Egyptenaren speel historie Golf is ongetwijfeld de snelst groeiende sport. Wereldwijd. In ons land vliegen de golfba nen als paddenstoelen uit de grond. Golf is in. Wat weinig mensen weten is dat golf een oude sport is. De oude Egyptenaren speelden al iets dat op golf leek. In de Middeleeuwen wer den hier al wedstrijden gehouden. En, ook leuk, wij Nederlanders beweren dat we de uitvin ders zijn van de hedendaagse golfsport. Of dat waar is, dat valt niet te bewijzen. door Ron Gregoor BREDA - De oude Perzen, Grieken, Egyptenaren en Romeinen van voor de jaartelling zijn eigenlijk, volgens de overlevering, de uitvinders van de oude golfsport. Of althans sporten die daarop leken. Er worden verschillen de soorten sporten als voorloper van het huidige golfspel beschouwd. In oude geschriften van Egyptenaren, Perzen, Grieken en Romeinen zijn verwijzingen te vinden naar verschil lende spelvormen die op golf leken. Sporten als hockey, polo en croquet zouden uit golf ontstaan kunnen zijn. Het staat in ieder geval vast dat golf Golf voor dummies Er zijn verschillende slagen bij golf. Er is elke keer een ander type slag nodig om de bal in de hole^te krijgen: een full swing de approaches het putten het chippen hetpitchen de flop de punch slag de bunkerslag De golfregels zijn vastgelegd in de Rules of Golf, goedgekeurd door de Royal and Ancient Golfclub of St. Andrews en de United States Golf Association. Spelvormen Er zijn twee spelvormen, name lijk de strokeplay en de match- play. In strokeplay komt het erop aan met het minste aantal slagen de baan af te leggen, eventueel na verrekening van de handicap van de speler. Bij matchplay spelen twee spelers of twee duo's tegen el kaar, hole per hole. Wie de min ste slagen op een hole nodig heeft, wint de hole. Wie één ho le meer gewonnen heeft dan de tegenstander, is 'one up\ van dezelfde eeuw wer den grote hoeveelhe den ballen van Hollands fabricaat naar Schotland geëxporteerd. Door deze feiten is het duidelijk dat er ruim drie-en-een-halve eeuw geleden in Nederland golf werd gespeeld in welke vorm dan ook. Het golfspel komt voort uit ande re sporten. Zo had je vroeger de sport 'malie', een soort mini- golf waarbij een bal naar een doel geslagen werd. Met een stok en een steen pro beerden twee partijen een bal in de richting van hun kamp of dorp te slaan. De grote revolutie in het 'Schotse' golfspel was het spelen met een kleine bal in plaats van een grote houten bal bij de voorlopers. Hierdoor kon men veel verder slaan zodat een nieuw type spel ontstond. Dat werd moge lijk omdat de Schotten op linksen speelden. Dat zijn grote grasvlakten op zanderige grond achter de duinen, waarop kort gras groeide. Deze waar deloze gronden waren bezit van ge meenten. De herders hoedden er hun schapen en zo bleek het gras extra kort. De eerste golfspelers sneden er een gat uit en staken er een jampot in. Ze plaatsten er een meeuwen pluim bij om aan te duiden welk gat het doel was. Nederland heft bijna 500.000 gol fers en beschikt over meer dan 200 verenigingen met een eigen ac commodatie. Bekende Nederlandse golfers zijn: Wil Besseling John Bleys Robert-Jan Derksen Jan Dorrestein Mette Hageman Maarten Lafeber Wilfred Lemmens Joost Luiten .Tom O'Mahoney Sven Maurits Bertus van Mook RolfMuntz Nienke Nijenhuis Helen Reid Reinier Saxton Tim Sluiter Raymond Stoop Robin Swane Chris van der Velde Gerard de Wit Paul Witte niet, zoals bijvoorbeeld rugby, plotse ling ontstaan of uitgevonden is. Golf heeft zich ontwikkeld volgens een geëvolueerd proces dat tot op de dag van vandaag voortduurt. In oude geschriften is te lezen dat in ons land al aan het eind van de der tiende eeuw werd gegolft. Colf heet te dat toen. Waarschijnlijk vond te Loenen aan de Vecht, bij het kasteel Kronenburg, op Tweede Kerstdag 1297 de eerste partij 'colf plaats. Door middel van deze golfpartij werd de moord op Floris V, graaf van Hol land en Zeeland, herdacht. De partij bestond uit twee .ploegen van elk vier personen. Colf was overigens in die tijd een vredelievend spel. De daaropvolgende notitie in de ge schiedenisboeken valt te noteren in 1360. Toen vaardigden de magistra ten van de stad Brussel een ordonnan tie uit die het spelen met 'colven' ver bood binnen de stadsmuren. Waarom dat gebeurde, wordt niet vermeld. De meer recente geschiedenis van de golfsport vormt sinds jaar en dag een bron van tweestrijd tussen de Neder landers en de Schotten. Beiden bewe ren namelijk de echte bakermat van het huidige golfspel te zijn. Maar er kan niet met zekerheid worden vast gesteld waar de sport is ontstaan. Omstreeks 1650 werd in Holland golf gespeeld met Schotse 'klieken', een soort stokken'. Maar aan het begin Prins Johan Friso slaat een balletje. Topspelers De Amerikaan Tiger Woods was jarenlang 's werelds beste golfspe- ler. Ook de meest verdienende trouwens. Zijn hegemonie ver dween na een golf van privéschan- dalen. De top van de internationale golf sport bestaat naast Tiger Woods uit: Seve Ballesteros (Spanje) Greg Norman (Australië) Emie Els (Zuid- Afrika) Nick Faldo (Engeland) fan Woosman (Wales) Nick Price (Zimbabwe) Vija Singh (Fiji) Bernhard Langer (Duitsland) Lee Westwood (Engeland) David Duval (VS) Paul Casey (Engeland) Fred Couples (VS) *Jack Nicklaus (VS) Arnold Palmer (VS) John Daly (VS) Boerengolf, zo moet het spel in Ierland zijn ontstaan. Toernooien De vier 'majors', belangrijkste toernooien voor de heren zijn: The Masters, US Open, The Open Championship en PGA Championship. The Open Cham pionship wordt gehouden in groot Brittannië, alle andere in de Vere nigde Staten. De grote toernooien voor de dames zijn: Kraft Nabisco Championship, LP GA Championship, US Women's Open en Women's British Open. Op deze laatste na worden ook de ze toernooien gehouden in de Ver enigde Staten. Naast deze majors wordt eens in de twee jaar gestreden om de Ryder Cup. Dat is een strijd tus sen golfers uit de VS en Europa.. The World Match Play Cham pionship is een ander belangrijk toernooi. Golffninnend Nederland loopt uit voor de Dutch Open. Een golfer van enig niveau speelt een heel jaar of op de Europese Tour, Aziatische of Amerikaanse Tour. Mits deze speler zich daar voor aan het eind van het vooraf gaande jaar gekwalificeerd heeft. Er zijn nog divisies lager, waar het niveau gemiddeld ook lager ligt dan op de Europese, Amerikaanse of Aziatische Tour. Robert Jan Derksen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 155