Het gaat de goede kant uit barometer CIJFERS Jan Pollemans: Consument bewuster met voeding bezig Hoewel onze economische experts hun cijfer nog even gestaag op een kleine zeven hou den, zijn ze toch weer iets opti mistischer dan vorige maand. Het gaat de goede kant uit, con stateert Rewinbaas Paul Nijskens en Willem Jonkmans schrijft dat er nog heel veel uitdagingen lig gen. Willem Jonkmans: 7 Er liggen nog veel uitdagingen Waarom geef je de West-Brabantse economie nu zo'n voldoende? Daar zijn meerdere redenen voor, maar la ten we kijken naar de Bredase kanto- renmarkt. De zoekmachine van Real- Next laat een aanbod in Breda zien van 257 kantoorpanden. Bij elkaar ca. 232.350 m2. Schrikken!! Schoon je dit aanbod door de kantoren in com binatie met bedrijfshallen er af te ha len, resten er nog 154, goed voor .105.690 m2. In de goede jaren nam de Bredase markt per jaar ca. 40.000 m2 kantoor op. Laten we nu 30.000 m2 aanhouden. Dan is deze voorraad dus amper genoeg voor de komende 3 jaar. Maar een structurele voorraad van ook ongeveer 30.000 m2 is no dig. Dan is de voorraad in 2 jaar terug op zijn normale niveau. Van de huidi ge voorraad staan of komen er 59 ob jecten leeg. Ten minste 15 daarvan moeten worden gerenoveerd of wor den getransformeerd om met een re delijk kans van succes terug op de markt te worden afgezet. Een aantal daarvan kunnen de oplossing beter in de woningsfeer zoeken. Bij leegstand is er- echter geen inkomstenstroom, dus zal op risico geïnvesteerd moeten worden. Maar in de overige 95 ge deeltelijk lege panden zitten wel geld stromen. En ook binnen die panden moeten er een aantal nodig worden aangepast aan de eisen van deze tijd. Want komen ze leeg, en dat zal onte genzeggelijk gebeuren, dan zullen ze door het gebrek aan de X-factor wei nig telefoontjes krijgen. Eigenaren, zittende huurders en de financiers hebben hierin een gezamenlijk be lang. De eisen waaraan een goed kan toor moet voldoen zijn in een korte tijd sterk veranderd. Er moet hard ge werkt worden om de concurrentie met andere steden aan te kunnen. Bre da heeft snel kantoren met allure no dig. Goede nieuwbouw is daarvoor nodig, naast de renovatie van een deel van de huidige voorraad. Breda heeft een van de laagste leegstandsper centages van Nederland. En als de shutde trein straks gaat rijden moeten we oppassen niet ,een slaapstad te wor den, tenminste als we het Bene lux-centrum willen zijn, wat jaren lang is uitgedragen. Kortom, er liggen hele goede uitdagingen. En als die motor gaat draaien dan draait de West-Brabantse economie.. Paul Nijskens: 7 Het gaat de goede kant uit! Volgens de experts zal in Duitsland vooral de export aantrekken en wordt een stijgende economische groei ver wacht in 2011. Goed nieuws voor de 11-10 01-11 02-Jl CÖ-'ll Rob Franken Voorzitter ROC lAfct-Bmlrant 8,0 7,5 8,0 8,0 Willem Jonkmans Ondernemer 7,0 7,0 7,0 7,0 Scarlett Kwekkeboom Directeurjanse Janse 6,0 6,0 6,5 6,9 Guust Verpaalen Directeur Phidéty Corrsultancy 6,0 6,0 7,0 7,0 BoeleTigchelaar DirecteurTigchelaar 7,0 7,0 7,0 7,0 Chris van Loon Bestuurder De Unie 7,5 6,0 6,0 6,0 Paul Nijskens Directeur Rewin West-Brabant 6,0 6,5 6,5 7,0 Iüfianne van der Ha Agrarisch ondernemer 7,0 6,5 7,0 7,0 Ronald Reunis Philips - - 7,5 8,0 Henk van Koeveringe Directeur Roompot Groep 7,0 7,5 7,5 7,5 Jan Poïïemans Supemiarktdeskundige 6,5 6,5 6,5 6,5 Geert van der Horst Directeur Rabobank Roosendaal 6,5 6,2 6,5 6,5 Joris Jansen Eigenaar restaurant Aubetge des Moules 7,0 7,0 7,0 7,0 Roel Adriaanssens DOW Benelux - - 8,5 7,0 Ronald Reunis Philips Jan Pollemans Supermarkten Rob Franken ROC West-Brabant Boelo T^gchelaar Autobedrijf Scarlett Kwekkeboom Janse Janse Geert v.d. Horst Rabobank Willem Jonkmans Ondernemer Henk v. Koeveringe De Roompot Paul Nijskens Rewin Roeland Adriaansens DOW Benelux Guust Verpaalen Consultant Joris Jansen Aubefge Des Moules Lilliane van der Ha Agrariër