zeeland 123 hoe lang en hoe vast iemand slaapt til Draadjes verklaren gedrag 'slapelozen' Goede bereikbaarheid is het sleutelwoord I Duo speelt klassiek werk in zorginstellingen Trouwringenshow zaterdag 19 maart 2011 door René Hoonhorst VIDEO Het spookhuis in Sas van Gent ging gisteren na veel commotie tegen de vlakte. Beelden op www.pzc.nl MEEST GELEZEN 1. Was kerk maar helemaal verbrand. 2. Vlemmix te laat met spookhuis. 3. Sloop spookhuis kan doorgaan. TIPS NAAR zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Een snurker hoeft zelf geen slaapprobleem te hebben als hij of zij tij dens het snurken adem blijft halen. Maar de partner ligt wel vaak wakker van het gezaag van snurkertje-lief De Zeeuws-Vlaamse bakker kent het probleem. Zijn vrouw heeft hem erop gewezen en een video-op- name heeft hem overtuigd dat hij echt lawaaiig uit de hoek kan ko men. „Als het te erg wordt, slaap ik nu in de logeerkamer. Dat helpt, maar ideaal voor de echtelijke rela tie vinden we het niet." De bakker heeft al een afspraak bij de keel-, neus- en oorarts, maar grijpt de open dag van het slaapcen- trum in het Antoniusziekenhuis in Oostburg aan om zich op de hoogte te stellen van de mogelijkheden om wat aan de problemen te doen. Verpleegkundigen Angelique Loh- man en )osé van Driel leggen - me de ter ere van de nationale week van de slaap - uit hoe de proble men van slapelozen, slechte slapers, chronisch vermoeiden en snurkers worden geïnventariseerd. José heeft schoonvader Cees bereid gevonden om als proefpersoon en paspop te fungeren. Cees van Driel laat in een eerste sessie aan zo'n tien mensen zien hoe elektroden op het hoofd en de benen van een patiënt - die overigens als gewone logé wordt behandeld in het slaap- centrum - worden bevestigd en naar een kastje op de borst worden geleid. Draadjes vastplakken met speciale lijm, krassen op de hoofd huid, stevig vastdrukken. De elektroden signaleren tal van hersenactiviteiten, die de beschou wer op een computer in een andere kamer vertellen of de drager van de draadjes snurkt, zich omdraait, met zijn ogen rolt, woelt, met zijn be nen schopt en ademhaalt. Uit die signalen destilleren specialisten of de patiënt wel goed in slaap komt, voldoende slaapt en genoeg zuur stof krijgt tijdens zijn slaap. Rechtzetten van het neustussen- schot of het naar voren brengen van de onderkaak kan snurkers soms helpen. Een speciaal zuurstof masker zorgt er voor dat mensen die aan apneu lijden steeds zuurstof krijgen tijdens hun slaap. Behande ling van niet ademhalingsgebonden slaapstoornissen (niet in slaap kun nen komen of telkens wakker wor den) is vaak moeilijker. Tegen narco- lepsie - plotseling, vaak middenin Open Dag van de Zorg in de regio In heel Nederland kunnen belang stellenden op de derde zaterdag van maart kennismaken met zorg en welzijnsorganisaties tijdens de landelijke Open Dag van de Zorg. In Zeeuws-Vlaanderen kunnen mensen vandaag binnenstappen bij de woonzorgcentra De Blaau- we Hoeve in Hulst (van 10 tot 16 uur), de Blide in Terneuzen en de Een mevrouw kijkt Cees van Driel met hoog opge trokken wenkbrauwen aan. „Ik dacht dat het draadloos was", zegt ze en blijft verbaasd naar het hoofd van Van Driel kijken. Van diens hoofd en benen loopt dik een do zijn elektroden (stroomgeleidende draadjes) naar een kastje op zijn borst. De elektroden meten de her- senactiviteit van Van Driel, schoon vader van verpleegkundige José van Driel, die tijdens de open dag in het slaapcentrum als proefper soon fungeert. De draadjes zijn op diverse plaatsen op het lichaam vastgemaakt om een aantal gege vens te kunnen meten. De meetre sultaten kunnen op afstand (draad loos dus) worden gemeten, zodat een logé in het slaapcentrum niet hoeft te worden gestoord. Verpleeg kundigen kunnen op afstand zien door Eugène Verstraeten axel - Hoe de voorzieningen er in Zeeuws-Vlaanderen over tien jaar ook uit zien, ze moeten goed be reikbaar zijn voor alle inwoners. Dat was de rode draad bij de twee de gespreksronde over het toekom stige voorzieningenniveau in de re gio in De Halle in Axel. Zo valt aan een clustering van scholen niet ontkomen, denken de