mmi mam imm golfles 21 ■Jé 'Ook met een v/F' .Jxeperking kuil je leren golfen Natuurlijk, hij heeft gemakkelijk praten. Als kind werd Iwan al meege nomen door zijn vader, topcoach Cees Renders, die hem grondbe ginselen van de golfsposirt bijbracht. Maar nu is de 37-jarige Iwan Renders zelf al jaren golfprofesonal en -coach en mede-eigenaar van Golfschool De Haenen in Teteringen. Zijn enthousiasme voor de sport en voor het lesge ven is aanstekelijk. "Iedereen kan leren golfen." door Peter de Jong TETERINGEN - De golfschool bij de driving range op het fraaie complex bij Zuiderhout ziet er schitterend uit. In de ene helft geeft Iwan Renders les en aan de andere kant van het gebouw is zijn jongere broer Alexander actief. Een aan tal dagen in de week krijgen zij hulp van een andere golfpro: Wouter van Beurden. "Ja, het begon natuurlijk alle maal met mijn vader. Hij nam ons mee, deed voor hoe het moest en gaf een af gezaagde club. Hij zette handen en voe ten goed en zei: die kant op. En daar gingen we", lacht Iwan Renders. Junior raakte ook enthousiast en volgde de B-opleiding voor golfprofessional en la ter de A-opleiding. Hij gaf les bij de Domburgsche Golfclub, Toxandria in Molenschot, de Öosterhou.tse Golf Club en Het Rijk van Nijmegen- Vorig jaar kon hij aan de slag als nationaal coach voor de C-selectie van de Neder landse Golf Federatie. Nu is Renders al weer enkele jaren ac tief bij De Haenen. "Dit is de les-cabi- ne", legt hij uit. "Hier begint het alle maal met het opmeten en uitzoeken van de lengte van de club en de grootte van de handvatten. We adviseren in de materiaalkeuze. Dat hoort allemaal bij de lessen. Het is belangrijk om meteen met het juiste materiaal aan de slag te gaan. Daardoor gaan de eerste se spe- Iers." De lesruimte is van alle gematapjes snel ler en dat motiveert beginnendkken voorzien. "De luiken kunnen open en dan sta je binnen droog om de bal op de driving range te slaan. Op grote spiegels kunnen de mensen hun houding zien. En we filmen ook altijd om de swing duidelijk in beeld te krijgen. Na de les spreken we commentaar in bij de beel den. Het geheel mailen we dan naar de leerling. Dat werkt enorm goed. Introductie Mensen zien dan meteen wat moet wor den verbeterd. Dat levert heel duidelij ke leermomenten op.""We geven les aan iedereen op elk niveau. Voor wie nog nooit heeft gegolft, hebben we een introductiecursus van zes lessen van vijf tig minuten. De kosten zijn in totaal zes tig euro. Mensen kunnen proeven van de golfsport. Dan weten ze of ze het leuk vindenn of niet zonder dat ze ven bel geld moeteuitgeven. Ze leren alle as pecten van de sport kennen: de swing, putten, chippen, pitchen, theorie en ee- aanles. We proberen natuurlijk hen te enthousiasmeren om verder te gaan." Wie echt de baan op wil, kan dan het golfvaardigheidsbewijs halen, het GVB. "Dat kan bij ons in tien lessen van ander- half uur. We proberen het spel van de 1 leerling naar een hoger niveau te breng- V. en. De vereniging Golfclub De Haenen T; verzorgt twee theorielessen en de kandi- T daten zullen natuurlijk ook de nodige zelfstudie moeten uitvoeren. Na het be- 0 halen van het examen kunnen de gol- fers op de meeste banen in Nederland te recht. Wie verder wil, kan bij ons de handicapcursus volgen. Golfers die voe len dat er meer in hun spel zit dan er op dit moment uitkomt, kunnen zich hier voor aanmelden. Deze cursus is bedoeld voor golfers die een eerste handicap gaan halen of hun handicap willen verla gen. Ze leren hun techniek te verbete ren en leren speciale slagen en oplossin gen voor lastige spelsituaties." De Téteringse golfschool biedt nog veel meer mogelijkheden. "We geven ook clinics voor groepen. Alle deelnemers geven we instructies en bezorgen we de belevingsfactor van het slaan van de bal. We geven ook privélessen. Dit is de meest effectieve manier om het golfspel te leren of om je handicap te verbete ren. Wij kunnèn een programma op maat maken óm het GVB te behalen of gerichte lessen geven om zwakkere pun ten te verbeteren. Gevorderde golfers kunnen wij begelei den in een verdere verfijning van hun stijl, spel en baanmanagement." Voldoening Door het lesgeven en het coachen komt Renders zelf niet veel meer aan golfen toe. "We hebben de afgelopen jaren vooral gebruikt om hier een goede golf- school neer te zetten. "Het leukste van golf is datje het hele maal zelf moet doen. Je hebt zelf alle fa cetten in de hand. Je moet iedere slag plannen, uitvoeren, evalueren en weer afsluiten voor de volgende slag. Overal ter wereld kun je golfen en iedere baan heeft zijn eigen karakter. Je moetje aan passen aan elke situatie. Als dat lukt, geeft dat een enorme voldoening, een echte kick." Ook het coachen ectie bezorgt Renders veel voldoening. "Het zijn kinderen van negen tot dertien jaar oud. We trai nen op woensdag en zondag. Ik schrijf zelf de trainingsprogramma's. Ik breng structuur in de trainingen die ze doen op de dagen dat ik er niet ben en moti veer hen om nog meer te willen doen. Ik kan je wel vertellen dat het niveau al echt in de buurt van topsport komt. Er zijn zelfs spelers bij die mogen golfen tij dens de gymnastiekuren van school."van de talenvolle jonge golfers van de C-sel Zo is Renders iedere week weer bezig met golfers van allerlei niveaus. "Ieder een kan golf leren, ook mensen met een beperking. Wij houden ons bezig met alle niveaus: van de eerste stappen op de baan tot en met de top. Daarom vragen we ook aan iedereen die les komt ne men wat zijn ambities zijn. Wil je gezel lig met anderen een balletje slaan of wil je continu jezelf verbeteren. Daar maak je heldere afspraken over. Wij geven dan invulling aan het programma dat de golfer wil. Dan kan iedereen op zijn ei gen niveau deze mooie sport beoefe nen." Meer informatie: www.golfschooldehaenennl «Sm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 139