i5 spectrum Zaterdag 19 maart 2011 voorkennis, eveneens gevolgd door vrij spraak. Nadat onderdelen van RDM op de fles wa ren gegaan, startte justitie een groot onder zoek naar de bankgaranties van het Rotter damse havenbedrijf. In 2006 stelde de Bos sche rechtbank dat SP Aerospace onte recht 6,8 miljoen had overgemaakt naar RDM. In 2007 werd Van den Nieuwen- huyzen in Zwitserland gearresteerd we gens mogelijke faillissementsfraude bij vier andere ondernemingen. In 2008 werd de ondernemer door de Chileense autoritei ten aan de tand gevoeld in verband met smeergeld voor de levering van tanks, maar daar bleef het bij. Zelf zegt hij: „Voor de goede orde: ik ben nergens voor be straft." Van den Nieuwenhuyzen verwacht dat dat zo zal blijven. Ook ten aanzien van de verdenking van omkoping, waarvoor Scholten al is veroordeeld. „Willem zocht voor zichzelf en zijn vriendin iets voor de weekenden. Ik had een appartement. Als tegenprestatie heeft hij voor mij een bouw project afgewikkeld. Ik heb Willem geen geld toegeschoven. Dat kan ik aantonen." Generaal-majoor b.d. George 'liri' Pacanda, die tien jaar geleden directeur materieel van de landmacht was, kent Van den Nieu wenhuyzen. „Defensie had destijds artille- riegeschut in onderhoud bij RDM en ik heb hem vaak ontmoet. Hij is een charis matische man. Altijd optimistisch en opge wekt. Als je met hem onderhandelde, moest je je hersens scherp houden. Toen er een reorganisatie plaatshad bij RDM, greep hij die aan om contracten open te breken. Hij was venijnig en hard, maar niet oneerlijk. Ik heb hem niet op een ge heime agenda kunnen betrappen", aldus Pacanda. De verhoudingen tussen defensie en Van den Nieuwenhuyzen ontspoorden in 2004, toen het kabinet-Balkenende II, om de economische belangen met China niet te verstoren, RDM verbood onderzeebo ten naar Taiwan te exporteren. Dat kostte het bedrijf een order van 8 miljard euro. Toen de Koninklijke Marine besloot het onderhoud van de Walrus-onderzeeërs zelf te doen in Den Helder en weg te ha len bij de bedrijven van Van den Nieuwen huyzen, waren de rapen gaar. Van den Nieuwenhuyzen sprak van 'een politiek complot'. In het tv-programma Pauw Witteman wees hij eind 2010 naar premier Balkenende en staatssecretaris van Defen sie Van der Knaap als hoofdschuldigen. Van den Nieuwenhuyzen-kenner De Witt Wijnen beschouwt de complottheorie als 'ridicuul en te veel eer voor hem'. Een ano nieme bron, die tot voor kort in de top van defensie zat, zegt: „Zo ken ik loep weer: meestal de ideale schoonzoon, maar wanneer hij zijn zin niet krijgt een straat vechter, die wild om zich heen slaat en an deren zwart maakt." De ondernemer doet nu vooral zaken in Rusland, de Verenigde Staten en China. Hij woont in de Volksrepubliek en ver blijft voor het proces 'bij familie'. De ophef in Nederland hindert hem flink als onder nemer, stelt hij. „Bijna dagelijks moet ik mensen dingen uitleggen. Door alle aantij gingen is mijn reputatie besmeurd. Dat is on-ge-loof-lijk storend." Volgens de anonieme bron van defensie moet de ondernemer de hand in eigen boe zem steken. „Ik herinner me vooral de mooie praatjes waarmee Van den Nieu wenhuyzen op de proppen kwam. Hij kwam zijn afspraken niet na. Als je ie mand vertrouwt, koop je zonder naden ken diens tweedehands auto. Ik zou de fiets van Van den Nieuwenhuyzen nog niet kopen!" reageren? spectrum@wegener.nl De tenlastelegging