81 buitenland <>- verhoogd m oa Toestand evacués Niveau ramp kerncentrale ad Bahrein sloopt monument Hof: kruisbeelden in klas toegestaan FIJNE AUTO VAKANTE REIZEN Billund REIZEN Japan heeft het alarmniveau van de ramp rond de kerncentrale gisteren verhoogd. De eigenaar van de centrale hoopt de stroomtoevoer snel te herstellen. zaterdag 19 maart 2011 Denemarken Hotel LEGOLAND* Slapen in een heuse prinsessen- of piratenkamer nabij het wereldberoemde attractiepark LEGOLAND'? Dat kan in Hotel LEGOLAND! Het hotel ligt direct naast het park en heeft zelfs een eigen toegang tot het park. 2-persoonskamer o.b.v. logies ontbijt Reisnummer.DKED12-01 Diverse vertrekdata in 2011 Denemarken. Ga naar uw Globe Reisburo ofoad.nl voor de voorwaarden. Ook te boeken bij Ir—aUST"'"■V m qlobe.nl ..J oad.nl Oostenrijk Ötztal Hotel Grauer Baf**** Geniet vanaf het zonneterras van dit mooie hotel van een prachtig,panorama-uitzicht over de omliggende bergwereld. U kunt hier gebruik maken van de diverse activiteiten van de Oad Action Club. 2/4-persoonskamer o.b.v. halfpension Reïsnummer: ATECÖ2-14 Div. vertrekdata in aug.ensept.2011 Kinderen t/m 6 jaar gratis Ga naar uw Globe Reisburo ofoad.nl voor de voorwaarden, Ook te boeken bij dy lóbe globe.nl oad.nl manamah - Bahrein heeft gisteren het historische Parelmonument ge sloopt, dat de afgelopen week uit groeide tot symbool van antirege- ringsbetogers in de hoofdstad Ma- namah. Werklui braken de zes witte beton nen masten af, die samen een pa rel vasthouden. Dit monument werd in de jaren tachtig geplaatst ter ere van de landen van de GCC, een handelsblok van zeelanden in de Arabische Golf. Sjiitische betogers werden woens dag verdreven van de rotonde bij het monument. In buurland Saudi-Arabië was gis teren een aantal kleine demonstra ties. De Saudische koning waar schuwde dat het veiligheidsappa raat iedereen zal treffen die het ko ninkrijk in gevaar brengt. Tegelijk beloofde hij miljarden extra uit te geven aan sociale voorzieningen. zie onze website.buitenland De Parel valt: een sterk sym bool om het verzet te breken Situatie Fukushima 1 nu 'onge luk met bredere gevolgen'. Eigenaar van centrale hoopt reactoren snel weer op stroom te kunnen aansluiten. Radioactieve straling zou nieuw hoogtepunt hebben be reikt. TOKIO - Het Japanse atoomagent schap heeft gisteren het niveau voor de ramp in de kerncentrale Fukushima i verhoogd van vier naar vijf op de INES-schaal. Schaal vier houdt in dat een kern ongeluk alleen consequenties heeft op lokaal niveau. Schaal vijf betekent dat de consequenties ver der reiken. Het houdt tevens in dat er zware schade is aan een reac torkern en dat er grote hoeveelhe den straling zijn vrijgekomen Door de verhoging krijgen de pro blemen hetzelfde niveau als het ongeluk in de Amerikaanse kern centrale Three Mile Island in 1979 in Harrisburg. Daar was sprake van een gedeeltelijke meltdown. Er vielen geen doden. Buiten de centrale raakte niemand besmet. Het elektriciteitsbedrijf Tepco, de eigenaar van de centrale, hoopt de zwaar beschadigde reactoren 1 en 2 vandaag weer op stroom aan te sluiten. Morgen zouden de reacto ren 3 en 4 kunnen volgen. De INES-schaal voor nucleaire rampen loopt van nul tot en met zeven. Volgens deskundigen in het buitenland schaalt Japan de proble men nog altijd te laag in. De Fran se toezichthouder op kernenergie ASN en het onafhankelijke Ameri kaanse Instituut voor Wetenschap en Internationale Veiligheid (ISIS) hebben eerder het niveau op zes