Column Supertweet arbeid Is de krappe arbeidsmarkt alweer terug van weggeweest? In ieder ge val wel in sectoren als de techniek, de zorg en de logistiek. Het meest urgent is de technische sector. Hoe vullen we de vraag naar tech nische vakmensen op? Steeds meer bedrijven in het Sloegebied doen een beroep op buitenlandse werknemers. door Henk van de Voorde MIDDELBURG - De economie lijkt ook in Zeeland weer aan te trekken. De op- en overslagcijfers van de Zeeuwse havens geven de burger moed. De krapte op de arbeidsmarkt was tijdens de recessie van de afgelo penjaren nagenoeg verleden tijd. Mo menteel is er echter met name in de technische sector alweer sprake van een overvloed aan openstaande vacatu res. In de afgelopen jaren hebben veel ondernemers gepoogd het hoofd bo ven water te houden. Soms tegen be ter weten in heeft men getracht het personeel te behouden, met soms fata le gevolgen van dien. Diverse onder nemers hebben voor het overschot aan medewerkers noodgedwongen ontslag aangevraagd of deeltijd WW geregeld. Nu lijkt er echter weer spra ke te zijn van een ommekeer. Het aan tal opdrachten stijgt, er staan weer vol op vacatures in de media en uitzend bureaus draaien weer overuren. Enke le kritische kanttekeningen bij de ople ving van economie en aantal arbeids plaatsen zijn wel op zijn plaats. Zo loopt het in de bouw nog niet zo'n vaart. De woningbouw ligt zoals, be kend nog grotendeels stil. Er worden momenteel maar bitter weinig nieu we woningen verkocht, waardoor grootschalige bouwprojecten zijn stil gezet of uitgesteld tot betere tijden. Logisch dat in deze sector en hieraan gelieerde bednjven nog veel minder vraag is. De bouwsector sjokt immers altijd achter de groei van de economie aan, maar loopt bij economische neer gang wel altijd langer door. Ook in de dienstverlening is het maar mondjesmaat gesteld met het aantal va catures. Volgens Bram van Stel, voor zitter van de Middelburgse Bedrijven Club (MBC), is daar'de groeiende au tomatisering grotendeels debet aan. ,,De automatisering wordt binnen de bancaire sector, verzekeringsbedrijven en overige financiële dienstverleners steeds verder doorgevoerd. Wanneer kom je tegenwoordig nog als onderne mer (of als particulier) op hun kanto ren? Mensen met baliefimcties en ad ministratieve 'back office' functies worden in toenemende mate overbo dig." Dat is volgens Van Stel ook dui delijk te merken aan het aantal sollici tanten die reageren op financieel admi nistratieve functies. „Op administratieve vacature reage ren soms wel honderd kandidaten, ter wijl er op een technische functie vaak niet of nauwelijks respons is. Met na me sectoren als de (petro)chemie, me taal, elektrotechniek, scheepsbouw/ bagger en offshore, groeien het meest. Hier is de krapte nu al waarneembaar. Kandidaten voor veelal technische be roepen op zowel de werkvloer als ook op kantoor zijn moeilijk te vinden." Omscholen naar techniek is een goé de optie om de (dreigende) krapte op de arbeidsmarkt het hoofd te bieden. Bram van Stel doet dan ook een be roep op mensen van buitenaf om zich eens te oriënteren in de technische sec tor. Voor iemand die affiniteit met techniek heeft lonkt een mooie toe komst in deze branche. „Als de wil er maar is. Al jarenlang stromen er veel te weinig jongeren door van de techni sche opleidingen in de metaal en elek trotechniek. Werkgevers staan dan ook open voor omscholingstrajecten van medewerkers naar technische functies. Wanneer er van beide kan ten een wil is kan men wat bereiken." Een aantal bedrijven hebben onlangs samen met het UWV een samenwer kingsproject opgestart 'Op weg met techniek'. Het doel van dit project is om werklozen die geen technische achtergrond hebben te interesseren voor technische functies binnen de metaal en elektrotechniek. Aan dit project werken de volgende bedrijven mee: H&S Flexworks, Prior Perso neelsdiensten, VDS Staal en Machine bouw, Draftee/Paneelbouw Middel burg en Technische Handelsonderne ming Vermaat. Door de aantrekkende markt worden er volop werknemers vanuit Polen, Spanje en Portugal ge haald. Soms van nog verder weg. In deze landen is de economische ont wikkeling nog veel minder merkbaar, mede waardoor men de grenzen ver legt. „Werkgevers moeten ook aan deze in geleende werknemers de nodige zorg besteden. Naast de arbeidsomstandig heden en ingeleende tarieven dienen de ondernemingen ook oog te heb ben voor andere zaken." Bram van Stel ziet in zijn dagelijkse praktijk nog te veel buitenlandse uitzend- en deta cheringsbureautjes actief die het niet zo nauw nemen met de regelgeving. Wonderlijk genoeg komen ze vaak goed weg. Hetzelfde geldt voor de be drijven die ze inlenen. „Als inlenend bedrijf moet je ook de eisen omtrent buitenlandse arbeidskrachten goed in acht nemen. Als aan alle wettelijke voorschriften wordt voldaan, kan dat veel narigheid voorkomen. Zo zijn as pecten als een kwaliteits- en veilig heidscertificaat volgens de NEN 4400 en VCU het minste wat ze moeten hebben." Van Stel bedoelt eigenlijk dat bedrijven als 'een goed huisvader' zorg moeten dragen voor hun (buiten landse) werknemers. Dit strekt veel verder dan bovengenoemde certifica ten, bijvoorbeeld zorgen voor passen de huisvesting. In het Sloegebied werklen veel buitenlandse werknemers Ik heb mijzelf betrapt op een merkwaardige, onbewuste overtuiging over het begrip 'schrijver'. Om de een of andere vreemde reden is iemand pas 'schrijver' als hij of zij minimaal een halve meter boek heeft geproduceerd. En dat staat dan in leer gebonden en met gouden letters op een gepolitoerde plank van een boekenkast die de gehele werkkamer beslaat. Je zou zeggen: ouderwets en elitair Ondertussen waardeer ik ook de kortste geschreven eenheden. Zoals slagzinnen ('al het goeie komt van koeien'), koppen boven krantenberichten ('De Vries ontlokt kille reacties') en de afgemeten antwoorden van sommige bloggers, twitteraars en reaguurders ('ga jij eens even lekker deaud'). Ook allemaal knap werk. Je zou zeggen: nieuwerwets en populair Oude beelden en moderne beleving: 'hoge' en 'lage' cultuur lopen doodleuk door elkaar heen. Als ik het goed begrijp is dat een kenmerk van postmodernisme. Deze stroming stelt - onder andere natuurlijk - dat 'de' waarheid niet bestaat, dat de mogelijkheden tot 'maakbaarheid' beperkt zijn en dat Kunst niet noodzakelijk tot het Ware, het Goede of het Schone leidt. Kortom: relativering van gezag, geloof en wijsheid. Jemen van Oyen strategie communicatie Molenwater 105 4331 SG Middelburg T. 0118 615048' E. kairos@kao.nl www.kao.nl Letwel: postmodernisme begon in de jaren '60 in de kunstsector. Andy Warhol smeet een mooi ontworpen steen in de vijver van het establishment, maar toch al weer vijftig jaar geleden. Wat is dan postpostmodern? Da's eenvoudig: het huidige establishment (overheden, grote bedrijven, belangenclubs) leert om te gaan met macht en ze sturen de stenengooiers een keurige uitnodiging. Met gouden letters.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 122