Herstel naar lager tempo - maart - stand van zaken column Nederland gemiddeld 1,5 Gisteren is voorbu. Morgen heeft de toekomst 03 DRV ACCOUNTANTS EN BELASTINGADVISEURS DRV Accountants en Belastingadviseurs is met een team van 450 medewerkers en 11 vestigingen in Zuid-Holland, Zeeland en West-Brabant een inspiratiebron voor nuchtere ondernemers. Cltris Ruiten Voorzitter KvK Zuidwest- Nederland: cijfer: 7 'Ook in 2011 verwachten wij een ver dere toename van het aantal starters. Landelijk overzicht Dit blijkt uit de economische barome ter COEN, die door de Kamer van Koophandel is bekendgemaakt. De ondernemer in Zuidwest-Neder land heeft meer vertrouwen in de eco nomie dan zijn collega's in de rest van het land. Dit komt vooral door de ho gere verwachting op het gebied van export. "Onze regio profiteert nu van de industrie in de regio en de bedrij ven die veel zakendoen over de grens", concludeert de Kamer van Koophandel. "Immers, de export blijft de trekker van het herstel." Naast de industrie doen ook de de groothandel, de detailhandel en de dienstensector het in Zuidwest-Ne derland wat beter. Ondernemers zijn daarnaast iets meer bereid de* beurs te trekken voor inves teringen in hun bedrijf. Dit doen ze meer dan in de rest van het land. Voor het eerst sinds lange tijd ziet de KvK dat meer bedrijven een toename van de investeringen voorzien dan een afname. Toch moeten de investe ringen voor een spoedig herstel van de economie naar een hoger niveau. Banen Er zit nog altijd flink wat zand in de banenmotor. Bedrijven zijn nog steeds vrij somber over het aantal banen. Meer bedrijven verwachten een daling van de personeelssterkte dan een stijging. Alleen in de (zakelijke) diensten is er een duidelijke toename van de vraag naar arbeid zichtbaar. Het Centraal Bureau heeft onlangs nog aangegeven dat de werkloosheid in 2011 licht zal afnemen. De resultaten van COEN wijzen vooralsnog niet in die rich ting. Detailhandel, horeca en bouw Dat het herstel van de economie in het eerste kwartaal wat hapert heeft voor een deel met seizoensinvloeden te maken. Sectoren als de detailhan del en de horeca kennen bijna traditio neel een zwakker eerste kwartaal. Gunstig is dat de KvK bij veel bedrij- ven een verbeterde orderpositie terug ziet. "Dit betekent dat het lagere groeitem po in het eerste kwaitaal geen voorbo de hoeft .te zijn voor de rest van het jaar." De bouwsector draait ook be gin 2011 nog steeds stroef, hoewel de scherpe kantjes daar nu wat van af lij ken te zijn. "De bouwsector heeft eind 2010 veel hinder on dervonden van de winterse weersomstandigheden. Vol gens de KvK is de kou echter nog niet uit de lucht: "De helft van de bouwbedrijven spreekt nog steeds van een kleine orderpositie." Conclusie Al met al kan geconcludeerd worden dat bedrijven begin 2011 nog "wat te rughoudend zijn. Dit is niet verwon derlijk aangezien de economie wordt omgeven door vele onzekerheden. De aanhoudende onrust over de inter nationale financiële situatie, de ge plande bezuinigingen van de over heid, de ontwikkelingen op de hui zen- en vastgoedmarkt, de hoge grondstof rij zen (vooral olie) en de onrust in een aantal Arabische/(Noord-)Afrikaanse lan den kunnen een remmende werking hebben op de economische ontwikke- ling. Gunstig voor Nederland (en ook voor Zuidwest-Nederland) is de ster ke groei die de Duitse economie doormaakt. Vooral de internationaal georiënteerde bedrijven kunnen hier van profiteren. Het vertrouwen van West-Brabantse en Zeeuw se ondernemers blijft in de eerste maanden van 2011 positief (resp. +2,4 en 2,5) en boven het ge middelde in Nederland (+1,5). Wel zijn ondernemers minder op timistisch dan in het vierde kwartaal vorig jaar. Deze da ling is echter minder scherp dan in andere regio's. Het herstel van de economie gaat dan ook naar een wat lager tempo. David van de Plasse AA Accountant en partner DRV Goes E-mail; d.van.de.plasse@dtv.nl; Telefoon 0113-200900 Het is maart, de maand waarin we steevast terugkijken op het afgelopen jaar. Als privépersoon moet u immers voor 1 april de belastingaangifte invullen. Als ondernemer heeft u vast uw cijfers al uit uw computer gedraaid; de bank heeft er wellicht al om gevraagd. Maar, bekommert u zich vandaag wel over de juiste gegevens? Tijden veranderen Tijden gaan sneller. De verdergaande automatisering maakt dat we steeds naar een hogere versnelling schakelen, ledereen moet in dit tempo mee, wil len we kans maken op een rooskleurige toekomst. Ook in 'accountantsland' is dat zo. Vroeger was de accountant de wijze heer die u ergens in het nieuwe jaar haarfijn kon vertellen wat u voorgaand jaar in financiële zin had bereikt: de plusjes, de minnetjes, en niet te vergeten de som belasting die u moest betalen. Na het gesprek met een kop koffie ging het steevast: "Als er niks tussenkomt, tot volgend jaar! De ondernemer van nu Ik ben het direct met u eens. Dat is niet meer van deze tijd. Wat hebt u aan het verleden als u al lang nadenkt over de volgende stap in uw bedrijf. Inves teren of niet? Zelf betalen of financieren? Personeel in dienst nemen of met ZZP-ers werken? Is er nog een subsidiepot waarvan het deksel open kan? We leven nu. De huidige ondernemer is hoger opgeleid, opgegroeid in de wereld van internet en de sociale media. De nieuwe ondernemer heeft een groot bereik, is ongeduldig en wil in korte tijd de juiste beslissing nemen. Zijn partners moeten in dit tempo mee. Daarmee heeft de accountant een andere rol gekregen. Realtime is het codewoord U wilt realtime werken en u heeft ook uw accountant daarbij nodig. Snelle en actuele beslissingen vragen om realtime informatie, degelijk en betrouw baar. Ondernemers van nu hebben meer aan een goede prognose dan aan een foto uit het verleden. Ze moeten niet denken, maar weten. Ook banken vragen daarom. Zij weten liever hoe het zit, dan hoe het zat. De boekhoud schandalen van de laatste jaren hebben de accountant.gevormd. Het toezicht is verdubbeld, de verantwoordelijkheid haast verviervoudigd. De maatschap pij vraagt om een accountant met een rechte rug, en ook één met veerkracht, om u te adviseren om uit uw onderneming te halen wat er in potentie in zit. De accountant van nu Betrouwbaarheid van gegevens staat voorop, maar het gereedschap is veran derd. (Online) systemen zijn erop gericht om de administratie, het fundament onder uw beslissingen, betrouwbaar te voeren, zodat u op elk moment weet waar u staat en waar u naartoe kunt. De accountant van de toekomst is de sparring partner die interpreteert en met u strategisch de scenario's van de toekomst in beeld brengt. Altijd bere denerend, actief en met de blik naar voren zijn mening ventilerend over uw onderneming, zodat u de verantwoorde beslissing kunt nemen. Dat is de uitdaging die u met uw accountant aan moet dun/en gaan. Dat is vandaag én morgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 121