zeeland 127 op de Zeelandbrug buuk en rik Slot SamenZeeland tijdens Beursvloer Waterhoogte meten met satellieten Paris-project Zeeuwse scholen houden projectweek Evenement Dancetour doet Ganzestad aan Pannenkoekdag op twintig basisscholen zaterdag 19 maart 2011 500km antennesatelliet met dubbelzijdige antenne Met het ESA-systeem PARIS (Passive Reflectometry and Interferometry System) kan de hoogte van het zeewater gemeten worden. Het systeem omvat 10 anten nesatellieten die op 500 km hoogte in een baan om de aarde gaan draaien. Die ontvangen signalen van navigatiesatellieten 30 stuks) die al op 20.000 km hoogte rond de aarde cirkelen. navigatiesatelliet (gps) De signalen van boven komen rechtstreeks uit de ruimte. Die van onderen zijn eerst weerkaatst door het wateroppervlak. Door het signaal uit de ruimte te vergelijken met het weerkaatste signaal, kan de hoogte van het zeewater uitgerekend worden met een nauwkeurigheid tot vijf centimeter. ^^W.IÏÏem^ritaffsèl^irfSroiInfBWm^^ weegt, waarschijnlijk onder in vloed van de temperatuur." De proef bewijst dat er een goede basis is voor een nieuwe ESA-mis- sie. Daarbij worden de dubbelzijdi ge antennes niet op een brug geïn stalleerd, maar op tien kleine satel lieten die op 500 kilometer hoogte in een baan om de aarde zweven. „De antennes worden iets groter, ongeveer één bij één meter." Van der Marei beschrijft het als 'een kleine missie'. „Momenteel vindt de aanbesteding plaats om een vooronderzoek mogelijk te ma ken." Een vervolg kan zijn dat een antenne op een vliegtuig wordt ge monteerd. Op z'n vroegst kan het miljoenenproject over drie tot vier jaar operationeel zijn. Het systeem kan een aanvulling of vervanging zijn voor het huidige tsunami-waarschuwingssysteem. Van der Marei: „Dat werkt met boeien en drukmeters op de zeebo dem." De apparatuur is kwetsbaar, niet overal te installeren en duur in onderhoud. Ook een storm vloed, zoals in 1953 op de Noord zee ontstond, kun je nauwkeuri ger zien aankomen. De mensen die beslissen over het sluiten van de Oosterscheldekering of de Maes- lantkering beschikken dan over veel meer gegevens. Voor klimatologen bieden de data die door de toekomstige ESA-mis- sie vrijkomen over de zeespiegel en ijskappen een schat aan infor matie over de gevolgen van opwar ming van de aarde. „Voor een land als Nederland maakt een stijging van een paar centimeter meer of minder heel wat uit." De proef die in juli 2010 op de brug werd gehouden, is onderdeel van het Passive Reflectometry and Interferometry System (Paris). Opdrachtgever is Europese Ruimte vaartorganisatie ESA. De proef is uitgevoerd door de TU Delft. Uit de resulaten blijkt, dat het zee niveau tot op vijf centimeter nauwkeurig kan worden bepaald. Een vervolgstap is een dubbelzijdi ge antenne, ofwel Paris-instrumen ten op een vliegtuig te monteren en vervolgens bij wijze van proef in de ruimte te lanceren. Er zijn zo'n tien Paris-instrumenten nodig om wereldwijd de zeespiegel te monitoren. MIDDELBURG - In het Abdijcom- plex in Middelburg wordt woens dag 23 maart Beursvloer Zeeland gehouden. Het bedrijfsleven ont moet maatschappelijke en vrijwilli gersorganisaties. Het is een bijzondere editie omdat de Beursvloer en het Delta Zee land Fonds samen optrekken. Bei de organisaties zetten zich ervoor in om de Zeeuwse samenleving aantrekkelijker te maken, door goe de ideeën te verwezenlijken. Een nieuw onderdeel van het pro gramma is de uitreiking van de hoofdprijs SamenZeeland, een ini tiatief uit het Delta Zeeland Fonds. Onlangs werden Anjolie Wisse, Anthony van den Berge, Gino Baart, Jacomien Burgs en Julia von Graevenitz genomineerd voor Het beste idee voor het project Samen- Zeeland. Het Zeeuwse publiek heeft de laatste stem gehad. Deelnemers aan de Beursvloer kunnen zich vanaf 13.30 uur laten informeren over diverse fondsen op het tijdelijk ingerichte fondsen plein. Rond 19.00 uur wordt be kendgemaakt wie van de vijf geno mineerden de meeste stemmen heeft gekregen en 50.000 euro ge wonnen heeft. Zie voor aanmelding van de beurs vloer en het programma: www.beursvloerzeeland.nl muammsmmm mmmmmmmmmm mmmmmmmmmmem mnmm mamm MIDDELBURG Veertien Zeeuwse basisscholen doen komende week mee aan de 