Begraven in een bamboeblad bamboe 43 Al jaren doe je er alles aan om het milieu te sparen. Je koopt zo veel mogelijk biologi sche producten, die liefst ook nog een fair tradekeurmerk heb ben. Minutieus scheid je het plas tic van het gewone huisafval. Dan ga je op een dag dood. En waarin vind je dan je laatste rustplaats? In een niet ecologisch verant woorde kist. De Zierikzeese uit- vaartonderneemster Lieke Bos veld biedt een uitkomst: een fair trade doodskist, gemaakt van ba nanenblad, wilde ananas of bam boe. door Dennis Rijsbergen Al ver voor je eigen dood een kist uit zoeken is iets wat maar weinig men sen doen. Het is ook geen pretje om door een catalogus vol doodskisten te bladeren. Als Lieke Bosveld echter het mapje met informatie over de ecokist pakt en er samen met de ver slaggever doorheen bladert, is de dood helemaal niet zo zwaar. De kis ten zijn vrolijk gevlochten. Sommige doen zelfs denken aan ietwat groot uitgevallen picknickmanden. "Klopt", knikt Bosveld. "Dat gevoel komt ook bij mij op. Een ecokist ver wijst naar de natuur. Zo'n kist heeft de warmte van de natuur, je krijgt er warme associaties bij, zoals inderdaad een picknickmand. Sommige kisten zijn gevlochten met het blad van de wilde ananas. Die doen me denken aan die reiskoffers van vroeger. Dat maakt het allemaal wat minder zwaar. Een gewone uitvaartkist heeft alle as sociatie met de dood. Het is niet zo dat als je een houten kist ziet, dat je dan aan een boom moet denken." Bosveld begon dertien jaar geleden haar uitvaartonderneming. Ze heeft al tijd al alternatieven willen bieden op de doorsnee doodskist. Zo heeft ze al een tijdje kisten van steigerhout in het assortiment, maar ook designkis- ten en zelfs doe-het-zelfkisten die de klant of nabestaanden zelf in elkaar Lieke Bosveld laat zien wat er allemaal mogelijk is: een kist van bamboe, bananenblad of wilde ananas. moeten zetten. Altijd al is Bosveld op zoek naar trends en ontwikkelingen die kunnen helpen een begrafenis of crematie helemaal naar wens te ma ken. In dat streven ontbrak het tot nu toe aan een belangrijk iets, vond ze: de 'groene' kist. "Dan had je iemand die z'n hele leven lang zorgvuldig met het milieu omging en dan kocht zijn familie een houten kist die dus niet milieuvriendelijk was." Greencofilms In een zoektocht naar een alternatief stuitte de Zierikzeese op de site van GreencofBns. Dat bedrijf is in Neder land alleenvertegenwoordiger van de Engelse Fair Trade producent Ecof- fins. Ecoffins is op haar beurt het eni ge door de World Fair Trade Organi- Natuurvriendelijke doodskist. Foto Denvon Media zation (WFTÖ) gecertificeerde be drijf ter wereld dat fair trade uitvaart- producten op de markt brengt. Intus sen is Bosveld partner geworden van Greencoffins en brengt ze sinds janua ri de ecokisten onder de aandacht van de Zeeuwen. Volgens haar hebben de ecokisten enkele voordelen. "Al lereerst zijn ze gewoon erg mooi. Ze zien er vriendelijk uit, zeker in combi natie met bloemen. Bovendien is een belangrijke eigenschap van de ecokis ten dat die sneller verteren dan hou ten kisten." Ecologisch verantwoord De bijzondere uitvaartkisten zijn ge maakt van ecologisch verantwoord ge teelde gewassen zoals bamboe, wilde ananas en bananenblad, legt Bosveld uit. "Bamboe groeit heel snel. In één seizoen is de bamboe volgroeid en als je die kapt, dan staat er binnen twee maanden weer een nieuwe." De bam- boekisten besparen dus heel wat bo men. De meeste ecokisten worden vervaardigd van gewassen die na de oogst zonder noodzaak tot herplanten weer aangroeien. Een goed voor beeld hiervan is ook de pandanus, of wilde ananas, dat als onkruid wordt bestempeld en veel voorkomt in tropi sche delen van de wereld. Een ander deel van de materialen komt van spe ciaal aangelegde eco-plantages. Bij de productie van de uitvaartkisten wor den geen metalen of andere schadelij ke stoffen gebruikt, waardoor de kis- Foto: Denvon Media ten volledig biologisch afbreekbaar zijn. "Zowel bij crematie als begraven komen er dus geen schadelijke afval stoffen vrij." De kisten worden onder meer in Indonesië en China gemaakt. De WFTO houdt er toezicht op dat de plaatselijke boeren een eerlijke prijs krijgen voor de materialen waar van de kisten worden gemaakt. En dat geldt ook voor de arbeiders die de kisten maken. Daarnaast controleert de WFTO op kinderarbeid en ge dwongen arbeid, stelt Bosveld. "Dus het mooie is datje met de aan schaf van een ecokist ook bijdraagt aan een duurzame ontwikkeling van de armste regio's in de wereld." De meeste gewone kisten die Bosveld verkoopt kosten tussen de duizend en tweeduizend euro. Een ecokist kost tussen de zeshonderd en duizend eu ro. "En ze zijn gewoon stevig hoor. De onderkant is verstevigd met duur zaam hout. En ook de binnenkant is ecologisch verantwoord met een be kleding van ongebleekt katoen." Veel vraag Bosveld verwacht dat er redelijk veel vraag is naar de ecokisten. "De reac ties die ik tot nu toe krijg, zijn heel positief. De ecokist is toch een mooie toevoeging op wat er al bestaat. Ik vind de eigenheid van mensen altijd heel belangrijk", stelt Bosveld. In die gedachte pas de ecokist goed. "Boven dien weten mensen steeds beter wat ze willen en hebben ze steeds vaker bijzondere wensen. Dat komt volgens mij door de televisie en de media, die de dood toch bespreekbaarder heb ben gemaakt. Zeker als je het verge lijkt met twintig jaar geleden. Ik krijg steeds vaker mensen op voorgesprek, die nu al hun wensen voor na hun overlijden willen bespreken. Dan m komt het toch wel eens voor dat ie mand komt en zegt: 'Ik denk dat ik wel aparte wensen heb. Is dat moge lijk? Met de ecokist is er in elk geval heel wat meer mogelijk."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 161