Meneer S. heeft weer naar de spectrum 4 Zaterdag 19 maart 2011 i XLk huisbezoek Collega-spv'er Ilse van Bemoeizorg aan de lijn. Ilse wil graag dat de psy chiater op huisbezoek gaat bij een vrouw die wegens overlast uit huis gezet dreigt te worden. De vrouw gedraagt zich vreemd, denkt dat mensen over haar fluis teren als ze voorbij loopt en voelt dat ze be spied wordt door de buren. „Vreemd gedrag roept vreemd gedrag op", zegt de psychiater. „Kinderen uit de buurt pesten haar. Ze gooien eieren tegen haar raam, roepen haar na. Dus in hoeverre beeldt die vrouw zich dingen in? Mis schien is er ook wel een kern van waar heid." Als de psychiater aankomt bij het opgege ven adres, staat Ilse al te wachten. De zus van mevrouw doet open. Mevrouw zeifis duidelijk boos. Ze wil naar een ander huis, zegt ze steeds, want hier in de buurt wil len ze haar niet hebben. Tijdens het ge sprek kijkt ze gebiologeerd naar de televi sie. „Stil", zegt ze tegen Ilse en de psychia ter, „Ze hebben het over mij! Luister! Het gaat over mij!" Buiten bespreken Ilse en de psychiater de situatie. De centrale vraag is: moet deze mevrouw verder geholpen worden door het maatschappelijk werk, of naar psychia trische zorg toegeleid worden? Dat laatste, besluit hij. Terug bij de Crisisdienst wordt er koffie ge dronken. Even rust, vóór De Landsheer het wekelijkse overleg in gaat. „Dit is nu voor mij klaar. Er is wel psychiatrische hulp nodig, maar er was geen sprake van een crisis. In principe dragen wij alles zo snel mogelijk over." De crisis afsluiten, heet dat. fertr 1 vergaderen Het is dinsdag; de dag van de weke lijkse 'casuïstiekbespreking ambu lante hulpverlening'. Daar passe ren in twee uur tijd in hoog tempo alle cliënten die momenteel in behandeling zijn de revue. Wat is er aan de hand, wat moet er nog gebeuren, wat is de beste be handeling? Bij deze bespreking is het vol tallige crisisteam van de dagdienst aanwe zig. Secretaresse Wilma 't Jong noteert actie punten. Meneer S. heeft weer naar de fles gegrepen. Hoe moet dat bij een volgende crisis? Mevrouw W. loopt langs het randje van maatschappelijke teloorgang en heeft medicatie nodig. Bij mevrouw K. is sprake van pscychsociale overflow en persoonlijk heidsproblematiek. Ze heeft gepoogd zich zelf van het leven te beroven. Meneer R. ligt alleen nog depressief op bed. „Hij gebruikt cannabis, geeft hij ruiter lijk toe. Er komen nu veel lichamelijke klachten bij, het is alleen nog niet psycho tisch getint." Alcohol en drugsmisbruik spelen vaak een rol. Ook de term 'psycho se' valt vaak. In een psychose krijgen men sen een vertekend beeld van de werkelijk heid. Ze gaan zich dingen inbeelden; dat dagelijkse gebeurtenissen betrekking op henzelf hebben bijvoorbeeld. Ze kunnen denken dat ze achtervolgd worden, of dat iemand hen wil vergiftigen. De Landsheer gaat niet in discussie met iemand die er van overtuigd is dat er Marsmannetjes be staan. „Ik stap in die andere wereld. Ik ga niet in op de vraag of ze wel of niet bestaan, maar ik vraag: zijn ze vervelend? Heb je er last van?" Om 15 uur, als de bijeenkomst afgelo pen is, beginnen als op afspraak alle tele foons tegelijk te rinkelen. Bellend gaat ie der zijns weegs. X, v tijd inhalen Op de afdeling Volwassenenzorg heeft de tijd niet stilgestaan. Me neer A., die gisteren van een via duct wilde springen, heeft goed gereageerd op de medicijnen. Hij zit nu nog in de ob servatie. Bij het secretariaat zijn diverse te lefoontjes genoteerd. De GGD belde dat ie mand in het Huis van Bewaring bizar ge drag vertoont. De politie meldde agressief gedrag van een voormalige cliënt. In de wachtruimte zit een mevrouw die een af spraak heeft met spv'er Brigitte Huls. De Hoe werkt de Crisisdienst? De Crisisdienst kan benaderd worden via huisartsen, PAAZ-psy- chiaters, EHBO-afdelingen, GGD-artsen, het algemeen maat schappelijk werk, politie, beschermende woonvormen en maat schappelijke opvang. De Crisisdienst richt zich op snel en kortdurend ingrijpen en behandelen, zowel klinisch (opname) als ambulant (thuis). Ambulante zorg: indien noodzakelijk neemt de Crisisdienst een cliënt maximaal zes weken onder haar hoede. Dat gebeurt als het nodig is meerdere malen per week te kijken hoe de si tuatie zich ontwikkelt; als er sprake is van een ernstig (psycho pathologisch) ziektebeeld; en als er geen zicht is op spoedige stabilisatie of verbetering van de situatie. Crisis-PIT: als ambulante zorg niet genoeg is, kan tijdelijk inten sieve psychiatrische zorg gegeven worden in de thuissituatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 74