9 spectrum Zaterdag 19 maart 2011 foto boven: De zwaar beschadigde kerncentrale in Japan. foto links: Een slachtoffer van de olieramp in de Golf van Mexico in 2010. foto rechts: De spaceshuttle Challenger ontplofte op 28 januari 1986. foto's GPD/AP ze er baat bij hebben. En als ze ervoor mo gen kiezen. Computer, magnetron, mobiel tje, we vinden het geweldig. „Maar zodra het van bovenaf wordt opgelegd en inge voerd, zijn we kritischer", weet Frans Brom. Hij is hoofd technologie van het Ra- thenau Instituut, dat onderzoek doet naar nieuwe technologische ontwikkelingen en hoe de samenleving daarop reageert. Toevalligerwijs is Brom net terug uit To kio, waar hij voor een groep Japanners een lezing heeft gehouden over de maatschap pelijke gevolgen van technologie. Midden in zijn verhaal hadden de aardbeving en de daaropvolgende tsunami in het noor den van het land plaats en moesten hij en zijn gehoor halsoverkop de zaal verlaten. „Hoe het bij Japanners zit, weet ik na zo'n kort verblijf niet, maar Nederlanders zijn over het algemeen vrij goed in staat voor- en nadelen van nieuwe technologieën af te wegen. Maar je ziet dat we kritischer worden naarmate we het gevoel hebben, dat een technologie ons wordt opgelegd. En als we betwijfelen of er wel genoeg re kening wordt gehouden met onze belan gen. Kijk maar naar recente vaccinatiecam pagnes, de OV-chipkaart en het elektro nisch patiëntendossier. Nederlanders heb ben geen ongebreideld vertrouwen in tech nologie, maar Nederlanders hebben ner gens ongebreideld vertrouwen in." Lucas Reijnders vreest dat we met nano- technologie in dezelfde val trappen als met kernenergie. „Nanotechnologie gaat over onzichtbare, kleine deeltjes en daardoor zou er geen gevaar in schuilen. Maar we weten toch al dat fijnstof problematisch is, en dat nano het kleinste fijnstof is? Nano- buisjes lijken bovendien sterk op asbestve zels. Hier zie je weer: elke nieuwe techniek wordt in het begin gebracht als een zegen. Bedenkers en voorstanders zijn altijd zeer positief. Het is verstandig reserves te heb ben tegenover alles wat wordt beweerd. Het kan altijd misgaan en dat wens je nie mand toe." Diederik Samsom vindt het ook verschrik kelijk voor al die getroffen en angstige Ja panners, maar dat wil nog niet zeggen dat het bouwen van kerncentrales onverant woord is. „Ik wil waarschuwen voor al te gemakkelijke conclusies en oordelen, net zoals ik geen oordeel wil vellen over de groepen die het griezelig vinden aan din gen te sleutelen die we niet helemaal kun nen overzien." Het gaat er uiteindelijk om, vindt Samsom, dat we over pakweg dertig jaar de volgende generatie moeten kunnen uit leggen waarom we welke keuzes hebben gemaakt. „Ik zal mijn kinderen waarschijnlijk moe ten uitleggen dat ik voor duurzame ener gie heb gekozen, terwijl dat zoveel belas tinggeld heeft gekost dat mijn kinderen meer kosten hebben. En zo zal Richard de Mos van de PW vermoedelijk moeten ver tellen dat hij de belastingbetaler niet zo zwaar heeft willen belasten en daarom voor kerncentrales heeft gekozen, waar mee ongelukken zijn gebeurd. Het gaat er om tegen welk verhaal je het meeste op ziet." Waar je ook voor kiest, ook Lucas Reijn ders gelooft ondanks zijn bedenkingen dat de oplossing voor het klimaatprobleem voor een belangrijk deel in de technologie moet worden gezocht. „Ik geloof echt in zonne- en windenergie, maar daar zitten ook nadelen aan en het is duur. Ik ver wacht er zeker niet alle heil van." Niet technologie is daarom het probleem, maar de technologen die de risico's niet on der ogen willen zien en hun eigen kunnen overschatten. Velen willen en kunnen maar niet geloven dat ze met vuur spelen en dat ze veel minder begrijpen dan ze denken. Tot het tegendeel is bewezen. Reijnders: „Men denkt dat de wereld onge looflijk mooi is door een bepaalde techno logie. Bij de reactor in Petten dachten de bedenkers ook dat de critici maar mafke zen waren die er helemaal niets van af wis ten. Het is net als in een fabriek: als er iets fout gaat, draai ik nog even een moertje vast en dan is het probleem weer opgelost. Het is belangrijk dat technologen en hun kritiekloze aanhangers eindelijk eens de houding van 'wij lossen het wel op' laten varen." reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 79