55 spectrum Bij Klaas Vaak fluisteren de muren RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE schemerlicht Zaterdag 19 maart 2011 Barbara van Tonningen en wanneer je ouders niet getrouwd waren, kreeg een kind zowel de naam van de moeder als de vader. Zelf trouwde Jacob met de Zierikzeese Anna van der Hucht, met wie hij tien kinderen kreeg. Het ging hem voor de wind als ambtenaar en hij werd lid van het Comité Revolutionair in 1795. Als vurig pa triot was hij heel blij met de komst van de Fran sen! Zijn vijf dochters trouwden allemaal op stand en Jacob raakte in zulk goeie doen, dat hij er een buitenplaats in Schuddebeurs bijkocht. De buitenplaats 'Zorgvlied' bestaat nog steeds, aan de Donkereweg 80. De naam van deze keuri ge familie werd besmet door Meinoud Rost van Tonningen, vertrouweling van Himmler en bin nen de NSB de rivaal van Mussert. Ook zijn vrouw Florene Heubel, na Meinouds dood de 'zwarte weduwe' genoemd, was berucht Ik voel mij bevoorrecht, dat ik dit heerlijke jour naal, waarvan de tekst is verzorgd door Betty Blikman- Ruiterkamp, mag lezen! En wanneer ik in bed lig en naar de zware balken kijk, dan hoor ik de muren zachtjes murmelen over alles wat zich tussen hen heeft afgespeeld Het jaarlijkse uitje naar het Boekenbal liet ik schieten om in te gaan op de uitnodiging voor een lezing en inter view door de buitengewoon goed in gelezen heer Frans Meulenberg in het intieme Filmtheater in Zierikzee. Als Zeeland roept, kom ik, daar kan geen Boekenbal tegen op. Boven dien was het vooruitzicht te slapen bij bed-and- breakfast-adres 'Klaas Vaak', zo prikkelend nieuwsgierigmakend, dat ik als een blij kind de tocht naar Zierikzee ondernam. Daar liep ik de eerste middag direct in de culinai re fuik van het beroemde palingbroodje. Het happen in een palingbroodje verraadt je Zeeuw se afkomst: wij eten deze verrukkelijke hap over dwars, anders loop je grote kans in de graat te stikken. Maar dat broodje was zo totaal vullend, dat ik bij de warme maaltijd niet verder kwam dan een kopje Zeeuwse vissoep in restaurant Markzicht, ooit een woonhuis van een van mijn Zeeuwse voorvaderen Van de Wall. Ik was in het eminente gezelschap van Sander den Haan van het Zeeuws Archief, die mij voortdurend bij praatte over mijn Zeeuwse familiebanden. In 'Klaas Vaak' zwaait Lucie de scepter over haar prachtige herberg, in de jaren tachtig gekocht als een vervallen huis en door noeste arbeid ver anderd in een heerlijk verblijf met een zeer oude tuin. In de ruime kamer slaap ik diep en lang en de volgende ochtend drink ik koffie bij Lucie. Vol trots laat ze mij het journaal van haar bezitting zien, want dit huis heeft vele verbou wingen en samensmeltingen gekend, en een rij tje hoogst opmerkelijke bewoners. Onder het be wind van Lodewijk Napoleon werd in ons land Frans de voertaal, straten en stadspoorten kre gen Franse namen, en de Nieuwe Bogerdstraat waar het huis is gevestigd, heette Rue de Mans, genoemd naar de pastoor van Zierikzee, die zich bediende van de schuilnaam Jodocus de Man. Na het vertrek van de Fransen kregen de straten hun oude naam weer terug. Hier was ook het Predikherenklooster gevestigd; de boomgaard van het klooster zorgde voor de naam 'Bo- gerd'-straat In Lucie's journaal vinden wij een aantal spannende namen van bewoners, waaron der de naam Rost van Tonningen opvalt. Hij was de natuurlijke zoon van Jacob Rost en Maria

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 81