'Helemaal veilig is het nooit' goed heeft gehouden, is bewijs dat het wel snor zit met kernenergie' 11 'Ze zullen zeggen: dat die verouderde centrale zich relatief zo lang zaterdag 19 maart 2011 Joop van der Pligt, hoogleraar sociale psychologie mms& i centrale? gesteld. „In zulke noodsituaties kunnen mensen door politie ge dwongen worden het gebied te verlaten", legt Philip de Vree van de gemeente Borsele uit. Dat is nog maar een klein deel van de plannen. In een tweede ring tot tien kilometer van de rampplek moet iedereen jodium- tabletten slikken, het liefst pre ventief Daarom kunnen Zeeuw se burgers deze pillen nu al afha len bij de gemeentehuizen. Schildklieren nemen deze stof op en kunnen daarna geen radio actief jodium, dat kan vrijkomen bij een kernramp, meer opne men. Ook moeten inwoners op twintig kilometer de ramen en deuren gesloten houden. Koos Schouwenaar is als veilig heidscoördinator van de regio Zeeland verantwoordelijk voor de veiligheid buiten de kerncen trale. Hij benadrukt dat iedereen bij een ramp meteen radio en te levisie aan moet doen als de noodsirenes loeien. Volgens hem blijft het lastig om voorafin alles te voorzien. „De ene ramp is de andere niet." los Bongers, directeur van EPZ, is verantwoordelijk voor alles wat binnen het bedrijf gebeurt. Het bedrijf zegt goed voorbereid te zijn, maar wil geen details ge ven. „Bongers zal er altijd voor moeten zorgen dat de centrale in Borssele bij de 25 procent veilig ste ter wereld hoort", zegt De Vree. „Dat is een voorwaarde om de vergunning van het bedrijf te verlengen tot 2033." Ondanks de flinke boeken vol noodplannen zijn milieuorganisa ties bang dat de situatie uit de hand kan lopen. „De reactoren in Fukushima zouden ook be stand moeten zijn tegen een aard beving en tsunami", zegt Ike Teu- lings, campagneleider kernener gie van Greenpeace. „Het evacuatiegebied van vijf ki lometer is een lachertje", vult col lega Kim Schoppink aan. Ze ver wijst naar Japan, waar de nood plannen al gauw overboord wer den gegooid. „Zeeland heeft geen plan klaarliggen om de 275.000 inwoners die binnen een straal van twintig kilometer wonen, te evacueren. Dat gaat voor grote lo gistieke problemen zorgen." Niet alleen de kernreactor in Borssele vormt een mogelijk ge vaar voor inwoners van Neder land. In het Belgische Doel, aan de oever van de Oosterschelde op vijf kilometer van de grens, staan vier kernreactoren. Als daar een ramp gebeurt hoeven Nederlan ders niet direct geëvacueerd te worden, maar zij zullen wel jo dium moeten slikken en alle ra men en deuren moeten sleuten. De zuiderburen produceren ook kernenergie in een kernreactor in Tihange, maar Maastricht ligt net buiten het risicogebied. De veiligheidsregio Twente bena drukt dat inwoners vooralsnog niet bang hoeven te zijn voor de kernreactor in het Duitse Lingen, die op twintig kilometer van de grens staat. „Er dreigt geen acuut veiligheidsrisico", benadrukt een woordvoerder. Vanwege de situatie in Japan overleggen de gemeenten met de Duitse overheid of een nieuwe rampenbestrijdingsplan nodig is. Wat gebeurt er als zich een kernramp voordoet in Nederland of net over de grens? De noodplan nen liggen klaar, maar de vraag is of die toereikend zijn. door Jan ter Harmsel Een kleine duizend pagi na's met instructies lig gen klaar in het gemeen tehuis van Borsele voor het geval een nucleaire ramp plaatsheeft in de kerncentrale in die plaats. Honderd pro cent veilig is het nooit, be nadrukt een woordvoer der van EPZ, de exploi tant van de reactor. In theorie zou de kernreac tor in Borssele bestand moeten zijn tegen golven van ruim 7,3 meter en een aardbeving met de sterkte van 5,0 op de schaal van Richter. In de praktijk is zoiets niet te testen, want daarvoor zijn de gevaren te groot. Ook is vooraf lastig in te schatten wat de gevolgen zullen zijn als terroristen een aanslag plegen. In het zwartste scenario smelt het reactorvat en komt ra dioactieve straling vrij. Uit voorzorg worden bij een noodsituatie omwonenden in een straal van vijf kilometer geë vacueerd. Op die manier moet voorkomen worden dat zij aan gevaarlijke straling worden bloot antwoorden. Dat is al moeilijk en tijdrovend genoeg." De lobby om reputatieschade van kernenergie te beperken, is in Ne derland nog lang niet zo aanwezig als in Amerika, zegt Joop van der Pligt, hoogleraar sociale psycholo gie aan de Universiteit van Amster dam. Hij deed vorig jaar onderzoek naar de publieke opinie over kernener gie. Door de ramp wordt die van zelf negatiever, voorspelt Van der Pligt. Dus staat buiten kijf dat er ook hier mensen zijn die de situatie ba gatelliseren. „Ze zullen zeggen: dat zelfs die verouderde kerncentrale zich relatief zo lang goed heeft ge houden, is het bewijs dat het wel snor zit met kernenergie." Al kun je dat beter niet doen wan neer je mensen wilt geruststellen, waarschuwt Van der Pligt. Wil je het vertrouwen in kernenergie her stellen, dan kun je beter eerlijk zijn en toegeven dat er ook negatie ve aspecten aan kleven. „Bagatelli seren, ontkennen en defensief op treden, zijn verboden begrippen. Ze versterken juist een negatieve publieke mening, omdat je daar door onbetrouwbaar overkomt. Zo werd na Tsjernobyl in Frank rijk geroepen dat de radioactieve straling Frankrijk niet zou berei ken. Alsof de wolk zo beleefd zou zijn bij de Franse grens te stoppen. Via internationale media verna men de Fransen uiteindelijk dat dat helemaal niet klopte. Het huis was te klein." zie onze website:binnenland Franse partner voor tweede centrale lapt regels aan laars

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11