fles gegrepen Hulp bieden waar die niet gevraagd wordt 5 spectrum Zaterdag 19 maart 2011 gsm van De Landsheer gaat af: er moet on middellijk een psychiater komen voor een 'interventie'. Een huisarts heeft gebeld, over een vrouw die zich vreemd is gaan gedragen. „Geen onbekende", zegt E>e Landsheer. „Een jaar geleden heeft ze ook al zulk gedrag ver toond. Toen is het gelukt haar met medicij nen weer stabiel te krijgen." De vrouw wil alleen nog dingen doen als haar huisgeno ten haar opdrachten geven. Die wil ze dan alleen uitvoeren als niemand kijkt. Als De Landsheer aan de deur komt, licht de echt genoot hem in. „Ze wil met niemand pra ten", zegt hij bezorgd. De Landsheer is er uiteindelijk wel in geslaagd contact te leggen met de vrouw. „Ze zal deze keer, al thans tijdelijk, moeten worden opgeno men", zegt de psychiater. Hij is nog maar net zijn auto ingestapt, of de telefoon gaat. Zijn aanwezigheid is ge wenst op de opname-afdeling. Daar is een patiënt van mening dat hij gezond genoeg is om ontslagen te worden. De psychiater die hem behandelt, denkt daar anders over. In zulke gevallen wordt De Landsheer als onafhankelijk psychiater ingeschakeld voor een second opinion. Dergelijke telefoontjes krijgt De Landsheer regelmatig: „Ik werk niet alleen bij de Cri sisdienst; ik kom op alle afdelingen, overal waar onafhankelijk advies gevraagd wordt." Werken bij de Crisisdienst bete kent soms dat je gegijzeld wordt door situaties, zegt De Landsheer. Niet iedereen kan daarmee om gaan. Hij wel. De Landsheer ademt een on verstoorbare kalmte uit, de zekerheid dat alles goed kan komen. En dat is ook zo. Alleen kan het vaak steeds weer fout gaan. De psychiater for muleert bedachtzaam: „In crisiswerk gaat het vaak om een chronische aandoening, en/of situatie, die zich verergert. Tot onaf wendbaar het punt komt dat iemand iets moet doen: de crisis." Vandaar ook dat er een relatief grote groep patiënten is die regelmatig terugkeert. Vol gens een'onderzoek dat uitgevoerd werd in de regio Rijnmond had 41 procent van de cliënten twee of meer 'crisiscontacten' per jaar. Deze 'frequente crisisdienstgebrui kers' waren verantwoordelijk voor 60 pro cent van het totale aantal spoedeisende contacten. De getallen zijn wat lager voor landelijke gebieden zoals Zeeland, maar het beeld blijft overeind. Het huis waar altijd de gordijnen dicht zijn. Die jongen die steeds psychotischer wordt. De man die zijn zorgen verzuipt. Hulp willen ze (nog) niet. En dan staat er opeens iemand voor de deur die tóch vraagt: „Kan ik je helpen?" Het zijn vaak oprecht be zorgde mensen die het meldpunt Bemoeizorg bellen, zegt sociaal ver pleegkundige Ilse. Goedbedoelen de buren. Verontruste familiele den. Of, zoals laatst, die SRV-man. Eens in de week kwam hij langs bij een mevrouw die heel alleen op een dorp leefde. De SRV-man ging ermee stoppen en maakte zich zor gen, want mevrouw had verder met niemand meer contact. De huisarts wist van de situatie af. Er waren al eens bezorgde vrien dinnen van mevrouw bij hem langsgeweest. 'Mevrouw wenst zo te leven', vond de huisarts. Hij zag geen reden om in te grijpen. Me vrouw was een echte dame, gestu deerd ook, en dit was haar eigen keus. De huisarts respecteerde haar privacy. „Wat je in dit geval zag", zegt de verpleegkundige, „en wat wij wel vaker zien, is dat de aarzeling om in te grijpen groter is als het gaat om, laten we zeggen, gestudeerde mensen uit hogere kringen. De fa cade wordt zo lang mogelijk opge houden. Trots en schaamte spelen vaak een grote rol. Maar het kan ie dereen overkomen." Na de noodkreet van de SRV-man ging Ilse eens langs. En nog eens. En nog eens. De deur bleef geslo ten. Ilse gaf niet op. „Strikt genomen is dit een 9-tot-5-baan, maar daar gaan we flexibel mee om. Je bent betrok ken, je wil helpen, resultaat zien. Als je niets extra's doet, wordt het probleem groter en groter en glijdt zo iemand verder af, tot je het con tact kwijt bent. Dus als het nodig is om buiten kantooruren in actie te komen, dan doe je dat. Het duurt soms even voor je weet wat het juiste moment is om iemand te treffen. Is iemand zwaar verslaafd? Dan ga je niet om 5 uur langs, want dan is hij al van de wereld. Ik heb een keer iemand gehad die 's nachts leefde en overdag sliep, maar wel elke morgen om zeven uur koffie ging drinken bij haar moeder. Ik onderschepte haar al tijd op haar weg terug naar eigen huis." Ilse ontdekte dat de mevrouw van de SRV-man elke morgen vroeg de rozen snoeide. Daar wachtte Ilse haar op. „Al snel werd duidelijk dat me vrouw zwaar psychotisch was. Ze leefde helemaal teruggetrokken op zolder. De rest van het huis was niet meer bewoond." Een jaar na de melding van de SRV-man werd mevrouw gedwon gen opgenomen. „Slechts in een klein percentage van de gevallen loopt het op ge dwongen hulpverlening uit. )e bent daar zo open mogelijk over. Laatst kwam ik bij een mevrouw die er lichamelijk slecht aan toe was. De huisarts zei tegen ons: ik kan niet naar binnen, want ze wil niet. Een bezorgd familielid heeft toen de deur open gedaan. Ik wist echt niet wat ik zag toen ik binnen was: zó verschrikkelijk vervuild was het huis. Zij zelf lag op de grond. Ze had open wonden en kon niet meer lopen. Mevrouw, zei ik, óf u gaat vrijwillig mee, óf ik moet u gedwongen laten opne men. Gelukkig heeft ze toen inge stemd. Haar huis is opgeruimd en ze is een tijdje verpleegd. Daarna kon ze terug." Hoewel Bemoeizorg - tien jaar geleden opgericht - het steeds drukker krijgt, weten veel huisartsen nog niet van het bestaan af „In het begin is veel in voorlich ting geïnvesteerd, maar je kunt niet alle huisartsen benaderen; er zijn er zó veel. Laatst ben ik maar eens kennis gaan maken met de huisarts van een dorp waar ik vier cliënten heb. Ik had een kwartier tje gepland en zat er een uur. Toen ik weg ging, had ik er gelijk nog een aantal gevallen bij."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 75