binnenland 5 beschikt over een vaste hand Nederland gaat veel minder landen regelmatig hulp geven 'Besluit Merkel vreemd' voor vrijwilligerswerk op in Nijmegen Doek Vermeer blijft in museum Wenen Huwelijksdwang feller aangepakt Gebruikskosten JSF stijgen ruim miljard Derde dode door brand instelling Brandon verhuist naar groepswoning Wilders doet aangifte tegen rappers zaterdag 19 maart 2011 Koningin Beatrix en prinses Annette klussen in Nijmegen. foto Marcel Antonisse/ANP DEN HAAG - Nederland brengt het aantal landen waarmee het een vaste ontwikkelingsrelatie heeft, te rug van 33 naar 15. Het kabinet heeft dat gisteren besloten op voor stel van staatssecretaris Ben Kna pen voor Ontwikkelingssamenwer king, De gedachte achter het lagere aan tal 'partnerlanden' is dat de effecti viteit van de hulp omhoog gaat. Een kwart van het geld dat Neder land aan ontwikkelingshulp uit geeft, ging naar partnerlanden. Ver der blijft Nederland ook geld ge ven aan andere landen, onder meer via de internationale fond sen van de Verenigde Naties, de Europese Unie en niet-gebonden hulporganisaties. Nederland behoudt een bilaterale hulprelatie met Afghanistan, Bang ladesh, Benin, Burundi, Ethiopië, Ghana, Indonesië, Jemen, Kenia, Mali, Mozambique, Oeganda, Pa lestijnse Gebieden, Rwanda en Su dan. Drie landen krijgen een over gangsregeling naar economische sa menwerking: Colombia, Vietnam en Zuid-Afrika. Volgens Knapen krijgen de afgevallen landen een zorgvuldige afbouw, die wordt af gestemd met andere donorlanden. Twee opmerkelijke landen die af vallen, zijn Egypte en Pakistan. Egypte speelt een strategische rol in het Midden-Öosten en Pakistan is belangrijk voor de situatie in Af ghanistan. Overigens is het nog niet duidelijk of Egypte definitief afvalt. Het land komt niet meer voor op de nieuwe lijst van landen waarmee Nederland een vaste ont wikkelingsrelatie wil hebben. Of dat definitief is, is echter nog de vraag. Het kabinet wacht de ont wikkelingen in het Noord-Afri kaanse land de komende maanden af voordat het een knoop door hakt. „We parkeren het even", zei staatssecretaris Knapen gisteren in een toelichting. Vanuit de Tweede Kamer is een beroep op hem ge daan de hulprelatie met Egypte juist niet te beëindigen, omdat het land een grote rol speelt in de poli tieke omwentelingen in de Arabi sche en Perzische regio. Knapen wees erop dat Nederland met ruim 8 miljoen euro aan ontwikke lingsgeld al weinig deed in Egypte. Ook is nog veel onzeker over de toekomst van het land na de recen te volksopstand. Andere afvallers zijn Bolivia, Tan zania, Zambia, Suriname, Burkina Faso, de Democratische Republiek Congo, Georgië, Guatemala, Kos ovo, Moldavië, Mongolië, Nicara gua en Senegal. Hoewel hulporga nisatie Cordaid in een reactie be treurt dat zo veel landen zijn afge vallen, vreest ze nog geen gevol gen voor de landen waar ze nu werkzaam is. Volgens een woord voerder is bij de subsidieaanvraag voor 2010 door het ministerie be paald dat hulporganisaties mini maal 60 procent van wat ze van de overheid krijgen, moeten besteden in landen die het ministerie heeft aangewezen. WENEN Het wereldberoemde werk De Schil derkunst van de zeventiende-eeuw- se Nederlandse schilder Johannes Vermeer blijft in het Kunsthistori- sches Museum in Wenen hangen. Dat meldt het Oostenrijkse persbu reau APA. De Raad voor de Terugga ve van Gestolen Kunst is tot de con clusie