PvZ wil zich niet laten gebruiken Ruimtemissie begint Oad, schoeren, 261 zeeland Kotter Arnemuiden 46 door Fransen opgelegd 147 Resultaten van een proef op de Zeelandbrug geven goede hoop voor een nieuwe ESA-missie. Met het systeem kunnen tsunami's sneller worden ontdekt. zaterdag 19 maart 2011 ssfes^^ss^esmss^safffs^ms^sasmse^ssss^sgasB^^ss^mmssssssesss^^^ssetm^isssi^^ssss^s^ door Ben Jansen MIDDELBURG - Johan Robesin, de voorman van de Partij voor Zee land, staat in dubio. Moet hij in stemmen met het aanbod van de partij 50PIUS om de niet gebonden provinciale partijen aan een zetel in de Eerste Kamer te helpen of niet? Hij neigt naar het eerste, maar vraagt zich af of hij zich niet laat misbruiken. De niet aan landelijke partijen ge bonden politieke groeperingen als de PvZ, de Fryske Nasjonale Partij en Partij Nieuw Limburg zijn de af gelopen jaren in de Eerste Kamer vertegenwoordigd in de Onafhan kelijke Senaats Fractie (OSF). Te genvallende resultaten bij de Sta tenverkiezingen wettigen de ver wachting dat die zetel in de Eerste Kamer niet blijft behouden. 50PIUS heeft in de verschillende provincies zoveel Statenzetels be haald dat er wel een plek in de se naat in zit. Met de steun van de stemmen der onafhankelijken zou den dat er twee kunnen worden. Dat zou soPlus-oprichter Jan Na gel een mooie positie opleveren In deze krant vindt u 3 advertenties met de Gele Kever. Deze auto™ is telkens op weg naar een andere Europese bestemming (zie het verkeersbord). Reken de kortste route uit tussen bestemming 1, 2 en 3 (in deze volgorde), mail de uitkomst in kilometers, de naam en de datum van de krant naarautovakantie@globereisburp.nl en WIN EÉN AUTOVAKANTIE!* Wilt u zeker zijn van een heerlijke autovakantie? Boek dan één van ónze spectaculaire aanbiedingen: Ierland ÖgB Frankrijk West-lerland [REIZEN) Vias Doolïn Holiday Homes**** Camping Domaine de la Dragonnière 5 dagen o.b.v. logies 8 dagen o.b.v. logies Vertrek: maart t/m december Vertrek: mei en juni Per woning va. I *T t Per unit va. "Kijk voor de voorwaarden op www.globe.nl/autovakantie. 220 Winkels 0900 - 8098«wopjio WWW.globe.nl A gaat nét even verder DUINKERKE - De Franse kustwacht heeft woensdagavond de Arnemui den 46 opgebracht naar Duinker- ke, nadat bij controle was geconsta teerd dat een strop om een net bin nen te halen, zo'n vijftien centime ter te kort was. De eigenaar van de Arm 46, Han nes Caljouw, en zijn broer Cas Cal- jouw van de Arm 25 stelden giste ren alles in het werk om de kotter vrij te krijgen. De Fransen eisen een hoge borgsom. Volgens Cas Caljouw heeft het opbrengen van de Arm 46 te maken met kritiek van Zeeuwse vissers op de Franse PARIS-PROJECT om, zoals hij altijd heeft aangekon digd, de door de PW gedoogde re geringscombinatie van WD en CDA in de Eerste Kamer dwars te zitten. Zijn aanbod aan de onaf hankelijken was de tweede man van 50PIUS, Kees de Lange, voor de OSF kandidaat te stellen. Die wordt met de stemmen van de on afhankelijken en de na de zekerstel ling van de soPlus-zetel overschiet ende stemmen van deze partij ze ker gekozen. Robesin: „Dat klinkt als een aantrekkelijke deal, want voor ons is de OSF-zetel in de se naat van groot belang. We willen bij de volgende verkiezingen mee doen voor de TWeede Kamer en daar die plek in de senaat een be langrijk opstapje voor." Onzekerheid bestaat evenwel over de manier waarop De Lange in die constructie de OSF- zetel zal invul len. „Daar moeten heel goede af spraken over worden gemaakt om te voorkomen dat wij als ongebon den partijen alleen maar 50PIUS aan een extra zetel helpen en ons geluid niet meer zal weerklinken." De ongebonden partijen praten er vandaag in Amersfoort over. door Joeri Wisse DELFT - Met het lanceren van klei ne antenne-satellieten in een baan om de aarde kan wereldwijd de zeespiegel en ijskappen nauwgezet in de gaten worden gehouden. Op rukkende tsunami's en stormvloe den kunnen hierdoor veel sneller opgemerkt worden. Het principe is vorig jaar op kleine schaal succes vol getest op de Zeelandbrug. Anno 2011 is het haast onmogelijk om ergens ter wereld te verdwa len. Dankzij gps-signalen kun je met een navigatiesysteem of smart- phone