spectrum 8 Zaterdag 19 maart 2011 Zegen en ram van de De enorme problemen met de kerncentrales in Japan maken weer eens duidelijk dat ongebreideld vertrouwen in technologie gevaarlijk is. Of liever: in technologen, want die hebben wel eens last van overmoed. „Als je. geen autocoureur bent, moet je niet in een Ferrari stappen." door Dick Hofland Er zouden nucleaire stofzuigers komen. Tuinpaden zelfs, die je nooit meer hoefde schoon te ve gen als het had gesneeuwd of ge ijzeld. Lucas Reijnders was, als middelbare scholier, zeer onder de indruk van alle verhalen over de nieuwste techno logische vondsten. Tot hij, als moleculair bioloog, in de Vere nigde Staten in contact kwam met fysici. „Die vertelden me dat een kernreactor moeilijk in bedwang te houden is. De kern moet constant worden gekoeld, maar ver lies van koeling is vrijwel niet te voorko men. En als de koeling eenmaal is uitgeval len, is het bijzonder moeilijk die weer in orde te krijgen." Voor het eerst realiseerde Reijnders zich dat het beter is alle beloften over technolo gie niet voor zoete koek te slikken. „Steeds weer zie je dat Voorstanders van een nieu we technologie de risico's niet onder ogen willen zien." Kernenergie werd lange tijd aangeprezen als veilig en voordelig en de laatste jaren ook nog als milieuvriendelijk, omdat er geen CO2 bij vrijkomt. Reijnders: „En nu zie je in Japan dat de zaken toch wel even anders liggen." Het is niet het enige voorbeeld van techno logische hoogmoed. Zo geloofden veel des kundigen dat ze oliewinning in diepe zee ën technologisch wel in de vingers zouden krijgen. Aan alles was gedacht. Tot er in de Golf van Mexico een lek ontstond dat we kenlang niet dicht te krijgen was. Nota bene Robert Dudley, de toenmalige vicepresident van BP, eigenaar van de lek kende oliebron, hield in 2005 nog een le zing waarin hij zei dat de diepten -van de Golf vol verrassingen zitten. Profetische woorden, ook al was hij er toen nog van overtuigd dat BP's nieuwe technologieën de natuur de baas zouden zijn. De misplaatste overtuiging dat technologie het antwoord op alle problemen is, ontlok te Pieter Winsemius, destijds minister van Milieu, na de kernramp in Tsjemobyl de opmerking dat kernenergie eenvoudig te complex en te krachtig is om door mensen te worden beheerst. „Als je geen autocou reur bent, moet je niet in een Ferrari stap pen." En ook niet in een auto zonder remmen, terwijl er technologische ontwikkelingen zijn die daar veel van weg hebben. Kerncentrales die het begeven, een olie bron die wekenlang lekt, een spaceshuttle die ontploft, bruggen die instorten, dijken die het begeven: steeds weer bleek dat de mens de grens van zijn kunnen had opge zocht. En had overschreden. Rampen, zegt Bob Bea, hoogleraar aan de universiteit van Berkeley, zijn allesbehalve het gevolg van een of andere boze macht. Bea onderzocht 630 rampen en is adviseur van de overheidscommissie die het lek in de Golf van Mexico onderzoekt. Jared Diamond, hoogleraar geografie en fy siologie aan de universiteit van Californië, schreef een spraakmakend boek over de ondergang van samenlevingen, zoals op het Paaseiland, in Polynesië en op het klei ne eiland Tikopia in de Stille Oceaan. Naast zaken als klimaatverandering en vij andige buurlanden noemt Diamond het blinde geloof in de wetenschap als belang rijke oorzaak van die ondergang. Zijn visie komt er in grote lijnen op neer dat de mens, als rampspoed nadert, zijn kop in het zand steekt en zegt: de weten schap lost het wel op, ze zijn zó knap te genwoordig. Alles om zijn risicovolle en soms verwoestende gedrag niet te hoeven aanpassen. Dat was ook de reactie toen de Club van Rome waarschuwde voor uitputting van natuurlijke hulpbronnen. Nog steeds be schouwen velen die waarschuwing voor schaarste als onzin, omdat de aarde nog al tijd niet ten onder is gegaan. Maar het eni ge dat niet is uitgekomen, is het tijdpad. De mens heeft mede dankzij de weten schap tijd gewonnen, maar de hulpbron nen raken nog steeds in hoog tempo op. Diederik Samsom, kernfysicus en Kamer lid voor de PvdA, zal dat laatste zeker niet ontkennen, maar hij vindt het onverant woord daarom de technologie maar hele maal af te zweren. „Door de gebeurtenis sen in Japan is het nogal voor de hand lig gend nu tegen kernenergie te zijn, zelfs te gen elke vooruitgang. Maar dan is de vraag: wat wil je dan? Het is juist een opga ve voor met name ingenieurs hard te wer ken aan betere technieken, waardoor we het ons kunnen permitteren tegen kerne nergie te zijn." Elke technologie kent risico's, zegt Samsom. Maar een zebrapad oversteken is veel gevaarlijker. En als we voor een zebra pad staan, gaan we niet uitrekenen hoe groot het risico is om over te steken. „Toen BP naar olie in de Golf van Mexico wilde gaan boren, zijn alle risico's afgewo gen en is de beslissing genomen het toch te gaan doen. General Electric wist dat er risico's kleefden aan de bouw van kerncen trales in Fukushima, want diverse experts hadden er op gewezen dat de reactoren niet goed waren ontworpen. De mens zoekt altijd de grens op, want daar zit de vooruitgang. Als de mens de grenzen nooit had opgezocht, zouden we heel veel goede dingen moeten missen, zoals penicil line en andere fantastische medicijnen, zonnepanelen en elektrische auto's. De vooruitgang heeft ons ongelooflijk ver ge bracht." Nederlanders zijn over het alge meen niet tegen nieuwe technologieën als

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 78