Oud-ondernemers als klankbord advies Ballondecoratie 05 Onze consulenten weten waarover ze praten. Allen zijn oud-ondernemer en hebben in hun branche met de poten in de klei gestaan," geeft Bèr Kemps in stevige beeldspraak weer. Zelf gepokt en gemazeld in de grond, weg- en waterbouw, wil hij de volgende generatie ondernemers graag ondersteunen met zijn ken nis, praktische ervaring en opge bouwde netwerk. door Annet van de Ree HANSWEERT - "Een gesprekspart ner, die volledig onafhankelijk en be trouwbaar is. Daar heeft een onderne mer behoefte aan als er problemen spelen binnen het bedrijf of als er be hoefte is om aan een gesprek over de realiteit van nieuwe kansen. "Een ge sprek kan gaan over uitbreiding, op volging, maar ook over beslissingen met grote financiële gevolgen, zoals een dreigend faillissement. Vooral dit laatste is in de huidige tijd een hot is sue en één van de meest voorkomen de steunaanvragen. Vaak is het op dat moment al bijna te laat. "Zoek op tijd die sparring partner," benadrukt Kemps, "dan kan er nog wat gebeu ren of professionele hulp worden inge roepen." Een ondernemer is terug houdend als het gaat om het buiten hangen van de 'vuile was' Dat is één van de redenen waarom het Ondeme- mersklankbord (OKB) zich ook in Zeeland nadrukkelijker wil profile ren. Er starten jaarlijks honderden nieuwe ondernemers in deze provin cie. Dit baart Kemps overigens wel zorgen. "Er wordt breed uitgemeten over starters, maar niet iedere nieuwe ondernemer doet dit uit overtuiging. Voor een bepaalde groep is het pure noodzaak. Als het dan misgaat, is het drama extra groot, gedwongen door Bèr Kemps: 'Een ondernemer zoekt mensen die hij kan vertrouwen.' "•s- 472753 www.ballonenko.nl de omstandigheden zakt men nog die per in de put. Insiders weten dat jaar lijks ca. 80% van de 2.100 nieuwko mers binnen 6 maanden tot twee jaar weer verdwijnt." Stichting "Het initiatief voor het Ondernemers Klankbord komt uit de koker van VNO/NCW, maar is een zelfstandi ge stichting met een centrale staf in Den Haag. Van hieruit worden 22 re gio's aangestuurd met ca. 300 consu lenten. Het Ondememersklankbord wordt gedragen door oud-onderne mers met een behoorlijke staat van dienst. Allemaal mensen die zelf met de poten in de klei' hebben gestaan," kenschets Kemps. Zelfwas hij 14 jaar algemeen directeur van Aannemings bedrijf Van der Straaten uit Hai?s- weert. In Zeeland is er nu een groep van 10 consulenten actief; naast Kemps zijn dit.de herep Leniout, JFi- lius, Poppe, Van de Vijver, Van Wijck, De Winter, Weemaes, Sinke, en IJsebaert. Vanuit de Kamer van Koophandel neemt de. heer De Wolf deel. Kemps voelt zich als een vis in het water in zijn nieuwe functie als PR-consulent voor het Ondernemers- klankbord. Met dezelfde passie waar mee hij in het verleden als directeur zijn commerciële doelen wilde halen, zo zet hij dit met eenzelfde elan in voor het Ondernemersklankbord. Het sociaaleconomische karakter hier in is een aspect, dat dit werk een extra dimensie geeft. Er zijn vele orga nisaties, die allemaal het beste voor hebben met de ondernemer. Maar er zijn zoveel vissen in de vijver van aan bieders voor ondernemers, dat zij het gevoel krijgen in een waar labyrint te recht te komen. MKB, IMK, Syn- tens. Impuls, gemeenten, etc. hebben veelal theoretische kennis in huis, maar kennen zelf niet de realiteit van het ondernemerschap. Daarin onder scheidt het Ondememersklankbord zich, mede omdat zij zich sterk rich ten op de K-bedrijven, de echte Klei ne bedrijven dus, waar de marges krap zijn en tegenvallers direct ge voeld worden in het inkomen. Vertrouwelijkheid De toegevoegde waarde van OKB moet dan ook komen uit het principe van vertrouwelijkheid, onafhankelijk heid en praktijkgericht zijn. De kos ten zijn beperkt. Dit moet de drem pel om hulp in te roepen laag hou den. Voor slechts 85, -(minimale bij drage) is het mogelijk zich aan te mel den. Dit lage bedrag kan worden gere kend, omdat de consulenten pro Deo werken en er diverse sponsoren (o.a. Rabobank, Univé, Deloitte) en over lieden (EZ, Provincies) een bijdrage leveren. Daarnaast is er steun vanuit VNO/NCW, Kamer van Koophan del en MKB Nederland. Ook komen er bijdragen binnen van succesvolle ondernemers die als tegenprestatie extra doneren. Klankbordgesprek De procedure van aanmelding is strak geregisseerd en gaat via het meldpunt in Den Haag. Daarna wordt een ver wante consulent uit de regio op de zaak gewezen, die dan binnen enkele dagen contact legt met de cliënt. Af hankelijk van de vraag of problema tiek kunnen er een aantal klankbord- gesprekken plaatsvinden over een pe riode van 6 maanden. Het gros van de aanmeldingen komt binnen via de Kamer van Koophan del en de gemeentelijke bedrijfsadvi seur. In het afgelopen jaar werd er in Zeeland 87 keer een beroep gedaan op ondersteuning bij faillissementpre ventie, 28 keer bij bedrijfsbegelei- ding, 11 keer voor bedrijfsovername, 11 keer bij doorstarters. In totaal werd er dus 137 keer aangeklopt bij de Zeeuwse oud-ondernemers. Lan delijk worden ieder jaar 2.500 tot 3.000 ondernemers geholpen. Uit de ze getallen blijkt wel dat vooral star ters nog niet bekend zijn met het OKB. Eén klankbordgesprek kan soms vol doende zijn. Een mooi voorbeeld hiervan is een ontmoeting met een jonge webdesigner. Het liep als een trein maar hij hield aan het einde van de maand bijna niets over. "Mijn advies was eenvoudig; kijk eens naar de concurrentie, vraag een aantal offertes aan en leg dit eens over je eigen prijsstelling, dat werkt zeer verhelderend! Daarnaast kan een goed businessplan iedere ondernemer op juiste koers brengen. Ook hierin kan het Ondernemersklankbord toe gevoegde waarde leveren. In de periode van hoogconjunctuur in de jaren '90 kwam onder toenma lig Minister Hans Wijers de verplich ting van een Middenstandsdiploma te vervallen. "Het zou nu voor veel mensen een eyeopener zijn om het ei gen ondernemerstalent te toetsen. Ik pleit ewoor om bij de Kamer van Koophandel een 'screentest' te doen, voordat men zich kan inschrijven. Daarnaast ben ik een sterk voorstan der van het invoeren van een soort 'vaardigheidsbewijs' voor nieuwe on dernemers. Daardoor ontstaat een fil terconstructie bij de start. Dit moet mensen tegen zichzelf beschermen en zou veel ondememersleed kunnen voorkomen." www. ondernemersklankbord, nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 123