Burgemeester: Koop in eigen dorp oproep Foto: Marijke Folkertsma Burgemeester Jan Huisman bestelt zijn vlees bij slagerij Van Soest in kruiningen. Dat winkels in de Zeeuwse dorpen goed zijn voor de leefbaarheid hoef je niemand meer uit te leggen. Maar wat in woners zich vaak niet realiseren, is dat plaatselijke ondernemers meer doen dan ervoor zorgen dat er voorzieningen zijn. Ze sponso ren plaatselijke sportclubs, organi seren braderieën en zitten in aller lei lokale besturen. Met een op merkelijke oproep probeert bur gemeester van Reimerswaal Jan Huisman zijn burgers in elk geval te waarschuwen. door Dennis Rijsbergen KRUININGEN - Op de gemeente lijke website doet burgemeester Huis man een dringend beroep op de Rei- merswaalse bevolking. 'Als burge meester kan ik u van harte de oude volkswijsheid aanbevelen: Koop el ders niet wat Reimerswaal u biedt!, 'schrijft hij. 'Het is bekend dat het moeilijke tijden zijn voor lokale on dernemers, omdat er veel concurren tie is uit omliggende steden. (Als) Voor het gemeentebestuur zijn de mogelijkheden voor het ondersteu nen van de lokale ondernemers be perkt. Uiteindelijk blijft de lokale middenstand afhankelijk van hun klan tenbestand. Dus gebruik uw invloed en ga als inwoners de lokale midden stand niet voorbij', meldt de burge meester verder op de website. Huisman wil zijn oproep graag nader toelichten. "Voorzieningen zijn be langrijk voor de leefbaarheid van dor pen, dat weet iedereen. Maar er is nog een aspect. Mensen realiseren zich niet dat lokale ondernemers veel moeite en geld steken in de gemeen schap. Ik denk bijvoorbeeld aan spon soring van sportclubs. Uit recent on derzoek is gebleken dat het midden- en kleinbedrijf landelijk jaarlijks maar liefst 1,75 miljard euro in de samenle ving investeert. Een enorm bedrag." Functie En Huisman wijst op nog een belang rijke functie van dorpswinkels en -su pers. "Dat zijn ontmoetingspunten waar jong en oud elkaar ontmoeten. Ik woon zelf in Kruiningen. Elke keer als ik hier in de supermarkt kom, loop ik mensen tegen het lijf en maak ik een praatje. Ik kom te weten hoe het met mensen gaat, ik hoor over die en die, over zijn gezondheid en al lerlei andere toestanden. Die sociale ontmoetingsfunctie is erg belangrijk voor de dorpen." Volgens Huisman zijn veel dorpelin gen geneigd hun boodschappen en an dere inkopen in steden als Goes of Bergen op Zoom te doen. "Het idee bestaat dat het daar goedkoper is. Dan doen ze daar hun boodschappen en als ze dan een pakje boter zijn verge ten, gaan ze alsnog naar de dorpssu per. Een lokale ondernemer kan daar niet van bestaan." In zijn oproep, wijst Huisman op het feit dat de gemeente zelf weinig kan doen om de deuren van lokale win kels en bedrijfjes op te houden. "We kunnen natuurlijk niet de lokale su permarkt financieel steunen. Eigenlijk het enige wat we kunnen doen als ge meente is ervoor zorgen dat de voor zieningen voor ondernemers op orde zijn. En we moeten als gemeente zelf ook inkopen doen. We doen dat zo veel mogelijk bij lokale ondernemers, al zijn we wel gebonden aan het in koop- en aanbestedingsbeleid.." Redelijk winkelbestand Huisman prijst zich nog gelukkig met de voorzieningen in zijn gemeente. "Als ik naar de grotere dorpen in Rei merswaal kijk, dan heb je daar nog een redelijk winkelbestand. Maar mid denstanders uiten wel hun zorgen naar mij toe, dat het moeilijke tijden zijn. En dat geldt denk ik ook voor de middenstand in .Zeeland en in an dere Nederlandse dorpen. Reimers waal vormt wat dat betreft geen uit zondering. Wat eigenlijk overal speelt, is dat dorpsbewoners in de stad hun inkopen doen en vervolgens kla gen dat er helemaal geen voorzienin gen meer in hun dorp zijn. En niet al leen de ouderen in het dorp zijn daar de dupe van. Want de winkels vor men ook ontmoetingspunten voor jonge mensen. Bovendien, de men sen mogen nu nog jong zijn, op een dag zijn ze ook oud." De dorpelingen zelf vormen wat Huis man betreft dus de sleutelrol in het be houd van de voorzieningen in hun ei- •gen kern. Als zij de lokale midden stand niet steunen, dan verdwijnt ook de steun van de middenstand aan de gemeenschap, stelt hij. En dan gaat het niet alleen om die shirtsponsor van de lokale voetbalploeg die er niet meer is. "Mensen moeten zich realise ren dat het meestal lokale winkeliers zijn die betrokken zijn bij het organi seren van allerlei activiteiten in het dorp of in lokale organisaties het be stuur vormen. Het is goed als mensen zich daarvan bewust worden. Als die winkelier er niet meer is, valt er veel weg." Intussen hebben heel wat Reimerswa- lers de oproep gelezen of ervan ge hoord, merkt Huisman. "Ik krijg heel veel positieve reacties. Zelfs zo ver als in Middelburg. Ik kocht daar laatst een parkeerkaartje op het Damplein, stopte er een grote auto, het raampje ging naar beneden en iemand riep: 'Koop elders niet wat Reimerswaal u biedt.' Ja, dat vond ik wel leuk.". Huisman beseft zich overigens maar al te goed dat hij zelf het goede voor beeld moet geven. "Ik probeer zoveel mogelijk inkopen in Kruiningen te doen waar ik woon, of in één van de andere kernen van Reimerswaal. Ik merk dat ook de middenstanders het van harte eens zijn met mijn oproep. Wat ik in elk geval wil bereiken is dat mensen gaan nadenken over deze pro blematiek. Als ze dan ook nog hun in kopen lokaal doen, dan ben ik hele maal tevreden. Want wat ik in al die jaren als bestuurder heb geleerd, is dat als een dorpswinkel eenmaal weg is die nooit meer terug komt. Weg is weg."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 126