Aan de overkant van de Taag i9 reizen Ml De stad Lissabon staat bekend om de drukke uitvalswegen. Toch kun je op de fiets rustig de Portugese hoofdstad uitkomen. Bert Sitters nam de veerboot naar de overkant van de Taag. reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 19 maart 2011 Praia de Meco, een van de strandjes langs de Lagune van Alfufeira; versmalt. Vanaf Almada is geen ruimte meer voor een weg of pad langs de rivier. Dat betekent klim men naar de voet van het 110 me ter hoge standbeeld van Rei Gristo. Christus kijkt als het ware uit op de stad aan de overzijde van de Ponte 25 de Abril. De weg boven de Taag biedt ons een fraaie blik over de havens en de Torre de Belém, totdat bij de moderne badplaats Caparica de At lantische Oceaan voor ons ligt. Het fietspad voert langs een rij trendy restaurants aan het strand. De Lagune van Alfufeira maakt daar echter een resoluut einde aan. Vanaf hier heerst de rust van maagdelijke strandjes, zoals het verborgen Praia do Meco. De zeewind komt ons tegemoet op de klim naar de markante kaap Espichel hoog boven de golven die uiteenspatten tegen de kliffen. Hier zou Maria in 1410 verschenen zijn aan een bejaard echtpaar. Het oosters aandoende kapelletje da teert ook uit die tijd, maar werd al snel te klein voor de stromen pel grims. Pontificaal torent daarom sinds de 17e eeuw de barokke kerk van de Heilige Maagd van Kaap Es pichel boven de oceaan. Ook archeologen vinden deze bij zondere plek interessant. Ze ont dekten er sporen van dinosaurus sen. Slechts 12 kilometer van Kaap Espichel ligt het havenstadje Se- simbra tegen de heuvels aange plakt. Op de top zien we het Moor se kasteel, dat koning Alfons 1 van Portugal in 1165 wist te veroveren. Als we de mannetjes met hun ge rimpelde gezichten op de bankjes zien zitten aan het waterfront, dan gaat het leven er hier nu heel wat vreedzamer aan toe. Ook de naam Parque Natural da Arrabida da teert uit de Moorse tijd. Tussen de heuvels ligt het strand van Portinho, waar we genieten van op houtsvuur geroosterde sar dientjes. Setübal ligt duidelijk buiten de toe ristische routes. De stad lijkt aan een opknapbeurt toe, hoewel dan misschien de volkse sfeer op de wat vervallen pleintjes verloren gaat. De oude havenloodsen onder gaan inmiddels wel een metamor fose naar restaurants met uiteraard een uitgebreide keuze aan vis. Over de toppen van het bergreliëf naast de stad fietsen we langs een rijtje windmolens. Nog hoger ligt het kasteel van het wijnstadje Pal- mela. Iedere eerste dinsdag van september wordt daar de wijn oogst met een folkloristisch feest afgesloten. Langs de pottenbakkerijen dalen we langzaam terug naar de Taag. Bij Alcochete maken we nog even een rondje tussen de zoutpannen en de moerassen met flamingo's, maar vanaf Montego varen we weer naar het hectische leven van de grote stad aan de overkant. SPANJE Vanaf april vliegt Transavia (www.tr3nsavia.com) tussen Schiphol en Lissabon. Vanaf mei dagelijks. Voor de fiets moet gereserveerd worden en is een toeslag verschuldigd. Ook KLM en TAP vliegen recht streeks. Er zijn rond Lissabon enkele fietspaden, maar geen beweg- wijzerde fietsroutes. De fiets kan gratis mee in de stoptrei nen. Verhuur van fietsen via K-bike in Caparica (www.k-bi- ke.pt) Informatie over Lissabon op www.visitlisboa.com en over Portugal op www.visitportu- gal.com Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Azulejos, de traditionele Portugese tegels, sieren veel huizen. In het lage dêel van het histori sche centrum van Lissabon is het uitstekend fietsen. Maar de kronkelstraatjes naar de hoge wijken ais Bairo Alta en Alfama zijn steil en bedekt met kinderhoofdjes. Diverse tram metjes en liften brengen ons ech ter naar boven terwijl onze fietsen beneden kunnen blijven. De hooggelegen wijken zijn vooral 's avonds leuk om onder het genot van de fadoklanken te dineren. .Ge lukkig is ook in de Rua de Portes de Santo Antao in de oude bene denstad een ruime keuze aan eta blissementen en de prijzen liggen aanzienlijk lager dan in de meeste andere Europese hoofdsteden. Lissabon noemt zich stad van de tolerantie. Uit alle delen van de we reld is men hier naartoe gekomen, maar eerst trokken de Portugezen er per schip zelf op uit. Fietsend naar de Taag komen we steeds meer in de sfeer van die roemrijke geschiedenis van Portu gal als zeevarende natie. Tot het moment dat de Nederlanders zelf op zoek gingen naar Indië, was Lis sabon de poort naar verre bestem mingen. Halverwege onze rit naar de haven komt in de Rua de Arenal de pene trante geur van bacalhao ons tege moet. In diverse winkels ligt deze Portugese stokvis hoog opgesla gen. De vis wordt overigens gevan gen in noordelijke wateren. Het havenstation Cais do Sodré biedt een ruime keuze aan veerbo ten naar diverse bestemmingen aan de overzijde van Taag. Wij kie zen voor Seixal. Ooit leefde dit plaatsje geheel van de vis, maar sinds de opening van de eerste brug over de Taag werd deze oever steeds meer geliefd als woonplek. Desondanks is het hier veel rusti ger dan aan de stadskant van Lissa bon. Er is een museum in de oude scheepswerf, waar historische vis sersboten met hun bonte kleuren pronken. Het fietspad loopt langs het water. De Taag is eigenlijk meer een baai die zich bij de Atlantische Oceaan Atlantische Oceaan - Lissabon Lissabon Taag m Lissabon heeft genoeg plekken waar je kunt fietsen, foto's Bert Sitters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 93