Soms is het nodig een crisis af te wachten deze week. 7 spectrum aantal cliënten met bemoeizorg 1 Zaterdag 19 maart 2011 „'Mensen maken zich zorgen om u', dat is de boodschap. Niet: 'Mensen hebben last van u'. Wij zijn geen belangenbehartiger van de aanmelder. Als de problemen van de cliënt opgelost worden, verdwijnt de overlast vanzelf." De mensen van Be moeizorg proberen te voorkomen dat dingen onherstel baar uit de hand lo pen. „Je probeert de crisis vóór te zijn. Maar soms is er zo weinig me dewerking, dat er niets anders op zit dan te wachten tot het mis gaat. Je probeert dan wel te zorgen dat iedereen klaar staat om in actie te komen. Een gecontroleerde crisis, noemen we dat." Sociaal verpleegkundige Ilse haalt een voorbeeld aan: „Een geschei den, islamitische mevrouw dreigde uit huis te worden gezet omdat de woning nog steeds op naam van haar man stond. De woningbouw vereniging vroeg haar steeds langs te komen, zodat ze de woning op haar naam over konden zetten, maar deze mevrouw - die boven dien psychotisch was - weigerde dat categorisch. Ze wilde niet aan 2005 2006 2007 2008 2009 Borsele 10 4 17 2 7 Goes 9 16 21 21 18 Hulst 7 5 5 9 9 Kapelle 1 2 3 0 1 Middelburg 11 21 20 31 22 Noord-Beveland 6 5 2 1 1 Reimerswaal 6 5 4 6 6 Schouwen-Duiveland 9 15 7 7 13 Sluis 7 8 9 8 8 Terneuzen 31 38 38 22 41 Tholen 2 0 8 8 7 Veere 1 6 1 7 6 Vlissingen 24 38 29 34 45 Totaal 124 163 164 156 184 vaarden dat haar huwelijk voorbij was. En dus wilde ze de woning niet op haar naam laten zetten. Ze vroeg ook geen uitkering aan en had dus geen geld. Buren hielden een oogje in het zeil. Soms at ze mee, en ze regelden een voedsel pakket voor haar." Na een aantal gesprekken, waarbij vanwege de taalbarrière ook een tolk werd ingeschakeld, was wel duidelijk dat mevrouw 'in haar ont kennende fase' bleef zitten en afste vende op een uithuiszetting. „We hebben toen een zogenoem de vooraanmelding gedaan bij de crisisdienst. Die mag pas iets doen als de crisis een feit is. Op het mo ment dat mevrouw daadwerkelijk op straat gezet werd, stonden zij klaar om haar op te vangen. Toen was er de indicatie 'maatschappelij ke teloorgang'. In de daklozenop- vang van het Witte Huis kon ze niet geplaatst worden: ze kwam uit een milieu waarin vrouwen en mannen vanuit hun geloofsovertui ging afstand houden. Bovendien bleek er psychisch nog wel wat meer aan de hand te zijn. Via de rechterlijke macht is ze toen eerst opgenomen, daama is toegewerkt naar wonen in een beschermende woonvorm. Ze is laatst nog hier ge weest, met bloemen." De verhalen verduidelijken waar om er vaak zoveel tijd zit tussen de melding en het moment dat er een blijvende oplossing is. Bemoeizorg is een tijdrovende klus. Allereerst hebben de cliënten zelf niet om de hulp gevraagd. Ze zijn vaak slecht benaderbaar, contact leggen duurt lang, vertrouwen moet opge bouwd worden. En dan moet de cliënt nog zelf gaan inzien dat er een probleem is en bereid gevon den worden mee te werken aan de oplossing. „Je moet laten zien dat je er niet bent om de problemen op te lossen die anderen met hen hebben, maar om hen zelf te hel pen. 'Mensen maken zich zorgen om u', dat is de boodschap. Niet: 'Mensen hebben last van.u'." Of ze zich wel eens be dreigd gevoeld heeft? „Het wordt wel eens hef tig. Ik ben wel eens ergens wegge vlucht. Je komt toch' ongevraagd bij iemand aan de deur. Tegen woordig letten we meer op de ei gen veiligheid. Wat is je positie? Waar let je op? Hoe kom je de deur weer uit? Het begint er al mee dat je altijd alleen op stap gaat. Een vrouw alleen, een tenger poppetje. Het voordeel is dat je niet bedrei gend bent. Het nadeel: je bent kwetsbaar." „Ik herinner me een vrouw waar ik na veel moeite eindelijk binnen mocht. Zodra ik binnen was, deed ze de deur achter me op slot. Daar na begon ze te vertellen: dat ze overal dingen en schimmen zag, en dat ze die met messen neerstak. Op zo'n moment denk je: hoe kom ik weer buiten? Het kan zo maar zijn dat je opeens onderdeel van die waan wordt." www.ggdzeeland.nl Algemeen meidnummer Bemoeizorg: 0113-249456. de bedoeling, maar als mensen duidelijk in nood zijn, bellen we direct met de crisis dienst. Of we verbinden ze door, als ze hui lend opbellen met de mededeling dat ze het niet meer zien zitten en nü naar de trein gaan." Sociaal-psychiatrisch verpleegkundige Bri gitte Huls vangt de binnenloper op. Ze no teert zijn persoonsgegevens: hoe heet hij? Waar woont hij? Ook probeert Huls hem op zijn gemak te stellen. Ze biedt hem iets te drinken aan en laat hem weten dat er binnen een kwartier iemand van de avond dienst komt, die verder voor hem zal zor gen. Terwijl de binnenloper met zijn kopje kof fie wacht, duikt Huls in het systeem om te achterhalen of de man een bekende is. Zo ja, dan is er wellicht een dossier, waarin wat meer informatie te vinden is. EINDE DIENST De Landsheer trekt zijn jas aan. Er moeten kinderen worden opge haald; het leven gaat door, ook buiten Emergis. Ook secretaresse Wilma 't Jong gaat naar huis. Tot ze morgenochtend weer achter haar bureau plaatsneemt, zal haar taak worden overgenomen door het Waarnemend Avond- en Nachthoofd. Brigitte Huls neemt de telefonische over dracht aan de avondploeg voor haar reke ning. Ploeg is een beetje een groot woord: de dienstdoende sociaal-psychiatrisch ver pleegkundige staat er die nacht alleen voor, met dien verstande dat hij voor ad vies kan terugvallen op de nachtpsychia ter. Tijdens de nachtelijke uren worden de cri teria een beetje aangescherpt. 'Ernstig' en 'acuut' moeten écht ernstig en acuut zijn. Elke beller krijgt de vraag of het écht niet tot morgenochtend kan worden uitgesteld. „Omdat er overdag veel meer mogelijkhe den zijn om iemand op te vangen", legt De Landsheer uit, voor hij in vliegende vaart naar huis vertrekt. De volgende ochtend, als de dagploeg zijn posities weer inneemt, wordt de balans van de nacht opgemaakt. Een telefoontje van de huisartsenpost, over iemand die bij Emergis onder behan deling is en zich met een paniekaanval bij de HAP gemeld heeft. De politie heeft gebeld of de psychiater en de spv'er langs willen komen om een man die zo op het oog psychotisch is, te beoore- len. Een gedwongen opname in de kliniek. Een melding van een wegloper op de cam pus van Emergis: moet er om opsporing verzocht worden? „Al met al, een rustige nacht", concludeert De Landsheer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 77