overal je positie tot op een paar meter nauwkeurig bepalen. De gps-signalen worden voortdu rend door 32 satellieten naar de aarde gezonden. Zodra de golven op aarde landen, worden ze terug gekaatst door gebouwen, bergen of de zee. Voor navigatiesystemen zijn deze signalen hinderlijk, maar voor de ESA, de Europese ruimte vaartorganisatie, zijn ze juist nut tig. Als je ze vergelijkt met de rechtstreekse signalen, levert het een schat aan informatie op. Hoe dit werkt in de praktijk, hebben wetenschappers en studenten van de Technische Universiteit Delft af gelopen zomer getest op de Ooster- schelde. Twee dagen lang hing er vlakbij het beweegbare deel van de Zee landbrug een dubbelzijdige anten ne aan de reling. De naar boven ge richte kant vangt rechtstreeks gps-signalen op, de naar het water gerichte zijde vangt het signaal op dat van het water terugkaatst. Hans van der Marei, universitair docent satellietnavigatie: „Door beide gegevensreeksen met elkaar te vergelijken, kun je de zeehoog te, golfhoogte en zelfs het zoutge halte berekenen. Bij signalen die van het land terugkomen kun je j ook de vochtigheidsgraad van de 1 grond meten." De brug is niet voor niets gekozen^ „In 2003 hebben we op de brug een vergelijkbare test gedaan, met een voorloper van het instru ment", zegt Van der Marei. De brug is een vast punt boven het water en is goed bereikbaar. Overigens bleek 'vast' een relatief begrip te zijn. Om nauwkeurige re sultaten te verkrijgen, is er contro- leapparatuur geplaatst. „Daaruit bleek dat de brug gedurende de dag twee a drie centimeter be- autoriteiten. Die kritiek volgde na het kapseizen van de Nieuwpoort 28 ruim twee weken geleden op twintig kilometer uit de kust van Duinkerke. Zeeuwse vissers kre gen toen eerst geen toestemming te zoeken naar hun drie collega's uit Arnemuiden en Oost-Souburg, de nog altijd vermiste opvarenden van de Nieuwpoort 28. Ze brach ten dat naar buiten. „Dat heeft ze ker een rol gespeeld bij de actie te gen de Arm 46 van woensdag", stelt Cas Caljouw. „Ze hebben iets gezocht om het schip te kunnen opbrengen." Uit het exploot dd. 15-03-2011 van gerechtsdeurwaarder A.A.A.M.G. van Damme te Terneuzen, blijkt dat ten ver zoeke van Wilhelmina Francisca Koenraads, wonend te Kamperland, gemeente Noord-Beveland, aan Koos Valk, thans zonder bekende woon- of verblijfplaats in Nederland en daarbuiten, is betekend het afschrift van de beschik king d.d. 17-02-2011 gegeven door de Rechtbank Middelburg, sector kanton, locatie Middelburg in de zaak van requir- ante als verzoekster en gerequireerde als verweerder waarbij is bepaald dat gerequireerde binnen 8 weken na 15-03- 2011 gebruik kan maken van zijn bevoegdheid voor het verwerpen of aan vaarden van de nalatenschap van de daarin vermelde erflaatster. Van dit exploot kan belanghebbende afschrift verkrijgen op onderstaand adres: VAN CAMME C.S. GERECHTSDEURWAARDERS Axelsestraat 12 4537 AJ Terneuzen T: 0115 613651 E: deurwaarders@vandamme-holland.nl door Engel Reinhoudt Dat 'r aolmae minder dia lect esproke wordt is bekend. Jammer, mae om dat te veranderen is nie makkelijk. Zei mae gerust onmeugelijk. Zelfs a ouwers tegen d'r guus Zeeuws praote, dan nog doe de guus dat nie. De invloed van schole, t.v. enzovoort is dwien- gend. Ok is het moeilijk om dia lect te bluve praoten a de guus je in het Ollands anspreke. Bie de schole oar ik opa's en oma's dan ok goog Gollands praten. Toch is t'r ier en daèr andacht voe dialect. Nie om kinders echt dia lect te leêren, mae om ze het besef mee te geven dat het er is en dat het om een waerdevol onderdeel van de Nederlandse taal gaèt. De guus vinde dat nog leuk ok. Zó ei Scoop in saemenwerking mie Am- bras een project uut 'evoerd op lae- gere scholen in Zeeuws-Vlaande- re. Dat goeng 'r in as zoetekoeke. Zelf ao 'k onlest een leuke ervae- ring op de Beatrixschole in Goes. In een projectweke mie as thema 'Zeeland' woue ze ok wat zienge in 't Zeêuws. Of a 'k dat voe m'n rekenienge wou neme. Noe bin 'k vroeger d'r a nie in eslaagd om or de te ouwen in een klasse, laèt stae a 'k dat noe wè zou kunne en dan nog in groepen van varre bo-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 68