Chris van Loon De Unie economische motor van Europa en dus ook goed nieuws voor de BV Ne derland. Van alle industriële sectoren realiseer de de Nederlandse chemische indus trie in 2010 ten opzichte van 2009 de hoogste omzetgroei: 28%. En de che mische sector is een belangrijke eco nomische motor in West Brabant. Maar de Nederlandse overheid wordt, net als de andere Europese overheden, geteisterd door een ver slechterde financiële positie. De bezui nigingen van de overheden hebben een dempend effect op de economie. Verder wakkeren de grote prijsstij ging van olie en de alsmaar stijgende grondstofprijzen de inflatie aan. De Europese centrale bank heeft al aange kondigd de rente te gaan verhogen. Dat zorgt voor een dempend effect op de economie. Zomaar een paar stevige positieve en negatieve ontwikkelingen die het moeilijk maken om aan te geven wel ke kant de economische barometer opgaat. Als we naar de resultaten kijken die REWIN in 2010 heeft geboekt dan zijn die boven verwachting goed ge bleken. Over de economische ontwik kelingen voor 2011 ben ik voorzich tig positief. Daarom stijgt mijn baro meter naar een zeven. Jan Pollemans: 6,5 Consument is bewuster met voeding bezig Je merkt dat de consument bewuster met voeding bezig is en dat gezond en lekker eten weer op het bood schappenlijstje staat. Er zijn veel ver anderingen in levensmiddelen land en de consument heeft veel keuze uit veel vernieuwde winkels Het consu menten vertrouwen wordt groter en je ziet dat terug in de winkels omdat de klanten meer besteden. Het lekke re weer brengt de consument ook in een betere stemming wat het kooppa troon positief beïnvloedt. Rob Franken: 8 Goed nieuws: PVV daalt De groei van de economie zet door en is heel behoorlijk. De werkloos heid daalt en dat op nu reeds het laag ste niveau van heel Europa (met dank aan de kabinetten.Balkenende) De uit slag van de Verkiezingen voor de Pro vinciale Staten/eerste Kamer waar door dit Kabinet ook met andere par tijen in de Eerste Kamer zaken moet doen. Dat is goed voor de democratie en heel goed voor het draagvlak in de samenleving: Minder achterkamertjes en meer publiek debat. Prima, dus. Daarnaast is het goede nieuws dat de PVV 3% is gedaald vergeleken met de verkiezingen Tweede Kamer. Henk van Koeveringe: 7,5 Pensioenspook vertrekt Voorspellen is moeilijk zeker als het de toekomst betreft. Alle lichten staan opgroen voor een stevige opleving van de economie. Steeds opnieuw worden in de Eurozone de groeicij fers naar boven bij gesteld. Waar na tuurlijk niet mee was gerekend dat de Arabische wereld zo hevig door el kaar geschud zou worden. Dat bete kent altijd oplopende olieprijzen en, in een aantrekkende economie, waar de olieprijzen toch al meteen een op waartse lijnlaten zien is, is dat niet iets waar we opzitten te wachten. Welis waar is de Libische bijdrage in de tota le productie niet van het grootste be lang,waar het domino-effect dat wordt gevreesd des te meer. Toch,zo vermoed ik, zal in een optimistisch klimaat deze vrees niet lang duren. Wanneer het geloof in de economie er weer is dan kunnen we best wel meer een stootje verdragen. Terwijl ik dit schrijf ken ik de uitslag van de provinciale verkiezingen nog niet, maar ook daar geldt, als het geloof er weer is, kunnen we best een stootje verdragen. Helaas is de huizenmarkt, mede door het scherpe financierings regiem nog niet op orde. Maar ook hier geldt: Een veel kortere herstelter mijn dan nu nog wordt gesuggereerd. Kijk naar de pensioenen, daar zouden ook draconische taferelen plaats heb ben. Naar mijn idee is het pensioen- spook voorzichtig door de zijdeur aan het vertrekken, althans ik lees er niet gek veel meer over. Kortom, ondanks tal van kleine wolken aan de lucht een positieve zeven en half. Econo mie is uiteindelijk vooral gebaseerd op vertrouwen,: en dat groeit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 128