io kernenergie Thorium: de brandstof van de toekomst? Ook als er geen spra ke is van een dreigen de nucleaire ramp wordt achter de scher men druk gelobbyd om kernenergie te promoten. Die lobby zal nu alleen maar sterker worden, voor spellen deskundigen. zaterdag 19 maart 2011 door Annemieke Kooper beeld Studio Centraal Als geen ander kent Cees Andriesse de krachten van de kemenergielob- by. In de jaren tachtig was hij bijzonder hoogleraar in de elektriciteitsvoorziening aan de Universiteit Utrecht. Op kosten van KEMA, de adviesin stelling over energieprojecten, pre dikte hij de veiligheid van kerne nergie en zijn onvoorwaardelijke geloof in de energiebron. Totdat hij mede door de kernramp van 1986 in Tsjernobyl begon te twijfe len aan alles waar hij voor stond. Hij liet zich kritisch uit en kon zijn spullen pakken. De lobby van voorstanders van kernenergie is machtig, vertelt Andriesse, die heel goed beseft dat Er zijn wetenschappers die er voor pleiten over te schake len op het mineraal thorium als kernbrandstof. De vervan ging van uranium door tho rium, zo stellen zij, zou kern centrales veel veiliger maken en je hebt geen afval Boven dien kun je met thorium geen kernwapens maken. Uraniumcentrales produce ren plutonium, waarmee je atoombommen kunt fabrice ren. Dat is de reden dat in ja ren '50 voor uranium en niet thorium is gekozen. Er be staan al thoriumreactoren in India, Rusland en de VS. Hans Blix, oud-Directeur Ge neraal van atoomagentschap IAEA en Bill Gates zijn voor vechters van thoriumgebruik. hij destijds werd gebruikt 'om het straatje van de nucleaire industrie schoon te vegen'. „Er zijn nu een maal honderden miljarden euro's in geïnvesteerd. En ook al weet ie dereen dat er een veel veiligere, maar duurdere, kerncentrale te bouwen is, de economische belan gen zijn te groot om de huidige centrales allemaal af te schrijven." 'nmmmm Nu de wereld in spanning toekijkt of zich in Japan een nieuwe nucle aire ramp zal voltrekken, wordt die lobby voor iedereen zichtbaar der, vermoedt Andriesse. Van de week nog, hoorde hij een deskun dige op de televisie verkondigen dat het gevaar van ontploffing in de kerncentrale in Fukushima was geweken. „Een paar uur later ont plofte weer een deel. Die man stond er mooi op met zijn ver haal." Verdrietig wordt Andriesse van dergelijke sussende woorden. Want ook al zijn burgers echt niet makkelijk voor de gek te houden, wederom werd bewezen dat de macht van het geld sterker is dan de drijfveer mehsen niet in gevaar te brengen. Het krachtenspel kan heftig zijn, zegt ook antropoloog Henk Tromp van de Universiteit Leiden. In 1999 schreef hij het boek De on welkome boodschap of Hoe de vrij heid van wetenschap bedreigd wordt. Een verhaal over manieren waarop vervelende boodschappen worden afgezwakt. 'De economische belangen zijn te groot om de huidige centrales af te schrijven' „Het kost als betrokkene moed daar tegenin te gaan", meent Tromp. „Je kunt door je collega's als dwarsligger worden bestem peld. Je zet je baan ermee op het spel, en uiteindelijk moet je toch je hypotheek betalen." Je mag aannemen dat ook nu ach ter de schermen druk wordt nage dacht over hoe er over de ontwik kelingen in Japan wordt gecommu niceerd, vervolgt Tromp. „Men zal niet zomaar voor de vuist weg rea geren. Daarvoor zijn de belangen te groot. Het gaat om geld en poli tieke reputaties, dus geruststellen de berichten moet je goed door- dacht naar buiten brengen. Anders leveren die misschien niet het ge wenste effect op." Volgens Juliette van der Laan, com municatiemedewerker bij NRG, de exploitant van de onderzoeks reactor in Petten, is 'damage con trol' echter het laatste waaraan nu wordt gedacht. Misschien later, als de ramp voorbij is, suggereert ze. „Maar nu zetten we simpelweg on ze expertise in om zo eerlijk en transparant mogelijk vragen te be- Blieft u nog een kerr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10