Groene chemie heeft de toekomst biobased economy i\mi« j Zeeuwse SMAAK op locatie 41 Bestuurders, bedrijfsleven en onderwijs slaan handen ineen voor de biobased economy. Het congres 'Nieuwe verbin dingen in de Biobased Eco nomy in Zuidwest-Nederland', dat onlangs werd gehouden in Ge bouw T te Bergen op Zoom, nam een voorschot op de toekom stige economie op basis van groe ne grondstoffen. Het thema was 'Agro meets chemistry'. door Henk van de Voorde BERGEN OP ZOOM - Het benut ten in Nederland van reststromen uit de voedingsmiddelenindustrie, akker bouw, glastuinbouw en veehouderij biedt veel mogelijkheden voor de groene economie. De regio Zuidwest Nederland loopt voorop in het kader van de omschake ling naar een biobased economie waarin geleidelijk fossiele grondstof fen worden vervangen door groene brandstoffen. Rode draad in de groe ne economie is het gebruik van bio massa voor non-food toepassingen. Biomassa kan bestaan uit plantaardige en dierlijke restproducten. Non-food toepassingen zijn bijvoorbeeld chemi caliën, elektriciteit, transportbrandstof fen, plastics, oplosmiddelen, medicij nen. Om optimaal gebruik te maken van de kansen van groene chemie, gaan provincies, bedrijfsleven, onder wijs en ontwikkelingsmaatschappijen in Zuidwest Nederland samenwerken op het vlak van de biobased eco nomy. De agro- en foodsector speelt hierbij een belangrijke rol. Intentieverklaring In een intentieverklaring geven de provincies Zeeland en Noord-Bra bant, Avans Hogeschool, Hogeschool Zeeland, Biobased Innovations, Bio- base Europe en Biopark Temeuzen aan dat ze de lopende projecten in de biobased economy op elkaar gaan af stemmen. Ze komen bovendien met nieuwe initiatieven om agrarische rest stromen om te zetten in waardevolle producten. Dit is een goede ontwik keling voor de werkgelegenheid in de ze sectoren en voor de totstandko ming van een forse 'groene' export. De verklaring beschrijft de kracht van de regio Zuidwest-Nederland. De strategie die wordt gevolgd bestaat uit vijf lijnen: R&D, kennisvalorisatie en Business Development, onderwijs en kennisontwikkeling, ontwikkeling van toplocaties via campussen en ha venlocaties, financiering en regiobran ding en acquisitie. Het driehonderdtal belangstellenden in Bergen op Zoom was afkomstig uit bedrijfsleven, overheid en onder wijsinstellingen. Doel van het congres was om meer inzicht te geven in de kansen van de biobased economy voor deze sectoren. Hoe kunnen on dernemers, overheid en onderwijs plus onderzoeksinstellingen een struc turele bijdrage leveren aan het realise ren van duurzame waardeketens. Hoe kunnen nieuwe economische activi teiten worden ontplooid? Onderne mingen (zoals Dow Benelux, Cargill, Cosun, Algaelink, Rubia, Sabic) en belangenbehartigers zoals de ZLTO en de Universiteit Gent illustreren dat de biobased economy leeft. Groene export Met het verder ontwikkelen van een Biobased Economy wil Zuidwest Ne derland op een innovatieve wijze werkgelegenheid in deze sectoren be houden en creëren en een omvangrij ke 'groene' export gaan realiseren. Hierbij wordt nadrukkelijk het vizier gewend naar de nationale en Europe se overheden. Namens de Rijksover heid sprak Roel Bol, directeur van de interdepartementale programmadirec tie Biobased Economy, over de natio nale ambities en plannen. Judith Mer- kies, Europarlementariër voor de PvdA, plaatste de biobased-ontwikkelingen in breder perspectief. Mark Vergaüwen, com mercieel directeur van NatureWorks gaf aan de ontwikkelingen een mondi ale kleuring. De provincie Zeeland wil samen met West-Brabant en Oost-Vlaanderen een voortrekkersrol vervullen op het gebied van Biobased Economy. Essen tieel is daarbij dat landbouw en che mie bij elkaar gebracht worden, secto ren die in de huidige economie niet zijn verbonden. De (inmiddels demis sionaire) gedeputeerden Lily Jacobs (Noord-Brabant) en Marten Wiersma (Zeeland) leggen uit, dat zij met de sa menwerking tevens invulling willen geven aan de ambities van het Rijk en Europa. In de zogenaamde 'Be- drijfslevenbrief van het kabinet wordt het cluster biobase in Zuidwest Nederland als onderdeel van topge- bied benoemd. Het businessplan, dat in de maak is, zal aangeboden worden aan het Rijk. Zeeland heeft al geïnvesteerd in pro jecten zoals WarmC02 in Temeuzen en Biobase Europe. Noord-Brabant bouwt verder op eerdere investerin gen via landelijke en Europese innova tieprogramma's. Ëen deel van de Es- sentgelden wordt ter beschikking ge steld voor het verder ontwikkelen van de biobased economy in West-Brabant, onder andere ten be- y hoeve van de Green Chemistry Cam pus en het Centre of Expertise van Avans. De ambities is dat Zuidwest-Neder land gaat behoren tot de Europese top op het vlak van de ontwikkeling van groene bouwstenen voor hoog waardige materialen en chemicaliën door bioraffinage. Daarnaast komen er slimme verbindingen tussen de agrarische, de voedingsmiddelenindus- tie, de chemie en de procesindustrie bij de verwerking van reststoffen en r de verduurzaming van bedrijfsproces sen. Door het ontwikkelen en toepas sen van nieuwe productietechnieken vindt een vergroening van de proces industrie plaats door de inzet van groe ne grondstoffen, bio-energie en opti male benutting van reststoffen. Ook verhoging van procesefficiency is van belang. Bovendien worden er nieuwe groene grondstoffen ontwikkeld en geproduceerd door de landbouw. Er was heel veel belangstelling voor het congres Nieuwe verbindingen.' 1 kt* BGHH H complete catering www.platdezelande.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 159