Schaarste op keepersmarkt treft C Favoriet Oscar Freire slaapt nc O 32 Patroon nApf pyv i» Magath terug bij Wolfsburg Je kunt je verkijken op Oscar Freire. Dat was al zo bij het WK van 1999, waar hij alle favorieten aftroefde. Maar nu heeft hij nog steeds het imago van een super getalenteerde suffige slaper. Toch is hij gewoon weer topfavoriet in Milaan-Sanremo. MilanoSanremo zaterdag 19 maart 2011 door René van Stee MILAAN-SANREMO Met twee kwartfinalis ten in de Europa Lea gue, FC Twente en PSV, spreekt Neder land dit seizoen een aardig woord je mee in het Europese dubvoet- bal. Portugal doet er zelfs een schep bovenop met deelname van FC Porto, Benfica en Braga bij de laatste acht. Er valt hierin een pa troontje) te ontdekken. Want Ne derland en Portugal zijn al langere tijd 'the best of the rest'. Sinds het ontstaan van de Cham pions League in 1992, als opvolger van de Europa Cup I als belangrijk ste clubtoernooi, waren er clubs uit slechts drie landen die de hege monie van teams uit de absolute grootmachten Italië, Spanje (beide vijf keer een winnaar), Engeland (drie keer) en Duitsland (twee)* wisten te doorbreken. In 1993 luk te dit Marseille, in 1995 Ajax en in 2004 FC Porto. De kans dat dit op korte termijn nogmaals zal gebeuren, lijkt niet groot. Nog meer dan enkele jaren geleden regeert het grote geld en wordt elk toeval met name vanwe ge de invoering van de poulefase tot een minimum beperkt. Dat heeft ervoor gezorgd dat onderlin ge confrontaties in de slotfase van de Champions League tussen clubs als Chelsea, Manchester Uni ted, Real Madrid, Barcelona, Bayem München, Internazionale of AC Milan eerder regel dan uit zondering zijn geworden. Dat dit jaar Shaktar Donetsk tot de kwart finale van de Champions League is doorgedrongen, is bijna logisch. In de Oekraïense industriestad groeien de bomen tot in de hemel. Een gekochte plek dus. Veel voet balliefhebbers gruwen ervan. Hun troost is de Europa League, waarin nog wel af en toe een ver rassing valt te noteren. Dat Neder landse en Portugese clubs daarin dit jaar domineren, lijkt eveneens logisch. Ze zijn definitief afgehaakt in de strijd om de echte grote prij zen. Maar het is vervolgens bemoe digend om te kunnen vaststellen dat hun grote kwaliteiten als voet balland elders komen bovendrij ven. En hoewel de Europa League een minder belangrijk platform is dan de Champions League is het allerminst een doekje voor het bloeden. Zo waren de fans van ti telhouder Atletico Madrid in de ze vende hemel toen ze eindelijk weer eens een hele lange neus kon den trekken naar de gehate aartsri vaal en stadgenoot Real. Het zou mooi zijn dat deze jaar gang een Nederlandse of Portuge se club de beker mee naar huis zou nemen. Als eerbetoon aan hun voetbalcultuur en ook wel een beetje om aan de rest van Eu ropa te bewijzen dat de goede voetballers niet alleen in Spanje, Italië, Engeland of Duitsland rond lopen. WOLFSBURG - Felix Magath keert te rug als trainer bij Wolfsburg. De 57-jarige Magath, tot woensdag nog trainer van Schalke 04, leidde Wolfsburg in 2009 naar de landsti tel. Wolfsburg nam begin februari af scheid van trainer Steve McClaren. door Roel Wjche ZEIST - Lang werd de magere aan was van goede Nederlandse keepers gecamoufleerd door de for midabele carrière van Edwin van der Sar en de spectaculaire groei van Maarten Stekelenburg. Maar nu de eerste definitief is afge zwaaid bij Oranje en de tweede langdurig geblesseerd is, wordt de schaarste in het doel pijnlijk bloot- gelegd. Bondscoach Bert van Marwijk viel voor de naderende EK-kwalificatie- dubbel tegen Hongarije (25 en 29 maart) terug op de