liegt er niet om: omkoping, fraude, valsheid in geschrifte en meineed. Maar Joep van den Nieuwenhuyzen maakt zich geen zorgen: „Ik zal alle aantijgingen weerleggen, want ik ben brandschoon. Ik reken op vrijspraak." De zaak vindt zijn oorsprong in 2004, toen SP Aerospace en Vehicle Systems failliet gingen. Het waren dochters van de Rotter- damsche Droogdok Maatschappij (RDM), eigendom van Van den Nieuwenhuyzen. Bij het bankroet zou hij schielijk 18 mil joen euro hebben doorgesluisd naar RDM Technology BV en Wilton-Fijenoord BV. Bovendien zou een vordering op RDM Holding NV van 17 miljoen euro zijn ver vangen door een voorraad Fennek-pantser- voertuigen ter waarde van hooguit 3 mil joen euro. Van den Nieuwenhuyzen wordt er ook van verdacht dat hij de voormalige Rotter damse havenbaas Willem Scholten heeft omgekocht om een bankgarantie van 183 miljoen euro te krijgen voor RDM. Toen RDM omviel, bleef de gemeente Rotter dam als aandeelhouder van het havenbe drijf achter met een restschuld van 100 mil joen euro. Scholten is veroordeeld tot twaalf maanden cel, waarvan vier maan den voorwaardelijk, voor ambtelijke omko ping, valsheid in geschrifte en oplichting, josephus Antonius Johannes van den Nieu wenhuyzen was geen studiebol. Na zijn atheneumdiploma brak hij de studies be drijfskunde en economie voortijdig af 'Langdurig in boeken duiken, vond hij een vervelende bezigheid', schrijft Philip de Witt Wijnen, journalist van NRC Handels blad, in zijn boek )oep!, van held tot hoofd verdachte. Als Van den Nieuwenhuyzen Carlita van der Valk leert kennen, de tweede dochter van Gerrit van der Valk (de baas van de ge- door Ap van den Berg foto David van Dam/GPD lijknamige restaurantketen), gaat hij aan de slag in het horecabedrijf. Zijn bekend heid komt door de ontvoering van zijn toenmalige schoonmoeder Toos van der Valk in 1982, waarbij Van den Nieuwen huyzen optrad als de woordvoerder van de familie en als onderhandelaar. Dat deed hij op een rustige, charmante manier. In een kogelvrij vest leverde hij 13 miljoen gulden losgeld af. Na drie weken kwam Toos van der Valk vrij. Niet lang hierna kocht Van den Nieuwen huyzen delen van de failliete machinefa briek Stramproy en hielp die erbovenop. Hij herhaalde dat kunstje met andere fail liete of slecht draaiende bedrijven. Met zijn beursgenoteerde investeringsmaat schappij Koninklijke Begemann Groep was zijn naam als 'bedrijvendokter' geves tigd. Hij had de onderneming uit Hel mond uit surseance gekocht voor 2 mil joen gulden. Op het hoogtepunt hingen er 140 bedrijven onder, met een omzet van ongeveer 1,5 miljard euro en 9.000 werkne mers. Vakbonden prezen hem als redder van werkgelegenheid. 'Behalve gevierd red der was hij ook een goochelaar in het schuiven met geld en het verknopen van belangen', schrijft De Witt Wijnen. In 1991 kreeg de Brabander een proces aan zijn broek wegens handel met voorkennis inzake automatiseringsbedrijf HCS. Vijf jaar later volgde vrijspraak. Als gedupeerde eiste hij vervolgens 1,2 miljard gulden van de Nederlandse staat. De 'Begaclaim' werd in 2004 afgewezen. De overname van RDM leidde ook tot een aanklacht wegens Maandag begint in Rotterdam de rechtszaak tegen 'bedrijvendokter' Joep van den Nieuwenhuyzen (55), de iconische zakenman van de jaren tachtig. „Door alle aantijgingen is mijn reputatie besmeurd."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 85