3 3 ST Professorenkoppel strijkt woneri24 iff Sierdistel Dia-lamp Zaterdag 19 maart 2011 wonen@wegener.nl 024-3650509 o 7\ m 5 z O m X Het is nog niet zo lang geleden dat je voor 'niet goed bij je hoofd' uitgemaakt werd als je distels in je tuin plantte. Oké, artisjok ken en kardoenen worden al eeuwen geteeld. Maar dat zijn salondistels, geen echte. Echte distels kwa men tot voor kort de tuin Cirsium rivulare niet in, maar naarmate Atropurpureum. foto RvdK zelfs de akkerdistel, de vij and van alle boeren, uit de akker verdwijnt dankzij efficiën te onkruidbestrijdingsmiddelen, neemt in de tuin de be hoefte toe datgene te koesteren wat daarbuiten verdwenen is. Een distel die iedereen wel in zijn tuin wil hebben, is de vederdistel, Cirsium rivulare Atropurpureum, die zelfs voor distelhaters acceptabel is omdat hij niet woekert en nauwe lijks prikt. Cirsium rivulare Atropurpureum is een hoge, ver takte vaste plant met bordeauxrode bloemen. In het voor jaar kun je de bloemknoppen zien zitten in de bladrozet ten. Zodra het blad begint te groeien - en op dat van een distel gaat lijken - groeien de bloemstengels razendsnel uit tot een lengte van meer dan 1 meter. De eerste bloemen bloeien in mei, maar als je de uitgebloeide bloemen weg knipt, kan die bloei zich drie keer herhalen, zodat je deze distel tot aan de eerste nachtvorst in bloei kunt hebben. Geen wonder dat iedereen zo'n distel wel in zijn tuin wil. Maar Cirsium rivulare doet het niet overal. Dat heeft meestal te maken met een te droge standplaats. Rivulare betekent 'groeiend langs een stroom'. Daaruit kun je afleiden dat de ze sierdistel van vruchtbare en vochthoudende grond houdt. Op droge zandgrond kwijnt hij weg. In de folklore worden distels ook altijd met goede grond geassocieerd. Cirsium rivulare Atropurpureum is een eersteklas distel met tweederangs blad: naarmate het seizoen vordert, ziet dat blad er steeds meer ver fomfaaid uit. Wie zich daaraan ergert, kan het blad halverwege het groeiseizoen wegknippen. Binnen drie weken verschijnt er dan weer fris, nieuw blad. Cirsium rivulare Atropurpureum is niet makkelijk te vermeerderen - vruchtbaar zaad schijnt er niet aan te komen - en daarom nooit goedkoop. Dat lijkt nauwelijks een bezwaar, want bij kwekers die de plant in hun assortiment voeren, is deze sierdistel altijd als eerste uitverkocht. Er zijn soms ook andere vederdistels te krijgen. Be rucht is Cirsium heterophyllum, met lila bloemen aan stevige stengéls. Een woekeraar van de eerste or de. Maar ook woekeraars kunnen hun nut hebben. Bijvoorbeeld in een bloemenwei, waar Cirsium he terophyllum de concurrentie met het gras gemakkelijk aan kan. Ook Cirsium oleraceum, de moesdistel, kom je een enke le keer bij een alternatieve kweker tegen. Deze valt onder de 'vergeten groenten'. Maar het feit dat zelfs het vee hem niet lust, is al een indicatie voor de culinaire waarde. Op het eerste gezicht is het een eenvoudige, witte, strakke design lamp. Maar deze creatie van het merk Pulz is meer dan dat. Bij het invallen van de duisternis en het aandoen van de lamp, heeft deze 'Turn on the lights' een ver rassing in petto: uit het niets ver schijnt op de kap het beeld van een 'stads tafereel'. Het principe van de lamp is minder ingewik keld dan het lijkt. Aan de binnen zijde van de kap zit fotofolie. Die is alleen te zien als het licht er doorheen schijnt. Een moderne dia dus. De serie bestaat uit vier thema's: Illusion People, Illusion Bicycle, Illusion Bar en Illusion Button. Bij de Button zijn kno pen op de kap bevestigd. Deze zijn geen illusie, maar echt. 'Turn on the lights' is verkrijg baar als tafellamp (118 euro), hanglamp (154 euro) en vloer lamp (227 euro). Bestellen via: SI www.lightmatters.eu 1 Alvar Aalto (bo ven) en Kaj Franck. mmsxmmEsmmm WBBmmmmmmmmm Emigreren is een ingrijpende keUze. Familie, werk, cultuur: de emigrant laat veel achter. Maar hij verwacht in zijn nieuwe land ook veel terug te krijgen, bijvoorbeeld het huis van zijn dromen. door Jan van Mullem Ben je een Amerikaanse Nederlander of een Nederlandse Amerikaan? Ivo Duijnstee: „Ja, zeg het maar. Ik woon de ene helft van het jaar in Berkeley, met Cindy. De rest van" de tijd ben ik, vaak alleen, in Nij megen. Beide noem ik thuis. Ze voelen ook zo, al hebben sommige instanties daar moeite mee. Zoals de Belastingdienst, die op mijn aangifte slechts één woonplaats ac cepteert. Ik zeg zelf altijd: ik ben gesemigreerd, niet geëmigreerd." Lijkt me wel ongezellig, zo half-half. „Het is maar hoe je het bekijkt. Als ik in Nederland ben, kan ik mijn ouders en onze vrienden be zoeken. Dat is me heel wat waard. Cindy en ik zijn eraan gewend dat er dit soort gescheiden periodes zijn. Ook in het werk (ze hebben beiden een positie aan de Universi teit van California in Berkeley en Ivo is daarnaast lector aan de Uni versiteit Utrecht, red.) komt het voor dat we dagen weg zijn. Bij voorbeeld voor onderzoek of een lezing. De zomermaanden bren gen we samen door, in Nederland. Dus per saldo zijn we minder dan zes maanden per jaar alleen." Hoe kwam Berkeley op jullie pad? „Na haar promotie was Cindy op zoek naar een baan als postdoc (ju nior-onderzoeker, red.). Vijfjaar lang werkte ze op contractbasis bij het nationaal natuurhistorisch mu seum in Washington DC. In 2008 solliciteerde ze naar de permanen te positie op Berkeley. Met succes, ze kreeg de job. Doceren, als prof een lab opzetten, onderzoek doen: een prachtige kans. Ik kan op de universiteit van dezelfde facilitei ten gebruikmaken als Cindy, maar ontvang er geen salaris. Mijn func tie is te vergelijken met die van bij zonder hoogleraar in Nederland."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 98