Huisdier rukt op in het recht Hoe een adelaar een vos vangt Recht van overpad, hoge coniferen, blaffende honden: mr. Frank Visser wikt, weegt, oordeelt en spreekt als televisierechter al vijftien jaar lang: „Dit is mijn uitspraak. Hier moet u het mee doen." door Jan van Stipriaan Luïscius foto's CPD je moet niet altijd lief zijn voor je buren zondag, 18,50 uur In De rijdende rechter duikt rechter mr. Frank Visser in ogenschijnlijk kleine zaak jes. Met de nadruk op 'ogen schijnlijk'. Want veel zaken hebben een enorme impact op de betrokkenen. Norse conver saties, gescheld, elkaar de vreselijk ste ziekten toewensen: de rechter zag het allemaal al eens gebeuren. Maar waar gaat het over? „Maat schappelijk is er niets groots aan de hand. Maar het gaat wel ergens over", zegt meester Visser. „Voor u niet, maar voor de betrokkenen wel. „Ik moet altijd lachen om mensen die zeggen: waar maken ze zich druk over? Dat zijn mensen die zelf vooraan staan als hen zoiets overkomt. Ik zag een keer een wer kelijk keurige meneer met een uit stekende opleiding met een kinder liniaaltje overspannen naar buiten komen, om aan te tonen dat een heg net iets te veel overhelde." Visser spreekt al vijftien jaar recht op tv. „De conflicten zijn niet ver anderd, het zijn dezelfde mensen met een andere bril op. Ik ben grij zer geworden. De constanten zijn de relatieconflicten, burenruzies. Dat is óók een constante in de menselijke geschiedenis, de Romei nen maakten al ruzie over stank en geluidsoverlast. „Wel zie je de laatste jaren de ver anderende rol van het gezelschaps dier in de samenleving. Vroeger las je met rooie oortjes dat een rij ke barones haar hele vermogen na liet aan de hond. Nu vallen we er niet meer van achterover. Aaibare dieren zijn bezig aan een opmars in het recht. Alleen is ons rechts systeem daar niet op ingesteld. We zien dat de maatschappelijke druk wat dat betreft groter wordt. Zoals de omgangsregeling met honden, die juridisch nergens op slaat. Des ondanks passen we het in. We ho ren nu ook: 'in het belang van de hond...' Dat is letterlijk overgeno men uit het kinderrecht. Ik vind dat juridisch interessant." Conflicten komen in alle milieus voor. Zélfs bij (toen nog) een aan komende rechter. „Ik heb ook wel eens ruzie gehad met mijn buren, lang geleden. Maar dat hebben we keurig opgelost. Conflicten vermij den is niet altijd goed. Soms speelt er echt wat. Je moet niet altijd lief zijn voor je buren, niet altijd alles over je heen laten gaan. Als je con flicten laat etteren, kunnen heel heftige ruzies ontstaan. „Ik laat veel toe. Schelden, boos worden, schreeuwen: gooi het er uit, dat lucht op, dan ben je het gif kwijt. Wijzen mag niet: we weten uit de psychologie dat je dan zo een klap te pakken hebt. Aan el kaar zitten, mag ook beslist niet. Dan vlieg je er gewoon uit. Tussen partijen gaat het in de regel wel goed. Als er problemen ontstaan, komt dat door het publiek." En publiek is er. „Als we in een dorp opnemen, loopt de bevol king uit. De mensen nemen dan zelfs een dagje vrij. Dat is ook het leuke aan opnamen op het platte land. Als je de hele dorpse gemeen schap binnenhaalt, is dat het mooi ste voor een rechter. In de stad is de belangstelling veel kleiner." Toen Visser als tv-rechter ging wer ken, was er gefrons bij collegae. „Ik liep ook voor de muziek uit. Maar ik geloof niet dat mijn werk de be roepsgroep schade toebrengt." In De rijdende rechter passeren ook zaken van burgers versus een ge meente. Kansloze affaires? „Néé. Néé. Néé. Ik had net nog een zaak waarbij de wethouder niet won. Ik denk wel dat de kans dat de bur ger bij de bestuursrechter wint, heel klein is. Als rijdende rechter kijk ik direct naar het probleem en ben ik niet zo gediend van proce dures, zoals een bestuursrechter dat wel is. De gemeente heeft het moeilijker bij De rijdende rechter, wij geven geen cadeautjes weg." Heel soms heeft een gemeente ge lijk, maar heeft Visser de mogelijk heid een andere afweging te ma ken. „Ik ben bevoegd van de wet af te wijken, al doe ik dat zelden. Ik neem geen rare beslissingen. Zo als ik het nu doe, is de kracht van het programma. In beginsel moet de wet worden toegepast. In het gewone recht heb je ook ontsnap pingsclausules. Als het echt te gor tig wordt, kun je als rechter altijd zeggen: dit is onbillijk of onaan vaardbaar en nog meer van dit soort krachttermen." Niet alle za ken zijn geschikt voor De rijdende rechter. „Beide partijen moeten meewerken. Daarvoor moeten ze tekenen. Maar er zijn altijd men sen die wel willen meedoen, maar niet op tv willen. Na selectie blij ven er weinig mensen over, maar het voordeel is wel dat er zaken overblijven waar wat in zit. Dat je mensen hebt die niet het idee heb ben dat het een gelopen race is." êèt Mr. Frank Visser (59) is vier da gen per week werkzaam als rech ter in Zaandam, één dag per week trekt hij uit voor tv-werk. In De rijdende rechter doet hij een bindende uitspraak, maar er wordt niet officieel recht gespro ken: beide partijen tekenen een contract waarin zij akkoord gaan met Vissers uitspraak als bin dend adviseur. Visser is sinds 1989 rechter, daarvoor was hij griffier bij de rechtbank, recher cheur bij de politie, reclasserings- ambtenaar bij het Leger des Heils en officier van justitie. De rijdende rechter. Elke dinsdag op Nederland 1 om 22.30 uur (tot en met 19 april). Recht in de regio. Elke donderdag op Nederland 2 om 19.25 uur (tot en met 5 mei). iw Reageren? redactie.media@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 107