midden in de fabriekshal. Daar voeren ze hun 'dans' op: de een verwarmt het glas aan de blaasstok, de ander draait de stok en de meesterblazer blaast de vorm. De fabriek van lit tala staat bekend om de vazen van Alvar Aalto. Ze zijn er trots op hun kleuren, die diep en helder zijn. ALVAR AALTO De Alvar Aalto-collectie vormt nog steeds het hart van de glasfa briek van littala. De bekende Finse ontwerper bedacht precies 75 jaar geleden zijn inmiddels iconische vaas: een grillige glazen vorm die verkrijgbaar is in verschillende hoogtes, breedtematen en kleuren. Aalto gebruikte voor zijn eerste va zen hoyten mallen. De vorm van de vaas werd daarin heel precies uitgehold. Vintage Aalto-vazen hebben om die reden meer reliëf in het glas dan de huidige, die dankzij metalen mallen veel glad der zijn. De vazen uit de houten mal waren ook veel kostbaarder, omdat de mal maar vijftig vazen mee ging en daarna opnieuw een stronk moest worden uitgehold. De vaas is niet alleen een klassie ker in de Finse woonkamers. We reldwijd vinden ze nog steeds gre tig aftrek. Over de herkomst van de vorm van de vaas wordt driftig gespeculeerd. Zo zou Aalto, aange stoken door zijn vader die carto graaf was, zich hebben laten inspi reren door een van de duizenden Finse meren. Maar of dat ook echt zo is, blijft een mysterie. Want an deren zien er de kop van een eland in. Nog bijna dagelijks bla zen de stoere Finnen in de fabriek van littala de vazen van Aalto. De reeks verschillende vormen en ma ten wordt in dit jubileumjaar uitge breid met een miniatuur Aalto- vaasje. KAJ FRANCK Alsof het nog niet genoeg is, viert littala dit jaar ook nog de 100ste ge boortedag van de in 1989 overle den Kaj Franck. De ontwerper en designhoogleraar is van groot be lang geweest voor de ontwikkeling van de fabrieken van Nuutajarvi en littala maar ook van keramiek fabriek Arabia in Helsinki, merken en fabrieken die vandaag de dag al lemaal onder één vlag opereren. En hij is meer dan dat. „Kaj Franck is een icoon die het DNA van Fins design sterk heeft beïn vloed", zegt Mikko Kalhama, direc teur van Design Forum Finland. Frank werkte in de glasfabriek van Nuutajarvi, maar was ook jaren lang designdirecteur van de kera miekfabriek van Arabia. Hij lever de niet alleen tijdloze iconische ontwerpen af, zoals zijn watergla zen Kartio en het servies Teema, maar hij was ook coach en inspira tor van de Finse ontwerpers om hem heen en de studenten aan de Aalto University School of Art and Design, waar hij hoogleraar was. Franck was wars van opsmuk en tijdelijke tendensen. Zijn ont werpen waren bedoeld voor het le ven, nee voor de eeuwigheid. Een van zijn bekendste uitspraken is 'Blow up your tableware', bij de in troductie van Teema, een servies met multifunctionele schalen en borden. 'Want wat heb je aan al die soepterrines en groenteschalen die altijd maar in de kast staan?' IITTALA IN 2011 'In Finland sterft niemand zonder van een Arabia-bord gegeten te hebben', is een gevleugelde Finse uitspraak. De Finnen zijn trots op hun nationale product en kopen en gebruiken het massaal. En dat begint vroeg. Het is in Finland heel gebruikelijk scholieren die hun diploma voor de middelbare school halen hun eerste stukken servies cadeau te doen. „Finland is een traditioneel land", legt littala's woordvoerder Kirsi Lauttia uit. „Iedereen koopt graag de oude Finse merken." Tot zo'n tien jaar geleden was de export minimaal. Dat moest veran deren. De meeste Finse kwali teitsmerken vallen vandaag de dag onder de Finse Fiskars Group. Een groep visionairs onder wie senior product manager Christel Vaene- berg sloot zich een paar maanden op en littala was geboren. „In