m De tuin als levend kunstwerk u 27 wonen 'Onze oude beuk lijkt ziek; langs de stam loopt een spoor van wat lijkt op wit zaagsel' 'Het blad van onze Witte van der Laan-druif zit vol met bobbeltjes, onder bruin en boven grijzig' wonen@wegener.nl 024-3650509 Zaterdag 19 maart 2011 Tuinenfestivals kunnen bezoekers een andere kijk op de tuin geven. Voor ontwerpers een extra uitdaging: ze moeten iets nieuws, iets onverwachts bieden, weten Marion Vermeulen en Marianne Tuyn. Een festivaltuin is een levend kunstwerk. door llze Rike Spiegelende bollen, een schijnbaar ondoorzichti ge muur die rondloopt en het begin van een tekst die net is te zien. Geen zaken die je regelmatig in tui nen tegenkomt, wél voorwerpen die je tot nadenken kunnen stem men. Ben je dat echt zeifin die spiegelbollen? Volg je de weg langs de donkere wand? Trekt de tekst je naar binnen of draai je om en loop je door? Marion Vermeulen en Marianne Tuyn hopen dat bezoekers van de Tuinen van Appeltern inderdaad waf langer stilstaan bij hun tuin. De twee hebben elk een eigen tuinontwerpbureau, Vermeulen is van De Buitenkamer en Tuyn heeft Tuyn Design. Samen ont wierpen ze één van de tien tuinen die wordt uitgevoerd in het Tui- nenfestival dat dit jaar voor de tweede keer in Appeltern wordt gehouden. Met 'Spiegels van de ziel' spelen ze op eigenzinnige ma nier in op het thema Reflectie. „Het bedenken van een opvallen de tuin voor een festival vraagt an dere kennis en kunde van een ont werper dan het inrichten van een tuin voor particulieren of bedrij ven", lichten de twee toe. Met hun ontwerpbureaus gaan Vermeulen en Tuyn normaal ge sproken uitgebreid in gesprek met de opdrachtgever, om een tuin te kunnen ontwerpen die aan alle wensen voldoet. „Dan ga je uit van het gebruik en de beleving van de tuin zoals de opdrachtge ver graag wil. „Bij een festivaltuin houd je reke ning met de bezoekers, maar ze hoeven er niet te kunnen barbe- cueën of met de kinderen te voet ballen. Een festivaltuin moet iets losmaken bij de bezoekers. Ver wondering, inspiratie. Ze moeten naar binnen gezogen worden, ze willen iets verrassends en bijzon ders zien. Een festivaltuin is vooral de verbeelding van een tuin." Vermeulen en Tuyn lieten het the- door Jan van Mullein redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 ma Reflectie goed op zich inwer ken, voor ze begonnen met ont werpen. „Het thema is voor ieder een anders. Daar hebben we ook gebruik van gemaakt in het ont werp. Er zit echt een diepere laag in. Sommige bezoekers hebben daar misschien niets mee en vin den het alleen mooi om naar te kij ken, anderen gaan er over in ge sprek of denken er langer over na. Een festivaltuin is als een kunst werk en dat kan iedereen op zijn eigen manier beleven." Reageren? redactie.wonen@wegener.nl De aanleg van de tuin van Tuyn en Vermeu len is te volgen op een blog op www.festival- tuin.nl. Meer info: www.debuitenkamer.info, www.mariannetuyn.nl en www.appeltern.nl Tuinenfestivals De bekendste tuinenfestivals ter wereld zijn The Chelsea Flower Show in Engeland en Festi val des Jardins in het Franse Chaumont. The Chelsea Flower Show wordt jaarlijks ge organiseerd door de Royal Horticultural Sociëty en trekt in 5 dagen zo'n 150.000 be zoekers. Nieuwe planten- en bloemenvariëtei- ten staan er centraal. In Chaumont zijn van april tot oktober 24 bij zondere tuinen te zien, gericht op vernieuwin gen en ongewone, onverwachte materialen. De Tuinen van Appeltern, bekend om de meer dan tweehonderd voorbeeldtuinen op vijftien hectare grond, begon in 2010 met een Nederlands tuinenfestival, dat veel weg heeft van het festival in Chaumont. Vorig jaar was het thema 'Samen', daarvan zijn nog vijf tui nen te zien. Dit jaar worden er tien nieuwe tui nen aangelegd met het thema 'Reflectie'. De Tuinen van Appeltern zijn van 1 maart tot 27 november dagelijks open van 10.00 tot 18.00 uur (in maart, oktober en november tot 17.00). De festivaltuinen zijn vanaf 14 mei in volle glorie te bewonderen. 'Onze 70 jaar oude beuk lijkt een beetje ziek', mailt lezer S. Kolthof. 'Langs de stam loopt een breed spoor van wat lijkt op wit zaagsel (zie foto). Toen het zich een jaar geleden voor het eerst liet zien, dach ten wij dat het zaagsel was, omdat we een grote tak hadden verwij derd. Maar nu lijkt het witte spoor zich te verspreiden over de rest van de stam. Iemand die bij ons een an dere boom heeft gekapt, vertelde dat je met puur knoflooksap iets zou kunnen verbeteren. Maar omdat hij niet zeker wist wat er met onze beuk aan de hand is, lijkt ons het gebruik van knoflooksap niet aan de orde.' „Het lijkt een zwam uit de fa milie van de kernzwammen", zegt deskundige Romke van de Kaa op basis van de meegestuurde foto. „Deze te lijf gaan met knoflook is verspilde moeite. Er is geen reme die. Als de beuk gezond in het blad komt, kan hij misschien nog jaren mee. Anders zou ik hem rooien." A. de Ridder heeft tien jaar ge leden een Witte van der Laan druif geplant (zie foto). Het prettige van deze snelgroeien de druif is de rijke oogst. De laatste twee jaar zit er echter een ziekte in het blad. 'Dat zit vol bobbeltjes, bovenop bruin, on der grijzig. Dit blad heb ik twee keer met een bestrijdingsmiddel be handeld. Maar niets heeft geholpen. Binnenkort verschijnen de blaadjes weer. Ik zou er graag gezonde aan willen zien. Is er een oplossing? De oogst aan druiven is onvermin derd rijk gebleven. De druif staat op het zuidwesten.'„Het gaat niet om een ziekte, maar om de aantasting door de drui- venviltmijt", oordeelt Romke van de Kaa. „Die hoeft niet per se bestreden te worden, want de oogst lijdt er niet onder. Wie het aangetaste blad lelijk vindt, kan drie keer spuiten met spuitzwavel met een week tussentijd vanaf het mo ment dat de knoppen gaan 'schui ven'. Niet spuiten tijdens de bloei."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 101