Door de Limburgse duinen i7reizen Door te wandelen, <- leer je Nederland kennen en ontdek je hoe afwisselend het landschap is. Carel Thijssen wandelde bij Wellerlooi in Noord-Limburg. reizen@wegener.nl |jg| 024-3650360 Zaterdag 19 maart 2011 Het meanderende Geldernsch-Nierskanaal. foto's Carel Thijssen De Hamert 9 Routebeschrijving Op landgoed De Hamert zijn meerdere met paal tjes gemarkeerde wandelroutes uit gezet, van 1 kilometer (rolstoelers) tot 5 kilometer. De rode, blauwe en witte route zijn prima te combi neren voor meer wandelplezier. Openbaar vervoer Startpunt Jacht hut Op den Hamer is met buslijn 83 (Venlo-Nijmegen) te bereiken. Uitstappen bij halte Wellerlooi, ho tel de Hamert. Eigen vervoer Vanuit richting Nij megen en Venray/Venlo is het start punt te bereiken via de N271. Navi- gatieadres: Twistedenerweg 2, Wel lerlooi. 9 Horeca Jachthut Op den Hamer is open van 1 april tot en met 31 ok tober dagelijks van 11.00 tot 19.30 uur. Van 1 november tot en met 31 maart van 11.00 tot 18.30 uur. In het weekeinde gesloten. Hier is ook wandelinformatie verkrijgbaar. 9 Hond Mag aangelijnd mee. Hoog tussen de boom toppen hamert een specht dat het een lie ve lust is. De fanatieke timmerman laat zich niet zien, maar het lijkt wel of hij ons met zijn karakteristieke roffel toeroept: welkom in de Maasdui nen. Duinen in Noord-Limburg? Ia. Terwijl de westelijke provincies hun zeeduinen koesteren, zo is Noord-Limburg trots op zijn rivier- duinen. We bevinden ons op land goed De Hamert, onderdeel van Nationaal Park De Maasduinen, een van de grootste rivierduingor- dels van Nederland. Het fraaie natuurgebied tussen ruwweg Venlo en Gennep en inge klemd tussen de Maas en de Duit se grens dankt zijn glooiende land schap aan de laatste ijstijden. Tot ruim ïo.ooo jaar geleden blies de wind het zand uit het Maasdal in grote hoeveelheden op tot soms wel 20 meter hoge duinen. Het re genwater verzamelde zich in de la gere gedeeltes, waardoor bekoorlij ke vennen ontstonden. Voeg er nog de heidevlaktes en hier en daar bosjes zilverkleurige berken aan toe en alle ingrediënten zijn aanwezig voor een boeiende na tuurwandeling door de 'parel van de Maasduinen', zoals De Hamert aangeprezen wordt. Dat we ons in een juweeltje bevin den, zien we al direct nadat we een eerste klaphek - de schaaps kudde moet zijn grenzen kennen - gepasseerd zijn. Links van het lang zaam oplopende zandpad koeste ren de heidestruikjes zich in een voorzichtig voorjaarszonnetje, ter wijl aan onze rechterhand een ber kenbosje een trieste herinnering aan de oorlogsjaren herbergt: tus sen de bomen markeert een sober houten kruis de plaats waar in 1943 zeven Limburgse verzetsstrij ders werden gefiisillêerd. Een mar meren plaquette vermeldt de na men van het zevental. Op de top van het duin worden we op een volslagen andere ma nier met de dood geconfronteerd: Hamertroute Berken, met de voeten in het water. het Vorstengraf. De imposante grafheuvel, bijna 3 meter hoog en met een doorsnede van zo'n 25 meter, geldt als een van de groot ste van Nederland. Het graf ver moedelijk uit de periode 4000 tot 3000 voor Christus, werd in 1992 gerestaureerd. De krans van paal tjes rond de heuvel moest ervoor zorgen, zo beweren deskundigen, dat de geest van de overledene niet kon ontsnappen. Even voorbij het archeologisch mo nument genieten we, met de wind door de haren, van het fraaie zicht op de vennetjes van het Pikmeeu- wenwater, ook al zo'n kostbaar heid van De Hamert. Op weg naar het natte, lage gedeelte, zien we in de verte de kudde Kempische hei- deschapen en maken we kennis met een bijenvolkje, dat een hele reeks kasten bewoont aan de rand van het heideveld. Een slim idee van een aantal imkers? Nee hoor, afgekeken van de boeren uit de middeleeuwen, toen honing nog de enige zoetmaker was. Met het houden van bijen op de heide pro beerden de toenmalige agrariërs een grijpstuiver bij te verdienen. Heel anders dan de dor ogende heidevlakte, ziet de omgeving van het Pikmeeuwenwater eruit. Het, overigens kurkdroge, wandelpad voert ons langs de vennen, waar de berkenboompjes tussen de ver geelde graspollen met hun voeten in het water staan. Alleen het ge snater van een wegfladderend een- denpaar verstoort een paar tellen de stilte. De koek blijkt, na al dit moois, nog niet op. Op het laatste deel van de route wacht ons een bijzon dere verrassing: het Geldernsch- Nierskanaal, ruim 200 jaar geleden aangelegd om overtollig water af te voeren naar de Maas. Van een kaarsrecht kanaaltje is echter geen sprake. Door het hoogteverschil mssen Duitsland en de Maas, onge veer 7 meter over een lengte van 3 kilometer, lijkt het laatste stuk meer op een snelstromend berg- beekje dat zich langs steile, uitge sleten oevers naar het laagste punt slingert. Geen wonder dat planten en vo gels zich hier in een paradijs we ten. Wij ook even als we, zittend op een bankje, toegezongen wor den door een tjiftjaf, terwijl kool meesjes over de kale takken dan sen. Ongetwijfeld met het voorjaar in hun bol. Net als het plukje sneeuwklokjes, dat dicht langs de oever van het kronkelende kanaal tje staat te pronken. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Vennetjes bij het Pikmeeuwenwater. Het Vorstengraf is een archeologisch monument. Weileriooi/Nijmegen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 91