gespreksdeelnemers. Niet ten koste van alles alle basisscholen be houden, maar kwaliteit moet de leidraad zijn. En meteen wel zor gen voor goed schoolvervoer. De drie scholen voor voortgezet on derwijs moeten blijven en ook het ROC, met een breed aanbod aan opleidingen. In de zorg moet de basiszorg dicht bij de mensen zijn. Liefst lijfelijk en anders gemakkelijk bereikbaar vanuit elke kern; Aan het zieken huis in Terneuzen en het aanbod in Oostburg en Hulst mag niet ge tornd worden. Een basispakket sportvoorzienin- gen moet er zijn in elke kern. Wie meer wil, moet terecht kunnen in multifunctionele sportcomplexen in de regio. In het kader van de tweede gespreksronde zijn er nog bijeenkomsten in Kloosterzande (22 maart) en Sluis (23 maart). Redoute in Sas van Gent (beiden te bezoeken van 13 tot 15 uur). Behalve in de drie verzorgingshui zen kunnen mensen tussen 11 en 16 uur een kijkje nemen in dertien ateliers, werkplaatsen en dagbe stedingscentra van Tragel Zorg. De locaties van Tragel kunnen wor den opgezocht via de site: www.opendagvandezorg.nl een activiteit, in slaap vallen - is zelfs nog geen remedie gevonden. Maar mensen kunnen al veel baat hebben bij de wetenschap wat er met hen aan de hand is. Theo van Heerwaarden uit Zaamslag vraagt zijn huisarts daarom binnenkort een doorverwijsbriefje voor het slaapcentrum. Hij heeft al decennia last van slaapproblemen. Het ver lies van twee echtgenotes door ern stige ziektes en andere persoonlijke ellende lijken de oorzaak ervan. De tot nu toe voorgeschreven medicij nen helpen echter weinig. „Mis schien heb ik wel een heel andere slaapstoornis. Het zou fijn zijn om dat eens uit te testen." José en Angelique verwelkomen hem graag. De capaciteit van het slaapcentrum is onlangs uitgebreid. Langer dan twee weken wachttijd is er niet vaak. José: „Na een nacht je slaapcentrum is niet altijd duide lijk welke stoornis iemand precies heeft. Maar het uitsluiten van kwa len is vaak ook heel belangrijk voor een patiënt." Op de site www.zorgsaam.org staat informatie over het slaapcentrum. Net als de antwoorden van een slaapquiz. hoe de schone slaper adem haalt, wanneer hij zijn spieren spant en wanneer hij snurkt. Ook oogbewegingen, beentrekkin gen en andere reacties laten ver pleegkundigen en specialisten zien of iemand een goede nachtrust heeft of de hele nacht niet de fase van rustgevende vaste slaap be reikt. De test is bedoeld voor men sen die door allerlei oorzaken wor stelen met slaapproblemen. Het slaapcentrum in het Antonius ziekenhuis in Oostburg is acht jaar geleden opgezet voor apneupatiën- ten en mensen, die overmatig snur ken. Apneulijders stoppen tijdens hun slaap vaak met ademhalen. Als de adempauzes lang aanhouden en veelvuldig terugkomen, kan zuur stofgebrek tot hersenschade lijden. Snurkers lopen dat risico niet, maar zij bezorgen hun partners vaak een slaapprobleem. Elektroden op diverse plekken op het hoofd meten hersenactiviteiten van slapende of woelende 'logés' in het slaapcentrum. foto's Peter Nicolai terneuzen - Het duo Caspar Vos (piano) 8c Irene Kok (cello) brengt volgende week een klassiek pro gramma in verschillende locaties van zorgkoepel Stichting Voor Re gionale Zorgverlening (SVRZ). Op dinsdag 22 maart is het ensem ble vanaf 14.00 uur in De Molen hof in Zaamslag. Woensdag 23 maart beginnen ze hun concert om 14.30 uur in Ter Schorre in Ter neuzen en om 19.00 uur in De Vurssche in Axel. De concerten vinden plaats in nau we samenwerking met stichting Muziek In Huis. Die probeert de sfeer van de concertzaal naar men sen, die niet meer zo mobiel zijn, toe te brengen. terneuzen - Terneuzenaar Wim van Drongelen is vrijdag aan de Hogeschool Zeeland als eerste geslaagd voor de duale hbo-opleiding energie- en proces technologie, een combinatie van leren en werken. De studie biedt bedrijven als Dow de mogelijkheid werknemers op te leiden tot ingenieurs. In de che mie bestaat veel vraag naar hbo'ers. 24 t/m 27 maart 2011 jflf Zeg J'A'thet trouwringen van Juwelier Wijffels WijffcIS Noordstraat 101 -105. Terneuzen Tel.: 0115 - 648070 www.juwelierwijffels.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 47