Finland opereren alle merken nog apart, maar voor de export naar Europa en de rest van de we reld maakten we van littala een merk waarin we het beste van alle merken samenbrachten. De water glazen en het servies van Franck, de vazen van Aalto, de pannen van Hackman, de vogels van Oiva Toikka, maar ook nieuwe produc ten zoals de wijnglazen en karaf fen van Alfredo Haberli en zelfs een gelhaard, van Ilkka Suppa- nen." Sinds de start in 2003 dragen de Finnen het Iittala-gevoel - voor duurzaam design, tegen de weg werpcultuur - uit in inmiddels bijna veertig eigen winkels wereld wijd. Nederland, een pilotland, heeft er maar liefst twaalf www.iittala.nl www.designmuseum.fi Deze zomer houdt het Design Museum in Finland een grote overzichtstentoonstelling over le ven en werk van Kaj Franck. Ook zal een boek verschijnen. Reageren? I" redactie.wonen@wegener.nl Origo met streepjes van Alfredo Haberli met Kartio-glas. Kartio-glas van Franck. Aalto-vaas en minivaasjes. Het 'kubushuis' van Ivo Duijnstee en Cindy Looy in Berkeley. foto's ID Geen salaris? Dan op z'n minst toch een leaseauto of een (huur)huis... „Nee, niets. Cindy daarentegen heeft het beter voor elkaar. Berke ley kan minder hoge salarissen be talen dan particuliere universitei ten, zoals Stanford. Dat is ze een doorn in het oog. Het verschil wordt gecompenseerd met goede secundaire arbeidsvoorwaarden. Bijvoorbeeld een zeer gunstige hy potheekrente via de universiteit, wie Ivo Duijnstee (42) en Cindy Looy (43) beroep hij: professor biogeologie aan University of California, Berkeley en lector Universiteit Utrecht; zij: pro fessor paleobotanie, Berkeley eerder hij: Alverna en Nijmegen; zij: Eindho ven, Nijmegen, Washington DC nu Ber keley, VS; Ivo helft van jaar Nijmegen een soort startgeld waarmee je een deel van de eerste aanbetaling op je koophuis kunt voldoen en de diensten van een makelaar die sa men met jou op zoek gaat naar een woning in jouw prijsklasse." De huizencrisis heeft hard toegesla gen in Californië. Tussen 2007 en 2010 is de gemiddelde woningprijs er gedaald van 505.000 dollar tot 275.000 dollar. Profiteren dus? „Berkeley is een uitzondering. Ze ker in het deel waar wij zochten, Berkeley Hills, is de markt allesbe halve ingestort. Onder een mil joen dollar vind je er opvallend weinig. Ja, ons huis, het goedkoop ste van de wijk. Wat wel is veran derd, is de bedenktijd. Werd je eer der gebeld door je advocaat over een geschikt huis, dan had je twin tig minuten om te beslissen of je een bod uitbracht. Anders was een concurrent je voor. Nu is die perio de opgerekt tot circa één maand." Hoe ziet jullie 'goedkope' huis eruit? „Als een kubus. Naar Amerikaan se begrippen is het klein, two-bed- room-size. Het huis heeft originele details, zoals een keuken van ply wood, ligt vrijstaand in het groen, heeft twee woonlagen, een forse overstek en wandbekleding van shingles. Bijzonder is de rijke his torie. Onze woning is in i960 in de modernistische stijl gebouwd door William Wurster, die hem als studio in gebruik had. In de buurt zijn meer architectonisch waardevolle huizen te vinden. On der andere in de Arts and Crafts- stijl, van de hand van John Galen Howard en Bernard Maybeck. Lief hebbers waarderen dat, getuige ook de vele excursies in de wijk. De doorsnee Amerikaan heeft er niets mee: die let op size and price. Leuke bijkomstigheid is nog dat de vorige eigenaar van ons huis Biz Stone was, een van de oprich ters van Twitter. Minder leuk is de torenhoge ozb-belasting in Berke ley: 1,5 procent van het aankoopbe drag van je huis. Elk jaar weer..." Reageren en aanmelden? redactie.wonen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 99