gesteld. Het ongeluk in april 1986 in Tsjemobyl, in het huidige Oe kraïne, had het niveau 7. Een des kundige van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) zei dat de situatie in de kerncentra le de afgelopen 24 uur niet 'in be langrijke mate' is verslechterd. Hij wilde niet zeggen dat hij optimis tisch is. Volgens Ben Ale, hoogleraar veilig heidskunde aan de TU Delft, zit er weinig anders op dan de bescha digde reactoren van de Japanse centrale af te gieten met beton. „Het koelen met zeewater werkt niet en de blushelikopters hebben geen zoden aan de dijk gezet, heb ben we inmiddels gezien. Alles wat er tot nu toe is gedaan, is een wanhoopspoging geweest." De regering in Tokio hoopt met het herstel van de stroomvoorzie ning de pompen in werking te stel len die koelwater aanvoeren. Het water zou de defecte reactorvaten en de bassins met afgewerkte brandstofstaven moeten afkoelen. De radioactieve straling bij de kerncentrale heeft volgens sommi ge berichten een nieuw hoogte punt bereikt. Het zou een niveau van 20 millisie- vert per uur zijn, meldden Ameri kaanse media. Dat is duizend keer meer dan de straling van een rönt- genapparaat. pagina 10 en 11blieft u nog een kerncentrale? Leden van een Chinees reddingsteam houden een minuut stilte in Ofunato in den haag - De toestand van de honderdduizenden Japanners in evacuatiecentra verspreid over het rampgebied verslechtert snel. Er is een groot tekort aan medicijnen, dekens, schoon drinkwater en voedsel. Ziekten als influenza en diarree breken uit, onder meer door gebrek aan water en sanitaire voorzieningen. In de opvangkampen zijn al ten minste 27 mensen overleden, meldt Wereldgezondheidsorganisa tie WHO. Vooral ouderen in het gebied worden hard getroffen, zegt woordvoerster Eva Smits van het Nederlandse Rode Kruis. „In het rampgebied woonde een rela tief grote populatie ouderen. Het zijn kwetsbare mensen, die bij voorbeeld al diabetes hebben. We zien veel gevallen van longontste king en onderkoeling." Veel oude ren zijn ook hun dagelijkse medi cijnen kwijtgeraakt. Door het kou de weer hebben mensen moeite zichzelf warm te houden. De ver warming doet het vaak niet meer. In het gebied zijn achthonderd art sen en verpleegkundigen van het straatsburg - De verplichte kruis beelden op staatsscholen in Italië zijn niet in strijd met rechten van niet-katholieken. Dat heeft het Eu ropees Hof voor de Rechten van de Mens in Straatsburg bepaald. Een Italiaanse vrouw had bij het hof geklaagd over de crucifixen in de leslokalen van haar kinderen op een middelbare school in de Noord-Italiaanse plaats Abano Ter- me. De beelden waren volgens haar in strijd met haar opvatting dat haar kinderen seculier onder wijs moeten kunnen volgen. Volgens het hof mag Italië zelf be palen of het kruisbeelden in de klassen verplicht stelt. Het hof er kent dat het kruisbeeld vooral een religieus symbool is, maar stelt dat er geen bewijs is dat een dergelijk symbool in de klas invloed heeft op scholieren. De beslissing van het Europees hof is bindend. Het hof had in 2009 in eerste aanleg juist bepaald, dat de verplichte kruisbeelden in strijd waren met de vrijheid van godsdienst van andersdenkenden. Dat leverde woedende reacties op in Italië. In 2003 stelde een lokale rechtbank een radicale moslim nog in het gelijk die ook had geëist dat de kruisbeelden van de muren van de school van zijn kinderen zouden worden gehaald. Ook te boeken bij 1öt>e globe.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8