veertigjarige re servedoelman van FC Twente, San- der Boschker, en een debutant, Jel- le ten Rouwelaar van NAC. Zij vor men de back-up voor Michel Vorm (FC Utrecht), die voorlopig naar de basis van Oranje is gepromoveerd. Illustratief voor de kleine Neder landse keepersvijvet is dat routinier Boschker aangewezen is als tweede keeper, hoewel hij dit seizoen zel den speelt. „De twee interlands te gen Hongarije zijn van groot be lang", zei Van Marwijk gisteren in Zeist, waar hij zijn selectie bekend maakte. „Daarom heb ik gekozen voor ervaring. Sander is nog altijd ambitieus en heeft net voor een jaar bijgetekend. Ik weet wat ik aan hem heb." De Oranje-baas ging verder niet in op de carrousel in het doel, maar ook hij zal vermoedelijk met een licht verontruste blik kijken naar het enorme gat dat achter Van der Sar en Stekelenburg is opgedoemd. Tekenend is dat bij het gros van de clubs in de (sub)top van de eredivi sie een buitenlander tussen de pa len staat. Oranje-kandidaten die hun heil over de grens hebben ge zocht, zoals Piet Velthuizen (Hercu les Alicante) en Tim Krul (New- casle United), krijgen weinig tot geen speeltijd. Met het oog op de toekomst had Van Marwijk ook voor de laatste kunnen kiezen. Maar hij gunt nu Ten Rouwelaar een kans om te proeven aan het grote werk, als beloning voor zijn goede vorm dit seizoen. De sluit post van NAC neemt zo alsnog re vanche op zijn criticasters. De der tigjarige doelman gold vroeger als de kroonprins van het keepersgil- de, maar kon die belofte bij top club PSV nooit waarmaken. Met goede prestaties in Breda heeft hij het nodige krediet terug gewon nen, tot en met de bondscoach. Tegenover de rentree van Arjen Robben en Nigel de Jong staat het ontbreken van Ruud van Nistel- rooij in de selectie van Oranje. De 34-jarige spits lijkt in zijn nadagen beland en ziet nu ook bij HSV va ker dan hem lief is de reservebank. Al weigert Van Marwijk hem af te schrijven. „Ruud is nog steeds in beeld voor het EK volgend jaar. Maar dat houdt niet in dat ik hem voor elke interland uitnodig. Ik heb nu andere keuzes gemaakt." Het is overigens niet uitgesloten Ceriale Cipressa door Ad Pertijs DOZZA/MILAAN - Hotel Monte del Re in Dozza is een oase van rust en schoonheid aan de noordrand van Toscane. Na Tirreno-Adriatico wacht Rabobank er traditiege trouw de start van Milaan-Sanre mo af Middelpunt van de ploeg is Oscar Freire, een inmiddels 35-jari- ge Spanjaard, die de primavera voor Rabobank al drie keer heeft gewonnen. Vorig jaar nog-was hij de snelste in Sanremo en ook voor vandaag is hij de topfavoriet. In Dozza zijn de plannen al doorge nomen als Freire ontspannen aan schuift voor zijn kijk op Mi laan-Sanremo en het wielerleven. Na het WK in 1999 zei hij al dat hij de opvolger wilde worden van Ma nuel Poblet, op dat moment de laatste Spanjaard die in 1957 Mi laan-Sanremo had gewonnen. „Is dat zo", klinkt het met zijn beken de ontwapende lach. „Ik weet al leen dat ik in het begin niets afwist Milaan-Sanremo 2011 van de geschiedenis van het wiel rennen. Ik kom niet uit een wieier- familie. De enige namen die ik ken de, waren die van Indurain en Del- gado. Toen iemand begon over Ba- hamontes, wist ik echt niet wie dat was." Als het om Milaan-Sanremo gaat, valt al snel de naam van Erik Za- bel, de man die de primavera vier keer won. „We hebben als renner een beetje dezelfde karakteristiek." Zabel zei dat hij al vanaf november aan niks anders dacht dan de pri mavera? Freire schiet in de lach. „In november moet je alleen maar aan vakantie denken. Eind decem ber stap ik doorgaans weer op de fiets en vanaf februari komt deze wedstrijd