gekomen dat het kunstwerk tijdens de Tweede Wereldoorlog niet is geroofd. DEN HAAG Huwelijksdwang wordt feller aan gepakt. Nu is de verjaringstermijn zes jaar vanaf het moment dat het misdrijf is gepleegd, maar straks geldt die tot zes jaar nadat het slachtoffer achttien is geworden. Dat heeft het kabinet besloten. „Er is meer tijd om als volwassene na te denken over het gedwongen hu welijk en zich bewust te worden van de mogelijkhèid van aangifte", zegt een woordvoerder. DEN HAAG De verwachte kosten voor het on derhoud en het gebruik van de JSF gedurende dertig jaar komen uit op 11,3 miljard euro. Dat is een stij ging van 12 procent ten opzichte van de voorgaande raming. Bij dat bedrag wordt uitgegaan van 85 toe stellen. Dat blijkt uit een brief die minister Hillen (Defensie) gisteren naar de Kamer heeft gestuurd. Ozie onze website:binnenland OEGSTGEEST De brand die afgelopen zaterdag woedde in een psychiatrische in stelling voor ouderen in Oegst- geest, heeft een derde leven geëist. Een 63-jarige man overleed giste ren in een ziekenhuis in Leiden aan zijn verwondingen. Hij was daar in kritieke toestand opgenomen. Dat meldde een woordvoerster van de betrokken in stelling. ERMELO Brandon, de verstandelijk beperkte jongen met ernstige gedragsproble men, verhuist waarschijnlijk dit voorjaar naar een groepswoning in Sliedrecht. Zijn begeleiders hebben dat gisteren gemeld. De 18-jarige Brandon kwam in januari in het nieuws toen bleek dat hij regelma tig werd vastgebonden in de instel ling waar hij woont, 's Heeren Loo in Ermelo. De jongen was regelma tig agressief. ENSCHEDE Geert Wilders heeft aangifte ge daan tegen de Twentse rappers van de Penn Connection, vanwege hun zogenoemde Wilders Diss. De PW-leider voelt zich bedreigd en deed bij de politie aangifte. De an- ti-Wildersrap was vorig jaar op YouTube geplaatst. De videoclip toont verschillende foto's van de politicus; in één ervan verschijnt uiteindelijk een kogelgat De clip is niet door de rappers zelf gemaakt. ssmmëzmmmmivftmmmTimvmmtr r mm» DEN HAAG - Premier Mark Rutte vindt het besluit van de Duitse bondskanselier Angela Merkel om alle zeven kerncentrales die voor 1980 in gebruik zijn genomen voorlopig te sluiten, 'merkwaar dig'. Hij zei dat gisteren in het we kelijkse interview met de minis ter-president op tv. Merkel nam de beslissing eerder deze week naar aanleiding van de problemen in Japan met kerncen trales als gevolg van de aardbeving en daaropvolgende vloedgolf Het stilleggen van de kerncentrale in het Zeeuwse Borssele is volgens de premier niet aan de orde. Ook wil hij plannen om in 2015 een nieuwe kerncentrale te laten bou wen, gewoon doorzetten. Wel stel de hij dat de veiligheid voor alles gaat en dat lessen uit Japan moe ten worden meegenomen, evenals de uitkomst van de te houden Eu ropese stresstests bij kerncentrales. Premier Mark Rutte heeft zich gis teren ook verbaasd over een moge lijke miljardenverhoging van de EU-begroting. Hij noemde die 'ex cessief en niet acceptabel'. Rutte reageerde op berichtgeving door de NOS dat eurocommissaris Ja- nusz Lewandowski de EU-begro ting voor volgend jaar zou willen verhogen. Op een vraag over een stijging met 6 tot 7 miljard euro zei Rutte: „Daar zullen we ons tegen verzet ten." Hij kondigde aan dat hij het er met Groot-Brittannië, Zweden en Duitsland over gaat hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5