'Week van de Lentekriebels.' De GGD stimuleert tijdens deze week de scholen om lessen te geven over relaties en seksualiteit. Voor het eerst dit jaar wordt een proef in het speciaal onderwijs gehouden met aangepast lesmateriaal. Het Springtij in Middelburg en De Meie in Zierikzee doen hieraan mee. De week duurt van 21 tot en met 25 maart. GOES Stichting Dancetour komt dit jaar naar Goes met het gratis toeganke lijke evenement Dancetour. De tour trekt van eind april tot begin september langs twaalf steden in Nederland. Dj's Afrojack, Marco V, Sunnery James Ryan Marciano en Quintino zullen optreden. De stichting wil jongeren met het eve nement samenbrengen. Daarom worden verschillende projecten ge houden in samenwerking met jon gerenorganisaties, roe- en hbo-op- leidingen. De Dancetour is op 31 juli op de Grote Markt in Goes. MIDDELBURG Basisschoolleerlingen gaan op 25 maart pannenkoeken bakken voor ouderen. In totaal doen twintig Zeeuwse scholen mee aan de natio nale Pannenkoekdag. Deze dag is vijfjaar geleden in het leven geroe pen om leerlingen op een leuke ma nier in contact te brengen met ouderen. Zij leren iets te betekenen voor anderen. Landelijk doen 270 scholen mee aan de dag. Dat is een record. www.pannenkoekdag.nl Uit het exploot d.d. 15-03-2011 van gerechtsdeurwaarder A.A.A.M.G. van Damme te Terneuzen, blijkt dat ten verzoe ke van Elif Aygün, wonend te Middelburg, aan Ayhan Aygün, thans zonder bekende woon- of verblijfplaats in Nederland en daar buiten, is betekend de beschikking d.d. 09- 03-2011 gegeven door de Rechtbank Middelburg, sector civiel recht, in de zaak van requirante als verzoekster en gerequi- reerde als gerequestreerde. Van dit exploot kan belanghebbende afschrift verkrijgen op onderstaand adres: VAN CAMME C.S. GERECHTSDEURWAARDERS Axelsestraat 12 4537 AJ Terneuzen T: 0115 613651 E: deurwaarders@vandamme-holland.nl ven d' onderd kinders ok. Mae een alf uurtje zienge zou toch mot te gae, ao 'k bedocht. Het eêste opvaolende was dat de guus d'r eigen gedisciplineerd ge- droege. A de meesters en juffrou wen d'r duum om'ööge stake, dan wier het stille. Dat ao 'k vuvenveêrtig jaer vrom motte we- te. Het twidde was dat 'r toch nog guus were die a wiste wat a Zeeuws was, een paer woordjes wiste en het zeker konne verstae. Dat ao 'k in een metropool as Goes nie mi verwacht eigenlijk. Ik begon mie te zeggen dat ieder land z'n eigen taal eit. Dat wiste ze wé. Ze konne zonder moeite in 't Frans telle toet tiene, in 't En gels, zelfs Japans kwam nog an de orde. Toen in 't Zeêuws: eên, tweê, drieë, vierevijve. Vuuve. Toen lichaemsdeêlen: oad, schoe- ren, buuk en rik, buuk en rik. Oaren, ögen, je neuze en je mond, oad, schoeren buuk en rik, én jé könt. Het is nie moeilijk om het versje 'hoofd, schouders, knie en teen, knie en teen...' erin te her kennen. Ze zonge het zöö mee. Toen wee een nie aol te moeilijk lied: Stutemaele. Gin mens wist a dat een braadzak was. Het is een één-woord-lied. Je ziengt het eêst gewoon, ard, arder, zachte, neurieënd en zwiegend. Ok dat was gauw eleêrd en ezonge. Voe de kleintjes was dat wè genoeg. Voe de groatere volgd'n een vèsje mie dit refrein: Daè löpe buten puten, (kwaek,kwaek,kwaek)/Kiek een kacheltje op d'n diek, (hinnik,hin- nik)/Een maerel op de veeste fluit, (fluit,fluit)/Saemen maeke ze muziek. Hoi. Tenslotte de bovenbouw, vroeger de vuufde en zesde klasse. Hetzelf de programma, mie wat meêr vaert. En even laète oare da Zeêuws nie onder doet voe een an dere taal, veraol nie a je 't vlug ach ter mekoare ziengt, zeit of schrieft. 'Lïmmèdoe wan da kankalanka/kettutdeur, gi mè wig, ja dat kank a/'tkanmènet, mèret- git, lïmèketta/belbel, dat is toch vrêêd. Toen a Meinte thuus kwam, zeit 'n a ze Zeêuws motte zienge ao. „Wat most je dan zienge?", vroeg z'n moeder. Meinte: "Oed, scha- eren, buuk en rik. En je kont!" „Fraai", zei z'n moeder, „dan je wee vee eleêrd vandaege." Reacties: Werrilaan 21, 453 CA 's-Heerenhoek of e-mail: info@zeeuwsezanger.nl. Na te le zen op www.zeeuwsezanger.nl Geef voor vluchtelingen en ontheemden in Afrika en Azië. Uw bijdrage maakt het verschil! WWW.ZOA.NL GIRO 550 APELDOORN VLUCHTELINGENZORG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 57