in beeld." Zabel kon als een romanticus ly risch vertellen over de schoonheid van Milaan-Sanremo en de Middel landse Zee waar die langs trekt. Weer die verwonderde blik. „De enige keer dat ik de Méditerranée daar heb gezien, was toen ik de veerboot nam in Genua. In Spanje ANP bron. gazetta.it heb ik een appartement aan de zee. Waarom zou ik er zaterdag dan naar kijken", lacht hij. Maar wat is voor hem dan wel de schoonheid van de wedstrijd? „De enige schoonheid is als je er over de streep komt en je hebt gewon nen. De rest is stress. Het is geen mooie dag. Je moet echt geconcen treerd blijven. Het onderlinge krachtsverschil is zo klein, dat klei ne dingen het verschil maken." Bijna driehonderd kilometer wach ten op die ene sprint. Dat moet ook saai zijn. „Welnee. Ritten in de Tour kunnen saai zijn, maar Mil aan-Sanremo nooit. Er gaat een eerste groepje weg, daar wordt op gejaagd, het tempo ligt hoog, je moet geconcentreerd blijven en energie sparen. Ik praat onderweg ook met niemand. Het is niet meer de dag om te spreken." Je kunt Oscar Freire een speciaal ie mand noemen. Hij werd in 1999 wereldkampioen als onbekende achtste reserve van de Spaanse ploeg. Door blessures was het WK zijn dertiende koersdag dat jaar. Zijn ploeg Vitalicio hield op te staan en Freire had nog geen con tract voor 2000. „Van die dertien dagen waren er tien in februari, de rest in september en oktober. Daar door is het beeld ontstaan dat ik er weinig voor hoef te doen om goed te zijn. Vergeet het. Ik had dat jaar voor mijn comeback wel degelijk heel hard getraind." Het WK veranderde alles. Mapei contracteerde hem en Freire was vertrokken. Hij bleef grote koersen winnen, maar Freire bleef de we reld ook verbazen met zijn ver strooidheid? Hij blijkt er zelf het hardst om te kunnen lachen. „Mijn vrouw wordt er af en toe gek van en een vriend van me zegt dat ik later vast alzheimer krijg." De voorbeelden zijn legio. Van de schoenen die hij vergat mee te ne men naar een Touretappe, tot die keer dat hij voor een training met de auto drie uur reed naar een dro ge omgeving en er toen achter kwam dat hij zijn fiets was verge ten. Lachend: „Het is allemaal Oscar Freire is uitzinnig van vreugde al Spanjaard opnieuw als favoriet van starl waar." Vergat hij ooit te winnen? „Dat nooit. Ik slaap nooit in de koers. Dat lijkt soms zo, maar het is mijn manier van concentreren. Ondertussen zie ik alles gebeuren." Hij begrijpt dat het wel bijdraagt aan het beeld wat over hem is ont staan. Zoals ook zijn trainingen in de winter. Dan speelt hij squash of gaat hij zwemmen. „In die maan den kun je gerust ook wat anders doen. Fitness of hardlopen bijvoor beeld. De jongeren vinden dat raar, maar ik ben niet de enige die het zo aanpakt." De jongeren zijn volgens hem te af hankelijk geworden van de radio's in de koers. „Ik vind het goed dat ze worden afgeschaft. Jonge ren ners leren niet meer hoe ze moe ten koersen. Alles wordt ze voorge zegd en ze leren niets. Ik heb het al lemaal zelf moeten uitzoeken. Ik Zaterdag 19 maart 2011 298 km Milaan Pavia ITALIË Campo Ligure - 25km Turchino^3%Cenua Le Manie - Profiel ITALIË Turchino (532m) Campo Ligure-; 342m Winnaars deze eeuw 2010: Freire (Spa) 2009: Cavendish (GBr) 2008: Cancellara (Zwi) 2007: Freire (Spa) 2006: Pozzato (Ita) 2005: Petacchi (Ita) 2004: Freire (Spa) 2003: Bettïni (Ita) 2002: Cipollini (Ita) 2001: Zabel (Dui) 2000: Zabel (Dui) Nederlandse zeges 1985: Hennie Kuiper 1977: Jan Raas 1965: Arie den Hartog Recordwinnaar: ?Eddy Merckx (Bel), 7x Ceriale 129km Cipressa - 1 239m 220km 298km

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 32